django - en to ckb translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
ckb: بەمرۆڤایەتیکردن

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
ckb: ‫{}th

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
ckb: ‫{}th

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
ckb: ‫{}st

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
ckb: ‫{}nd

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
ckb: ‫{}rd

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
ckb: ‫{}th

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
ckb: ‫{}th

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
ckb: ‫{}th

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
ckb: ‫{}th

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
ckb: ‫{}th

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
ckb: ‫{}th

en: %(value)s million | %(value)s million
ckb[0]: %(value)s ملیۆن
ckb[1]: %(value)s ملیۆن

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ckb[0]: ‫%(value)s بلیۆن
ckb[1]: ‫%(value)s بلیۆن

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ckb[0]: ‫%(value)s تریلۆن
ckb[1]: ‫%(value)s تریلۆن

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ckb[0]: ‫%(value)s کوادرلیۆن
ckb[1]: ‫%(value)s کوادرلیۆن

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
ckb[0]: ‫%(value)s کوینترلیۆن
ckb[1]: ‫%(value)s کوینترلیۆن

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
ckb[0]: ‫%(value)s شەش تریلۆن
ckb[1]: ‫%(value)s شەش تریلۆن

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
ckb[0]: ‫%(value)s سێپتریلۆن
ckb[1]: ‫%(value)s سێپتریلۆن

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
ckb[0]: ‫%(value)s ئۆکتریلیۆن
ckb[1]: ‫%(value)s ئۆکتریلیۆن

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
ckb[0]: ‫%(value)s نۆنتریلۆن
ckb[1]: ‫%(value)s نۆنتریلۆن

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
ckb[0]: ‫%(value)s دێستریلیۆن
ckb[1]: ‫%(value)s دێستریلیۆن

en: %(value)s googol | %(value)s googol
ckb[0]: ‫%(value)s گوگۆڵ
ckb[1]: ‫%(value)s گوگۆڵ

en: one
ckb: یەک

en: two
ckb: دوو

en: three
ckb: سێ

en: four
ckb: چوار

en: five
ckb: پێنج

en: six
ckb: شەش

en: seven
ckb: حەوت

en: eight
ckb: هەشت

en: nine
ckb: نۆ

en: today
ckb: ئەمڕۆ

en: tomorrow
ckb: سبەینێ

en: yesterday
ckb: دوێنێ

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ckb: %(delta)s پێشتر

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ckb[0]: کاتژمێرێک پێشتر
ckb[1]: ‫%(count)s کاتژمێر پێشتر

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ckb[0]: خولەکێک پێشتر
ckb[1]: ‫%(count)s خولەک پێشتر

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ckb[0]: چرکەیەک پێشتر
ckb[1]: ‫%(count)s چرکە پێشتر

en: now
ckb: ئێستا

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ckb[0]: چرکەیەک لە ئێستاوە
ckb[1]: ‫%(count)s چرکە لە ئێستاوە

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ckb[0]: خولەکێک لە ئێستاوە
ckb[1]: ‫%(count)s خولەک لە ئێستاوە

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ckb[0]: کاتژمێرێک لە ئێستاوە
ckb[1]: ‫%(count)s کاتژمێر لە ئێستاوە

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ckb: %(delta)s لە ئێستاوە

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
ckb[0]: ‫%(num)d ساڵ
ckb[1]: ‫%(num)d ساڵ

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
ckb[0]: ‫%(num)d مانگ
ckb[1]: ‫%(num)d مانگ

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ckb[0]: ‫%(num)d هەفتە
ckb[1]: ‫%(num)d هەفتە

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
ckb[0]: ‫%(num)d ڕۆژ
ckb[1]: ‫%(num)d ڕۆژ

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ckb[0]: ‫%(num)d کاتژمێر
ckb[1]: ‫%(num)d کاتژمێر

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ckb[0]: ‫%(num)d خولەک
ckb[1]: ‫%(num)d خولەک

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
ckb[0]: ‫%(num)d ساڵ
ckb[1]: ‫%(num)d ساڵ

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
ckb[0]: ‫%(num)d مانگ
ckb[1]: ‫%(num)d مانگ

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
ckb[0]: ‫%(num)d هەفتە
ckb[1]: ‫%(num)d هەفتە

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
ckb[0]: ‫%(num)d ڕۆژ
ckb[1]: ‫%(num)d ڕۆژ

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
ckb[0]: ‫%(num)d کاتژمێر
ckb[1]: ‫%(num)d کاتژمێر

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ckb[0]: ‫%(num)d خولەک
ckb[1]: ‫%(num)d خولەک
