django - en to hu translation catalogue (65 entries)

en: Humanize
hu: Emberi formázás

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
hu: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
hu: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
hu: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
hu: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
hu: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
hu: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
hu: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
hu: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
hu: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
hu: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
hu: {}.

en: %(value).1f million | %(value).1f million
hu[0]: %(value)1f millió
hu[1]: %(value)1f millió

en: %(value)s million | %(value)s million
hu[0]: %(value)s millió
hu[1]: %(value)s millió

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
hu[0]: %(value)1f milliárd
hu[1]: %(value)1f milliárd

en: %(value)s billion | %(value)s billion
hu[0]:  %(value)s milliárd
hu[1]:  %(value)s milliárd

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
hu[0]: %(value)1f trilliárd
hu[1]: %(value)1f trilliárd

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
hu[0]: %(value)s billió
hu[1]: %(value)s billió

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
hu[0]: %(value).1f billiárd
hu[1]: %(value).1f billiárd

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
hu[0]: %(value)s billiárd
hu[1]: %(value)s billiárd

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
hu[0]: %(value).1f trillió
hu[1]: %(value).1f trillió

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
hu[0]: %(value)s trillió
hu[1]: %(value)s trillió

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
hu[0]: %(value).1f trilliárd
hu[1]: %(value).1f trilliárd

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
hu[0]: %(value)s trilliárd
hu[1]: %(value)s trilliárd

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
hu[0]: %(value).1f kvadrillió
hu[1]: %(value).1f kvadrillió

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
hu[0]: %(value)s kvadrillió
hu[1]: %(value)s kvadrillió

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
hu[0]: %(value).1f kvadrilliárd
hu[1]: %(value).1f kvadrilliárd

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
hu[0]: %(value)s kvadrilliárd
hu[1]: %(value)s kvadrilliárd

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
hu[0]: %(value).1f kvintillió
hu[1]: %(value).1f kvintillió

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
hu[0]: %(value)s kvintillió
hu[1]: %(value)s kvintillió

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
hu[0]: %(value).1f kvintilliárd
hu[1]: %(value).1f kvintilliárd

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
hu[0]: %(value)s kvintilliárd
hu[1]: %(value)s kvintilliárd

en: one
hu: egy

en: two
hu: kettő

en: three
hu: három

en: four
hu: négy

en: five
hu: öt

en: six
hu: hat

en: seven
hu: hét

en: eight
hu: nyolc

en: nine
hu: kilenc

en: today
hu: ma

en: tomorrow
hu: holnap

en: yesterday
hu: tegnap

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
hu:  %(delta)s ezelőtt

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
hu[0]: egy órája
hu[1]: %(count)s órája

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
hu[0]: egy perce
hu[1]: %(count)s perce

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
hu[0]: egy másodperce
hu[1]: %(count)s másodperce

en: now
hu: most

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
hu[0]: egy másodperc múlva
hu[1]: %(count)s másodperc múlva

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
hu[0]: egy perc múlva
hu[1]: %(count)s perc múlva

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
hu[0]: egy óra múlva
hu[1]: %(count)s óra múlva

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
hu: %(delta)s múlva

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
hu[0]: %d évvel
hu[1]: %d évvel

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
hu[0]: %d hónappal
hu[1]: %d hónappal

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
hu[0]: %d héttel
hu[1]: %d héttel

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
hu[0]: %d nappal
hu[1]: %d nappal

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d órával
hu[1]: %d órával

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perccel
hu[1]: %d perccel

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
hu[0]: %d év
hu[1]: %d év

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
hu[0]: %d hónap
hu[1]: %d hónap

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
hu[0]: %d hét
hu[1]: %d hét

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
hu[0]: %d nap
hu[1]: %d nap

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc
