django - en to tr translation catalogue (18 entries)

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Flat Pages
tr: Düz Sayfalar

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
tr: Örnek: “/hakkinda/iletisim/”. Başında ve sonunda bölü işareti olduğundan emin olun.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
tr: Bu değer sadece harfler, sayılar, noktalar, altçizgiler, tireler, bölme veya yaklaşık işaretleri içermek zorundadır.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
tr: Örnek: “/hakkinda/iletisim”. Başında bölü işareti olduğundan emin olun.

en: URL is missing a leading slash.
tr: URL başında bölü işareti eksik.

en: URL is missing a trailing slash.
tr: URL sonunda bölü işareti eksik.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
tr: %(url)s adresli düz sayfa %(site)s sitesinde zaten mevcut

en: title
tr: başlık

en: content
tr: içerik

en: enable comments
tr: yorumları etkinleştir

en: template name
tr: şablon adı

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
tr: Örnek: “flatpages/contact_page.html”. Eğer bu şekilde yazılmazsa, sistem “flatpages/default.html” olarak kullanacak.

en: registration required
tr: kayıt olma gerekli

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
tr: Eğer bu işaretlenirse, sadece oturum açan kullanıcılar sayfayı görüntüleyebilecektir.

en: sites
tr: siteler

en: flat page
tr: düz sayfa

en: flat pages
tr: düz sayfalar
