django - en to eo translation catalogue (67 entries)

en: Humanize
eo: Humanigi

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
eo: {}a

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
eo: {}a

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
eo: {}a

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
eo: {}a

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
eo: {}a

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
eo: {}a

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
eo: {}a

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
eo: {}a

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
eo: {}a

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
eo: {}a

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
eo: {}a

en: %(value).1f million | %(value).1f million
eo[0]: %(value).1f milionoj
eo[1]: %(value).1f milionoj

en: %(value)s million | %(value)s million
eo[0]: %(value)s milionoj
eo[1]: %(value)s milionoj

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
eo[0]: %(value).1f miliardoj
eo[1]: %(value).1f miliardoj

en: %(value)s billion | %(value)s billion
eo[0]: %(value)s miliardoj
eo[1]: %(value)s miliardoj

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
eo[0]: %(value).1f triiliono
eo[1]: %(value).1f triiliono

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
eo[0]: %(value)s triilionoj
eo[1]: %(value)s triilionoj

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
eo[0]: %(value).1f kvariliono
eo[1]: %(value).1f kvariliono

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
eo[0]: %(value)s kvarilionoj
eo[1]: %(value)s kvarilionoj

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
eo[0]: %(value).1f kvinilionoj
eo[1]: %(value).1f kvinilionoj

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
eo[0]: %(value)s kvinilionoj
eo[1]: %(value)s kvinilionoj

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
eo[0]: %(value).1f sesilionoj
eo[1]: %(value).1f sesilionoj

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
eo[0]: %(value)s sesilionoj
eo[1]: %(value)s sesilionoj

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
eo[0]: %(value).1f sepilionoj
eo[1]: %(value).1f sepilionoj

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
eo[0]: %(value)s sepilionoj
eo[1]: %(value)s sepilionoj

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
eo[0]: %(value).1f okilionoj
eo[1]: %(value).1f okilionoj

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
eo[0]: %(value)s okilionoj
eo[1]: %(value)s okilionoj

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
eo[0]: %(value).1f naŭilionoj
eo[1]: %(value).1f naŭilionoj

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
eo[0]: %(value)s naŭilionoj
eo[1]: %(value)s naŭilionoj

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
eo[0]: %(value).1f dekilionoj
eo[1]: %(value).1f dekilionoj

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
eo[0]: %(value)s dekilionoj
eo[1]: %(value)s dekilionoj

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
eo[0]: %(value).1f guglo
eo[1]: %(value).1f guglo

en: %(value)s googol | %(value)s googol
eo[0]: %(value)s gugloj
eo[1]: %(value)s gugloj

en: one
eo: unu

en: two
eo: du

en: three
eo: tri

en: four
eo: kvar

en: five
eo: kvin

en: six
eo: ses

en: seven
eo: sep

en: eight
eo: ok

en: nine
eo: naŭ

en: today
eo: hodiaŭ

en: tomorrow
eo: morgaŭ

en: yesterday
eo: hieraŭ

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
eo: antaŭ %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
eo[0]: horo antaŭe
eo[1]: %(count)s horoj antaŭe

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
eo[0]: minuto antaŭe
eo[1]: %(count)s minutoj antaŭe

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
eo[0]: sekundo antaŭe
eo[1]: %(count)s sekundoj antaŭe

en: now
eo: nun

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
eo[0]: post sekundo
eo[1]: post %(count)s sekundoj

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
eo[0]: post minuto
eo[1]: post %(count)s minutoj

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
eo[0]: post horo
eo[1]: post %(count)s horoj

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
eo: antaŭ %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
eo[0]: %d jaro
eo[1]: %d jaroj

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
eo[0]: %d monato
eo[1]: %d monatoj

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
eo[0]: %d semajno
eo[1]: %d semajnoj

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
eo[0]: %d tago
eo[1]: %d tagoj

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
eo[0]: %d horo
eo[1]: %d horoj

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
eo[0]: %d minuto
eo[1]: %d minutoj

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
eo[0]: %d jaro
eo[1]: %d jaroj

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
eo[0]: %d monato
eo[1]: %d monatoj

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
eo[0]: %d semajno
eo[1]: %d semajnoj

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
eo[0]: %d tago
eo[1]: %d tagoj

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
eo[0]: %d horo
eo[1]: %d horoj

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
eo[0]: %d minuto
eo[1]: %d minutoj
