django - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
it: Per esempio: '/about/contact'. Assicurati che inizi e finisca con uno slash.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
it: Questo valore deve contenere solo lettere, numeri, punti, underscore, trattini, barre diagonali o tilde.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
it: Per esempio: '/about/contact'. Assicurati che inizi con uno slash.

en: URL is missing a leading slash.
it: Manca una barra iniziale nella URL.

en: URL is missing a trailing slash.
it: Manca una barra finale nella URL.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
it: La flatpage con url %(url)s esiste già per il sito %(site)s

en: title
it: titolo

en: content
it: contenuto

en: enable comments
it: abilita commenti

en: template name
it: nome template

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
it: Esempio: "flatpages/contact_page.html". Se non specificato, il sistema userà "flatpages/default.html".

en: registration required
it: registrazione obbligatoria

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
it: Se selezionato, solo gli utenti che hanno effettuato l'accesso potranno vedere la pagina.

en: sites
it: siti
