django - en to is translation catalogue (44 entries)

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
is: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
is: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
is: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
is: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
is: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
is: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
is: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
is: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
is: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
is: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
is: {}.

en: %(value).1f million | %(value).1f million
is[0]: %(value).1f milljón
is[1]: %(value).1f milljónir

en: %(value)s million | %(value)s million
is[0]: %(value)s milljón
is[1]: %(value)s milljónir

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
is[0]: %(value).1f milljarður
is[1]: %(value).1f milljarðar

en: %(value)s billion | %(value)s billion
is[0]: %(value)s milljarður
is[1]: %(value)s milljarðar

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
is[0]: %(value).1f billjarður
is[1]: %(value).1f billjónir

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
is[0]: %(value)s billjón
is[1]: %(value)s billjónir

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
is[0]: %(value).1f billjarður
is[1]: %(value).1f billjarðar

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
is[0]: %(value)s billjarður
is[1]: %(value)s billjarðar

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
is[0]: %(value).1f trilljón
is[1]: %(value).1f trilljónir

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
is[0]: %(value)s trilljón
is[1]: %(value)s trilljónir

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
is[0]: %(value).1f trilljarður
is[1]: %(value).1f trilljarðar

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
is[0]: %(value)s trilljarður
is[1]: %(value)s trilljarðar

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
is[0]: %(value).1f kvaðrilljón
is[1]: %(value).1f kvaðrilljónir

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
is[0]: %(value)s kvaðrilljón
is[1]: %(value)s kvaðrilljónir

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
is[0]: %(value).1f kvaðrilljarður
is[1]: %(value).1f kvaðrilljarðar

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
is[0]: %(value)s kvaðrilljarður
is[1]: %(value)s kvaðrilljarðar

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
is[0]: %(value).1f kvintilljón
is[1]: %(value).1f kvintilljónir

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
is[0]: %(value)s kvintilljón
is[1]: %(value)s kvintilljónir

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
is[0]: %(value).1f kvintilljarður
is[1]: %(value).1f kvintilljarðar

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
is[0]: %(value)s kvintilljarður
is[1]: %(value)s kvintilljarðar

en: one
is: einn

en: two
is: tveir

en: three
is: þrír

en: four
is: fjórir

en: five
is: fimm

en: six
is: sex

en: seven
is: sjö

en: eight
is: átta

en: nine
is: níu

en: today
is: í dag

en: tomorrow
is: á morgun

en: yesterday
is: í gær

en: now
is: núna
