django - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: Advanced options
uk: Додаткові опції

en: Flat Pages
uk: Прості сторінки

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
uk: Наприклад, “/about/contact/”. Переконайтеся у наявності скісної риски на початку та вкінці.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
uk: Це значення повинне містити тільки літери, цифри, крапки, підкреслення, тире, косі риси чи тільди.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
uk: Наприклад, “/about/contact/”. Переконайтеся у наявності скісної риски на початку.

en: URL is missing a leading slash.
uk: На початку URL відсутня коса риса.

en: URL is missing a trailing slash.
uk: В кінці URL відсутня коса риса.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
uk: Проста сторінка з адресою %(url)s вже існує для сайту %(site)s

en: title
uk: заголовок

en: content
uk: зміст

en: enable comments
uk: увімкнути коментарі

en: template name
uk: ім'я шаблона

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
uk: Наприклад, “/about/contact/”. Якщо не вказано, система використовуватиме “flatpages/default.html”.

en: registration required
uk: потрібна реєстрація

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
uk: Якщо тут є галочка, тільки користувачі, що увійшли, зможуть переглядати цю сторінку.

en: sites
uk: сайти

en: flat page
uk: проста сторінка

en: flat pages
uk: прості сторінки
