django - en to es_AR translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
es_AR: Humanización

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
es_AR: {}.º

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
es_AR: {}.º

en: %(value)s million | %(value)s million
es_AR[0]: %(value)s millón
es_AR[1]: %(value)s millones

en: %(value)s billion | %(value)s billion
es_AR[0]: %(value)s millardo
es_AR[1]: %(value)s millardos

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
es_AR[0]: %(value)s billón
es_AR[1]: %(value)s billones

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
es_AR[0]: %(value)s mil billones
es_AR[1]: %(value)s miles de billones

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
es_AR[0]: %(value)s trillón
es_AR[1]: %(value)s trilliones

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
es_AR[0]: %(value)s mil trillones
es_AR[1]: %(value)s miles de trillones

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
es_AR[0]: %(value)s cuatrillón
es_AR[1]: %(value)s cuatrillones

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
es_AR[0]: %(value)s mil cuatrillones
es_AR[1]: %(value)s miles de cuatrillones

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
es_AR[0]: %(value)s quintillón
es_AR[1]: %(value)s quintillones

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
es_AR[0]: %(value)s mil quintillones
es_AR[1]: %(value)s miles de quintillones

en: %(value)s googol | %(value)s googol
es_AR[0]: %(value)s "gúgol"
es_AR[1]: %(value)s "gúgols"

en: one
es_AR: uno

en: two
es_AR: dos

en: three
es_AR: tres

en: four
es_AR: cuatro

en: five
es_AR: cinco

en: six
es_AR: seis

en: seven
es_AR: siete

en: eight
es_AR: ocho

en: nine
es_AR: nueve

en: today
es_AR: hoy

en: tomorrow
es_AR: mañana

en: yesterday
es_AR: ayer

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
es_AR: hace %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
es_AR[0]: hace una hora
es_AR[1]: hace %(count)s horas

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
es_AR[0]: hace un minuto
es_AR[1]: hace %(count)s minutos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
es_AR[0]: hace un segundo
es_AR[1]: hace %(count)s segundos

en: now
es_AR: ahora

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
es_AR[0]: dentro de un segundo
es_AR[1]: dentro de %(count)s segundos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
es_AR[0]: dentro de un minuto
es_AR[1]: dentro de %(count)s minutos

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
es_AR[0]: dentro de una hora
es_AR[1]: dentro de %(count)s horas

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
es_AR: dentro de %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
es_AR[0]: %(num)d año
es_AR[1]: %(num)d años

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
es_AR[0]: %(num)d mes
es_AR[1]: %(num)d meses

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
es_AR[0]: %(num)d semana
es_AR[1]: %(num)d semanas

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
es_AR[0]: %(num)d día
es_AR[1]: %(num)d días

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
es_AR[0]: %(num)d hora
es_AR[1]: %(num)d horas

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
es_AR[0]: %(num)d minuto
es_AR[1]: %(num)d minutos

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
es_AR[0]: %(num)d año
es_AR[1]: %(num)d años

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
es_AR[0]: %(num)d mes
es_AR[1]: %(num)d meses

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
es_AR[0]: %(num)d semana
es_AR[1]: %(num)d semanas

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
es_AR[0]: %(num)d día
es_AR[1]: %(num)d días

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
es_AR[0]: %(num)d hora
es_AR[1]: %(num)d horas

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
es_AR[0]: %(num)d minuto
es_AR[1]: %(num)d minutos
