django - en to pl translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
pl: Humanizacja

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
pl: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
pl: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
pl: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
pl: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
pl: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
pl: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
pl: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
pl: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
pl: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
pl: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
pl: {}.

en: %(value)s million | %(value)s million
pl[0]: %(value)s milion
pl[1]: %(value)s miliony
pl[2]: %(value)s milionów
pl[3]: %(value)s milionów

en: %(value)s billion | %(value)s billion
pl[0]: %(value)s miliard
pl[1]: %(value)s miliardy
pl[2]: %(value)s miliardów
pl[3]: %(value)s miliardów

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
pl[0]: %(value)s kwintylion
pl[1]: %(value)s biliony
pl[2]: %(value)s kwintylionów
pl[3]: %(value)s kwintylionów

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
pl[0]: %(value)s kwadrylion
pl[1]: %(value)s biliardy
pl[2]: %(value)s kwadrylionów
pl[3]: %(value)s kwadrylionów

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
pl[0]: %(value)s trylion
pl[1]: %(value)s tryliony
pl[2]: %(value)s trylionyów
pl[3]: %(value)s trylionyów

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
pl[0]:  %(value)s tryliard
pl[1]: %(value)s tryliardy
pl[2]: %(value)s tryliardów
pl[3]: %(value)s tryliardów

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
pl[0]: %(value)s septylion
pl[1]: %(value)s septyliony
pl[2]: %(value)s septylionów
pl[3]: %(value)s septylionów

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
pl[0]: %(value)s kwadryliard
pl[1]: %(value)s kwardyliardy
pl[2]: %(value)s kwadryliardów
pl[3]: %(value)s kwadryliardów

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
pl[0]: %(value)s kwintylion
pl[1]: %(value)s kwintyliony
pl[2]: %(value)s kwintylionów
pl[3]: %(value)s kwintylionów

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
pl[0]: %(value)s kwintyliard
pl[1]: %(value)s kwintyliardy
pl[2]: %(value)s kwintyliardów
pl[3]: %(value)s kwintyliardów

en: %(value)s googol | %(value)s googol
pl[0]: %(value)s googol
pl[1]: %(value)s googole
pl[2]: %(value)s googolów
pl[3]: %(value)s googolów

en: one
pl: jeden

en: two
pl: dwa

en: three
pl: trzy

en: four
pl: cztery

en: five
pl: pięć

en: six
pl: sześć

en: seven
pl: siedem

en: eight
pl: osiem

en: nine
pl: dziewięć

en: today
pl: dzisiaj

en: tomorrow
pl: jutro

en: yesterday
pl: wczoraj

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
pl: %(delta)s temu

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
pl[0]: godzinę temu
pl[1]: %(count)s godziny temu
pl[2]: %(count)s godzin temu
pl[3]: %(count)s godzin temu

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
pl[0]: minutę temu
pl[1]: %(count)s minuty temu
pl[2]: %(count)s minut temu
pl[3]: %(count)s minut temu

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
pl[0]: sekundę temu
pl[1]: %(count)s sekundy temu
pl[2]: %(count)s sekund temu
pl[3]: %(count)s sekund temu

en: now
pl: teraz

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
pl[0]: za sekundę
pl[1]: za %(count)s sekundy
pl[2]: za %(count)s sekund
pl[3]: za %(count)s sekund

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
pl[0]: za minutę
pl[1]: za %(count)s minuty
pl[2]: za %(count)s minut
pl[3]: za %(count)s minut

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
pl[0]: za godzinę
pl[1]: za %(count)s godziny
pl[2]: za %(count)s godzin
pl[3]: za %(count)s godzin

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
pl: za %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
pl[0]: %(num)d rok
pl[1]: %(num)d lata
pl[2]: %(num)d lat
pl[3]: %(num)d roku

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
pl[0]: %(num)d miesiąc
pl[1]: %(num)d miesiące
pl[2]: %(num)d miesięcy
pl[3]: %(num)d miesiąca

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
pl[0]: %(num)d tydzień
pl[1]: %(num)d tygodnie
pl[2]: %(num)d tygodni
pl[3]: %(num)d tygodnia

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
pl[0]: %(num)d dzień
pl[1]: %(num)d dni
pl[2]: %(num)d dni
pl[3]: %(num)d dnia

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
pl[0]: %(num)d godzinę
pl[1]: %(num)d godziny
pl[2]: %(num)d godzin
pl[3]: %(num)d godziny

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
pl[0]: %(num)d minutę
pl[1]: %(num)d minuty
pl[2]: %(num)d minut
pl[3]: %(num)d minuty

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
pl[0]: %(num)d rok
pl[1]: %(num)d lata
pl[2]: %(num)d lat
pl[3]: %(num)d roku

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
pl[0]: %(num)d miesiąc
pl[1]: %(num)d miesiące
pl[2]: %(num)d miesięcy
pl[3]: %(num)dmiesiąca

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
pl[0]: %(num)d tydzień
pl[1]: %(num)d tygodnie
pl[2]: %(num)d tygodni
pl[3]: %(num)d tygodnia

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
pl[0]: %(num)d dzień
pl[1]: %(num)d dni
pl[2]: %(num)d dni
pl[3]: %(num)d dnia

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
pl[0]: %(num)d godzinę
pl[1]: %(num)d godziny
pl[2]: %(num)d godzin
pl[3]: %(num)d godziny

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
pl[0]: %(num)d minutę
pl[1]: %(num)d minuty
pl[2]: %(num)d minut
pl[3]: %(num)d minuty
