django - en to be translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
be: Ачалавечваньне

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
be: {}ы

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
be: {}ы

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
be: {}ы

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
be: {}і

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
be: {}і

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
be: {}ы

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
be: {}ы

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
be: {}ы

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
be: {}ы

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
be: {}ы

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
be: {}ы

en: %(value)s million | %(value)s million
be[0]: %(value)s мільён
be[1]: %(value)s мільёны
be[2]: %(value)s мільёнаў
be[3]: %(value)s мільёнаў

en: %(value)s billion | %(value)s billion
be[0]: %(value).s мільярд
be[1]: %(value)s мільярды
be[2]: %(value)s мільярдаў
be[3]: %(value)s мільярдаў

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
be[0]: %(value)s трыльён
be[1]: %(value)s трыльёны
be[2]: %(value)s трыльёнаў
be[3]: %(value)s трыльёнаў

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
be[0]: %(value)s квадрыльён
be[1]: %(value)s квадрыльёны
be[2]: %(value)s квадрыльёнаў
be[3]: %(value)s квадрыльёнаў

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
be[0]: %(value)s квінтыльён
be[1]: %(value)s квінтыльёны
be[2]: %(value)s квінтыльёнаў
be[3]: %(value)s квінтыльёнаў

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
be[0]: %(value)s сэкстыльён
be[1]: %(value)s сэкстыльёны
be[2]: %(value)s сэкстыльёнаў
be[3]: %(value)s сэкстыльёнаў

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
be[0]: %(value)s сэптыльён
be[1]: %(value)s сэптыльёны
be[2]: %(value)s сэптыльёнаў
be[3]: %(value)s сэптыльёнаў

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
be[0]: %(value)s актыльён
be[1]: %(value)s актыльёны
be[2]: %(value)s актыльёнаў
be[3]: %(value)s актыльёнаў

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
be[0]: %(value)s нанільён
be[1]: %(value)s нанільёны
be[2]: %(value)s нанільёнаў
be[3]: %(value)s нанільёнаў

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
be[0]: %(value)s дэцыльён
be[1]: %(value)s дэцыльёны
be[2]: %(value)s дэцыльёнаў
be[3]: %(value)s дэцыльёнаў

en: %(value)s googol | %(value)s googol
be[0]: %(value)s ґуґал
be[1]: %(value)s ґуґлы
be[2]: %(value)s ґуґлаў
be[3]: %(value)s ґуґлаў

en: one
be: адзін

en: two
be: два

en: three
be: тры

en: four
be: чатыры

en: five
be: пяць

en: six
be: шэсьць

en: seven
be: сем

en: eight
be: восем

en: nine
be: дзевяць

en: today
be: сёньня

en: tomorrow
be: заўтра

en: yesterday
be: ўчора

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
be: %(delta)s таму

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
be[0]: %(count)s гадзіну таму
be[1]: %(count)s гадзіны таму
be[2]: %(count)s гадзінаў таму
be[3]: %(count)s гадзінаў таму

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
be[0]: %(count)s хвіліну таму
be[1]: %(count)s хвіліны таму
be[2]: %(count)s хвілінаў таму
be[3]: %(count)s хвілінаў таму

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
be[0]: %(count)s сэкунду таму
be[1]: %(count)s сэкунды таму
be[2]: %(count)s сэкундаў таму
be[3]: %(count)s сэкундаў таму

en: now
be: зараз

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
be[0]: праз %(count)s сэкунду
be[1]: праз %(count)s сэкунды
be[2]: праз %(count)s сэкундаў
be[3]: праз %(count)s сэкундаў

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
be[0]: праз %(count)s хвіліну
be[1]: праз %(count)s хвіліны
be[2]: праз %(count)s хвілінаў
be[3]: праз %(count)s хвілінаў

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
be[0]: праз %(count)s гадзіну
be[1]: праз %(count)s гадзіны
be[2]: праз %(count)s гадзінаў
be[3]: праз %(count)s гадзінаў

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
be: праз %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
be[0]: %(num)d год
be[1]: %(num)d гадоў
be[2]: %(num)d гадоў
be[3]: %(num)d гадоў

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
be[0]: %(num)d месяц
be[1]: %(num)d месяцаў
be[2]: %(num)d месяцаў
be[3]: %(num)d месяцаў

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
be[0]: %(num)d тыдзень
be[1]: %(num)d тыдняў
be[2]: %(num)d тыдняў
be[3]: %(num)d тыдняў

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
be[0]: %(num)d дзень
be[1]: %(num)d дзён
be[2]: %(num)d дзён
be[3]: %(num)d дзён

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
be[0]: %(num)d гадзіна
be[1]: %(num)d гадзін
be[2]: %(num)d гадзін
be[3]: %(num)d гадзін

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
be[0]: %(num)d хвіліна
be[1]: %(num)d хвілін
be[2]: %(num)d хвілін
be[3]: %(num)d хвілін

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
be[0]: %(num)d год
be[1]: %(num)d гадоў
be[2]: %(num)d гадоў
be[3]: %(num)d гадоў

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
be[0]: %(num)d месяц
be[1]: %(num)d месяцаў
be[2]: %(num)d месяцаў
be[3]: %(num)d месяцаў

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
be[0]: %(num)d тыдзень
be[1]: %(num)d тыдняў
be[2]: %(num)d тыдняў
be[3]: %(num)d тыдняў

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
be[0]: %(num)d дзень
be[1]: %(num)d дзён
be[2]: %(num)d дзён
be[3]: %(num)d дзён

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
be[0]: %(num)d гадзіна
be[1]: %(num)d гадзін
be[2]: %(num)d гадзін
be[3]: %(num)d гадзін

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
be[0]: %(num)d хвіліна
be[1]: %(num)d хвілін
be[2]: %(num)d хвілін
be[3]: %(num)d хвілін
