django - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: Advanced options
ja: 詳細設定

en: Flat Pages
ja: フラットページ

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
ja: 例: “/about/contact/”. 先頭と最後にスラッシュがあるか確認してください。

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
ja: この値は文字、数字、ドット、アンダースコア、ダッシュ、スラッシュかチルダのみでなければいけません。

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
ja: 例: “/about/contact”. 先頭にスラッシュがあるか確認してください。

en: URL is missing a leading slash.
ja: URLの先頭はスラッシュが必要です。

en: URL is missing a trailing slash.
ja: URLの末尾はスラッシュが必要です。

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
ja: URL %(url)s のフラットページは %(site)s のサイトに既に存在しています。

en: title
ja: タイトル

en: content
ja: 内容

en: enable comments
ja: コメントを有効にする

en: template name
ja: テンプレート名

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
ja: 例: “flatpages/contact_page.html”. 指定しなければ、デフォルト値の “flatpages/default.html” を使います。

en: registration required
ja: 登録が必要です

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
ja: チェックした場合、ログインしたユーザーだけがページを参照できます。

en: sites
ja: サイト

en: flat page
ja: フラットページ

en: flat pages
ja: フラットページ
