django - en to mn translation catalogue (65 entries)

en: Humanize
mn: Хүнчлэх

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
mn: {} дэхь

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
mn: {} дэхь

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
mn: {} дэхь

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
mn: {} дахь

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
mn: {} дахь

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
mn: {} дахь

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
mn: {} дэхь

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
mn: {} дэхь

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
mn: {} дэхь

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
mn: {} дэхь

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
mn: {} дэхь

en: %(value).1f million | %(value).1f million
mn[0]: %(value).1f сая
mn[1]: %(value).1f сая

en: %(value)s million | %(value)s million
mn[0]: %(value)s сая
mn[1]: %(value)s сая

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
mn[0]: %(value).1f тэрбум
mn[1]: %(value).1f тэрбум

en: %(value)s billion | %(value)s billion
mn[0]: %(value)s тэрбум
mn[1]: %(value)s тэрбум

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
mn[0]: %(value).1f наяд
mn[1]: %(value).1f наяд

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
mn[0]: %(value)s наяд
mn[1]: %(value)s наяд

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
mn[0]: %(value).1f тунамал
mn[1]: %(value).1f тунамал

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
mn[0]: %(value)s тунамал
mn[1]: %(value)s тунамал

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
mn[0]: %(value).1f их ингүүмэл
mn[1]: %(value).1f их ингүүмэл

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
mn[0]: %(value)s их ингүүмэл
mn[1]: %(value)s их ингүүмэл

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
mn[0]: %(value).1f ялгаруулагч
mn[1]: %(value).1f ялгаруулагч

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
mn[0]: %(value)s ялгаруулагч
mn[1]: %(value)s ялгаруулагч

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
mn[0]: %(value).1f их өөр дээр
mn[1]: %(value).1f их өөр дээр

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
mn[0]: %(value)s их өөр дээр
mn[1]: %(value)s их өөр дээр

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
mn[0]: %(value).1f өөр дээр
mn[1]: %(value).1f өөр дээр

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
mn[0]: %(value)s өөр дээр
mn[1]: %(value)s өөр дээр

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
mn[0]: %(value).1f их шалтгааны үзэгдэл
mn[1]: %(value).1f их шалтгааны үзэгдэл

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
mn[0]: %(value)s их шалтгааны үзэгдэл
mn[1]: %(value)s их шалтгааны үзэгдэл

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
mn[0]: %(value).1f эрхэт
mn[1]: %(value).1f эрхэт

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
mn[0]: %(value)s эрхэт
mn[1]: %(value)s эрхэт

en: one
mn: нэг

en: two
mn: хоёр

en: three
mn: гурав

en: four
mn: дөрөв

en: five
mn: тав

en: six
mn: зургаа

en: seven
mn: долоо

en: eight
mn: найм

en: nine
mn: ес

en: today
mn: өнөөдөр

en: tomorrow
mn: маргааш

en: yesterday
mn: өчигдөр

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
mn: %(delta)s ѳмнѳ

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
mn[0]: 1 цагийн өмнө
mn[1]: %(count)s цагийн өмнө

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
mn[0]: 1 минутын өмнө
mn[1]: %(count)s минутын өмнө

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
mn[0]: 1 секундын өмнө
mn[1]: %(count)s секундын өмнө

en: now
mn: одоо

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
mn[0]: 1 секундын дараа
mn[1]: %(count)s секундын дараа

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
mn[0]: 1 минутын дараа
mn[1]: %(count)s минутын дараа

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
mn[0]: 1 цагийн дараа
mn[1]: %(count)s цагийн дараа

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
mn: одооноос %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
mn[0]: %d жил
mn[1]: %d жилүүд

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
mn[0]: %d сар
mn[1]: %d сар

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
mn[0]: %d долоо хоног
mn[1]: %d долоо хоног

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
mn[0]: %d өдөр
mn[1]: %d өдөр

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
mn[0]: %d цаг
mn[1]: %d цаг

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
mn[0]: %d минут
mn[1]: %d минут

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
mn[0]: %d жил
mn[1]: %d жил

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
mn[0]: %d сар
mn[1]: %d сар

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
mn[0]: %d долоо хоног
mn[1]: %d долоо хоног

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
mn[0]: %d өдөр
mn[1]: %d өдөр

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
mn[0]: %d цаг
mn[1]: %d цаг

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
mn[0]: %d минут
mn[1]: %d минут
