django - en to hsb translation catalogue (55 entries)

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
hsb: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
hsb: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
hsb: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
hsb: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
hsb: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
hsb: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
hsb: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
hsb: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
hsb: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
hsb: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
hsb: {}.

en: %(value)s million | %(value)s million
hsb[0]: %(value)s milion
hsb[1]: %(value)s milionaj
hsb[2]: %(value)s miliony
hsb[3]: %(value)s milionow

en: %(value)s billion | %(value)s billion
hsb[0]: %(value)s miliarda
hsb[1]: %(value)s miliardźe
hsb[2]: %(value)s miliardy
hsb[3]: %(value)s miliardow

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
hsb[0]: %(value)s bilion
hsb[1]: %(value)s bilionaj
hsb[2]: %(value)s biliony
hsb[3]: %(value)s bilionow

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
hsb[0]: %(value)s biliarda
hsb[1]: %(value)s biliardźe
hsb[2]: %(value)s biliardy
hsb[3]: %(value)s biliardow

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
hsb[0]: %(value)s trilion
hsb[1]: %(value)s trilionaj
hsb[2]: %(value)s triliony
hsb[3]: %(value)s trilionow

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
hsb[0]: %(value)s triliarda
hsb[1]: %(value)s triliardźe
hsb[2]: %(value)s triliardy
hsb[3]: %(value)s triliardow

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
hsb[0]: %(value)s kwadrilion
hsb[1]: %(value)s kwadrilionaj
hsb[2]: %(value)s kwadriliony
hsb[3]: %(value)s kwadrilionow

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
hsb[0]: %(value)s kwadriliarda
hsb[1]: %(value)s kwadriliardźe
hsb[2]: %(value)s kwadriliardy
hsb[3]: %(value)s kwadriliardow

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
hsb[0]: %(value)s kwintilion
hsb[1]: %(value)s kwintilionaj
hsb[2]: %(value)s kwintiliony
hsb[3]: %(value)s kwintilionow

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
hsb[0]: %(value)s kwintiliarda
hsb[1]: %(value)s kwintiliardźe
hsb[2]: %(value)s kwintiliardy
hsb[3]: %(value)s kwintiliardow

en: %(value)s googol | %(value)s googol
hsb[0]: %(value)s sedeciliarda
hsb[1]: %(value)s sedeciliardźe
hsb[2]: %(value)s sedeciliardy
hsb[3]: %(value)s sedeciliardow

en: one
hsb: jedyn

en: two
hsb: dwaj

en: three
hsb: tři

en: four
hsb: štyri

en: five
hsb: pjeć

en: six
hsb: šěsć

en: seven
hsb: sydom

en: eight
hsb: wosom

en: nine
hsb: dźewjeć

en: today
hsb: dźensa

en: tomorrow
hsb: jutře

en: yesterday
hsb: wčera

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
hsb: Před %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
hsb[0]: před %(count)s hodźinu
hsb[1]: před %(count)s hodźinomaj
hsb[2]: před %(count)s hodźinami
hsb[3]: před %(count)s hodźinami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
hsb[0]: před %(count)s mjeńšinu
hsb[1]: před %(count)s mjeńšinomaj
hsb[2]: před %(count)s mjeńšinami
hsb[3]: před %(count)s mjeńšinami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
hsb[0]: před %(count)s sekundu
hsb[1]: před %(count)s sekundomaj
hsb[2]: před %(count)s sekundami
hsb[3]: před %(count)s sekundami

en: now
hsb: nětko

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
hsb[0]: za %(count)s sekundu
hsb[1]: za %(count)s sekundźe
hsb[2]: za %(count)s sekundy
hsb[3]: za %(count)s sekundow

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
hsb[0]: za %(count)s mjeńšinu
hsb[1]: za %(count)s mjeńšinje
hsb[2]: za %(count)s mjeńšiny
hsb[3]: za %(count)s mjeńšin

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
hsb[0]: za %(count)s hodźinu
hsb[1]: za %(count)s hodźinje
hsb[2]: za %(count)s hodźiny
hsb[3]: za %(count)s hodźin

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
hsb: %(delta)s wotnětka

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
hsb[0]: %(num)d lěto
hsb[1]: %(num)d lěće
hsb[2]: %(num)d lěta
hsb[3]: %(num)d lět

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
hsb[0]: %(num)d měsac
hsb[1]: %(num)d měsacaj
hsb[2]: %(num)d měsacy
hsb[3]: %(num)d měsacow

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
hsb[0]: %(num)d tydźeń
hsb[1]: %(num)d njedźeli
hsb[2]: %(num)d njedźele
hsb[3]: %(num)d njedźel

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
hsb[0]: %(num)d dźeń
hsb[1]: %(num)d dnjej
hsb[2]: %(num)d dny
hsb[3]: %(num)d dnjow

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
hsb[0]: %(num)d hodźina
hsb[1]: %(num)d hodźinje
hsb[2]: %(num)d hodźiny
hsb[3]: %(num)d hodźin

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
hsb[0]: %(num)d mjeńšina
hsb[1]: %(num)d mjeńšinje
hsb[2]: %(num)d mjeńšiny
hsb[3]: %(num)d mjeńšin

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
hsb[0]: %(num)d lěto
hsb[1]: %(num)d lěće
hsb[2]: %(num)d lěta
hsb[3]: %(num)d lět

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
hsb[0]: %(num)d měsac
hsb[1]: %(num)d měsacaj
hsb[2]: %(num)d měsacy
hsb[3]: %(num)d měsacow

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
hsb[0]: %(num)d tydźeń
hsb[1]: %(num)d njedźeli
hsb[2]: %(num)d njedźele
hsb[3]: %(num)d njedźel

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
hsb[0]: %(num)d dźeń
hsb[1]: %(num)d dnjej
hsb[2]: %(num)d dny
hsb[3]: %(num)d dnjow

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
hsb[0]: %(num)d hodźina
hsb[1]: %(num)d hodźinje
hsb[2]: %(num)d hodźiny
hsb[3]: %(num)d hodźin

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
hsb[0]: %(num)d mjeńšina
hsb[1]: %(num)d mjeńšinje
hsb[2]: %(num)d mjeńšiny
hsb[3]: %(num)d mjeńšin
