django - en to pt_BR translation catalogue (17 entries)

en: Advanced options
pt_BR: Opções avançadas

en: Flat Pages
pt_BR: Páginas Planas

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
pt_BR: Exemplo: “/about/contact/”. Certifique-se de ter barras no início e no final.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
pt_BR: Este valor deve conter apenas letras, números, pontos, sublinhados, traços, barras ou til.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
pt_BR: Exemplo: “/about/contact”. Certifique-se de ter uma barra no início.

en: URL is missing a leading slash.
pt_BR: Está faltando uma barra no início da URL.

en: URL is missing a trailing slash.
pt_BR: Está faltando uma barra no final da URL.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
pt_BR: Uma flatpage com a URL %(url)s já existe para o site %(site)s

en: title
pt_BR: título

en: content
pt_BR: conteúdo

en: enable comments
pt_BR: habilitar comentários

en: template name
pt_BR: nome do template

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
pt_BR: Exemplo: “flatpages/contact_page.html”. Se isso não for fornecido, o sistema utilizará “flatpages/default.html”.

en: registration required
pt_BR: registro obrigatório

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
pt_BR: Se estiver assinalado, apenas usuários autenticados poderão ver a página.

en: flat page
pt_BR: página plana

en: flat pages
pt_BR: páginas planas
