django - en to hi translation catalogue (41 entries)

en: th
hi: वाँ

en: st
hi: ला

en: nd
hi: रा

en: rd
hi: रा

en: %(value).1f million | %(value).1f million
hi[0]: %(value).1f मिलियन
hi[1]: %(value).1f मिलियन

en: %(value)s million | %(value)s million
hi[0]: %(value)s मिलियन
hi[1]: %(value)s मिलियन

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
hi[0]: %(value).1f बिलियन
hi[1]: %(value).1f बिलियन

en: %(value)s billion | %(value)s billion
hi[0]: %(value)s बिलियन
hi[1]: %(value)s बिलियन

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
hi[0]: %(value).1f खरब
hi[1]: %(value).1f खरब

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
hi[0]: %(value)s खरब
hi[1]: %(value)s खरब

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
hi[0]: %(value).1f करोड़ शंख
hi[1]: %(value).1f करोड़ शंख

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
hi[0]: %(value)s करोड़ शंख
hi[1]: %(value)s करोड़ शंख

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
hi[0]: %(value).1f कुइनतिलिअन
hi[1]: %(value).1f कुइनतिलिअन

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
hi[0]: %(value)s कुइनतिलिअन
hi[1]: %(value)s कुइनतिलिअन

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
hi[0]: %(value).1f सेक्सतिलियन
hi[1]: %(value).1f सेक्सतिलियन

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
hi[0]: %(value)s सेक्सतिलियन
hi[1]: %(value)s सेक्सतिलियन

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
hi[0]: %(value).1f सेपतिलियन
hi[1]: %(value).1f सेपतिलियन

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
hi[0]: %(value)s सेपतिलियन
hi[1]: %(value)s सेपतिलियन

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
hi[0]: %(value).1f ओकतिलियन
hi[1]: %(value).1f ओकतिलियन

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
hi[0]: %(value)s ओकतिलियन
hi[1]: %(value)s ओकतिलियन

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
hi[0]: %(value).1f नोनिलियन
hi[1]: %(value).1f नोनिलियन

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
hi[0]: %(value)s नोनिलियन
hi[1]: %(value)s नोनिलियन

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
hi[0]: %(value).1f देसीलियन
hi[1]: %(value).1f देसीलियन

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
hi[0]: %(value)s देसीलियन
hi[1]: %(value)s देसीलियन

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
hi[0]: %(value).1f गोगोल
hi[1]: %(value).1f गोगोल

en: %(value)s googol | %(value)s googol
hi[0]: %(value)s गोगोल
hi[1]: %(value)s गोगोल

en: one
hi: एक

en: two
hi: दो

en: three
hi: तीन

en: four
hi: चार

en: five
hi: पाँच

en: six
hi: छह

en: seven
hi: सात

en: eight
hi: आठ

en: nine
hi: नौ

en: today
hi: आज

en: tomorrow
hi: कल

en: yesterday
hi: कल (बीता)

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s ago
hi: %(delta)s पहले

en: now
hi: अभी

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s from now
hi: %(delta)s अब से
