django - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: GIS
ja: 地理情報システム

en: The base GIS field.
ja: 基底GISフィールド

en: The base Geometry field — maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
ja: 基底GISフィールド — OpenGIS で決められた地形タイプに対応します。

en: Point
ja: 点

en: Line string
ja: 線

en: Polygon
ja: ポリゴン

en: Multi-point
ja: 複数の点

en: Multi-line string
ja: 複数の線

en: Multi polygon
ja: 複数のポリゴン

en: Geometry collection
ja: 地形の集合

en: Extent Aggregate Field
ja: 広さ集計フィールド

en: Raster Field
ja: ラスターフィールド

en: No geometry value provided.
ja: geometry値がありません。

en: Invalid geometry value.
ja: geometry値が不正です

en: Invalid geometry type.
ja: geometryタイプが不正です。

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
ja: geometry を geometry フォームフィールドの SRID に変換しようとしてエラーが起きました。

en: Delete all Features
ja: すべての機能を削除

en: WKT debugging window:
ja: WKTデバッグウィンドウ:

en: Debugging window (serialized value)
ja: デバッグウィンドウ(シリアライズされた値)

en: No feeds are registered.
ja: フィードが登録されていません。

en: Slug %r isn’t registered.
ja: スラグ %r は登録されていません。
