django - en to ne translation catalogue (38 entries)

en: Humanize
ne: मानवीय बनाउनुहोस्

en: %(value)s million | %(value)s million
ne[0]: %(value)s मिलियन
ne[1]: %(value)s मिलियन

en: %(value)s billion | %(value)s billion
ne[0]: %(value)s अरब
ne[1]: %(value)s अरब

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
ne[0]: %(value)s खरब
ne[1]: %(value)s खरब

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
ne[0]: %(value)s करोड़ शंख
ne[1]: %(value)s करोड़ शंख

en: one
ne: एक

en: two
ne: दुई

en: three
ne: तीन

en: four
ne: चार

en: five
ne: पाँच

en: six
ne: छ

en: seven
ne: सात

en: eight
ne: आठ

en: nine
ne: नौ

en: today
ne: आज

en: tomorrow
ne: भोली

en: yesterday
ne: हिजो

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
ne: %(delta)sपहिले

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
ne[0]: एक घण्टा अघि
ne[1]: %(count)s घण्टा अघि

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
ne[0]: एक मिनेट अघि
ne[1]: %(count)s मिनेट अघि

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
ne[0]: एक सेकेन्ड अघि
ne[1]: %(count)s सेकेन्ड अघि

en: now
ne: अहिले

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
ne[0]: एक सेकेन्ड पछि
ne[1]: %(count)s सेकेन्ड पछि

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
ne[0]: एक मिनेट पछि
ne[1]: %(count)s मिनेट पछि

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
ne[0]: एक घण्टा पछि
ne[1]: %(count)s घण्टा पछि

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
ne: %(delta)s अबदेखि

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
ne[0]: %d बर्ष
ne[1]: %d बर्षहरु

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
ne[0]: %d महिना
ne[1]: %d महिनाहरु

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
ne[0]: %d हप्ता
ne[1]: %d हप्ताहरु

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
ne[0]: %d दिन
ne[1]: %d दिनहरु

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
ne[0]: %d घण्टा
ne[1]: %d घण्टाहरू

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
ne[0]: %d मिनेट
ne[1]: %d मिनेटहरू

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
ne[0]: %d बर्ष
ne[1]: %d बर्षहरु

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
ne[0]: %d महिना
ne[1]: %d महिनाहरु

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
ne[0]: %d हप्ता
ne[1]: %d हप्ताहरु

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
ne[0]: %d दिन
ne[1]: %d दिनहरु

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
ne[0]: %d घण्टा
ne[1]: %d घण्टाहरू

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
ne[0]: %d मिनेट
ne[1]: %d मिनेटहरू
