django - en to sk translation catalogue (65 entries)

en: Humanize
sk: Poľudštenie

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
sk: {}.

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
sk: {}.

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
sk: {}.

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
sk: {}.

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
sk: {}.

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
sk: {}.

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
sk: {}.

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
sk: {}.

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
sk: {}.

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
sk: {}.

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
sk: {}.

en: %(value).1f million | %(value).1f million
sk[0]: %(value).1f miliónu
sk[1]: %(value).1f miliónu
sk[2]: %(value).1f miliónu
sk[3]: %(value).1f miliónu

en: %(value)s million | %(value)s million
sk[0]:  %(value)s milión
sk[1]:  %(value)s milióny
sk[2]:  %(value)s miliónov
sk[3]:  %(value)s miliónov

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
sk[0]: %(value).1f miliarda
sk[1]: %(value).1f miliardy
sk[2]: %(value).1f miliárd
sk[3]: %(value).1f miliárd

en: %(value)s billion | %(value)s billion
sk[0]:  %(value)s miliarda
sk[1]:  %(value)s miliardy
sk[2]:  %(value)s miliárd
sk[3]:  %(value)s miliárd

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
sk[0]: %(value).1f bilión
sk[1]: %(value).1f bilióny
sk[2]: %(value).1f biliónov
sk[3]: %(value).1f biliónov

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
sk[0]: %(value)s bilión
sk[1]: %(value)s bilióny
sk[2]: %(value)s biliónov
sk[3]: %(value)s biliónov

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
sk[0]: %(value).1f biliardy
sk[1]: %(value).1f biliardy
sk[2]: %(value).1f biliárd
sk[3]: %(value).1f biliárd

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
sk[0]: %(value)s biliarda
sk[1]: %(value)s biliardy
sk[2]: %(value)s biliárd
sk[3]: %(value)s biliárd

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
sk[0]: %(value).1f triliónu
sk[1]: %(value).1f triliónu
sk[2]: %(value).1f triliónu
sk[3]: %(value).1f triliónu

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
sk[0]: %(value)s trilión
sk[1]: %(value)s trilióny
sk[2]: %(value)s triliónov
sk[3]: %(value)s triliónov

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
sk[0]: %(value).1f triliardy
sk[1]: %(value).1f triliardy
sk[2]: %(value).1f triliárd
sk[3]: %(value).1f triliárd

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
sk[0]: %(value)s triliarda
sk[1]: %(value)s triliardy
sk[2]: %(value)s triliárd
sk[3]: %(value)s triliárd

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
sk[0]: %(value).1f kvadriliónu
sk[1]: %(value).1f kvadriliónu
sk[2]: %(value).1f kvadriliónov
sk[3]: %(value).1f kvadriliónov

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
sk[0]: %(value)s kvadrilión
sk[1]: %(value)s kvadrilióny
sk[2]: %(value)s kvadriliónov
sk[3]: %(value)s kvadriliónov

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
sk[0]: %(value).1f kvadriliardy
sk[1]: %(value).1f kvadriliardy
sk[2]: %(value).1f kvadriliárd
sk[3]: %(value).1f kvadriliárd

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
sk[0]: %(value)s kvadriliarda
sk[1]: %(value)s kvadriliardy
sk[2]: %(value)s kvadriliárd
sk[3]: %(value)s kvadriliárd

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
sk[0]: %(value).1f kvintiliónu
sk[1]: %(value).1f kvintiliónu
sk[2]: %(value).1f kvintiliónov
sk[3]: %(value).1f kvintiliónov

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
sk[0]: %(value)s kvintilión
sk[1]: %(value)s kvintilióny
sk[2]: %(value)s kvintiliónov
sk[3]: %(value)s kvintiliónov

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
sk[0]: %(value).1f kvintiliardy
sk[1]: %(value).1f kvintiliardy
sk[2]: %(value).1f kvintiliárd
sk[3]: %(value).1f kvintiliárd

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
sk[0]: %(value)s kvintiliarda
sk[1]: %(value)s kvintiliardy
sk[2]: %(value)s kvintiliárd
sk[3]: %(value)s kvintiliárd

en: one
sk: jeden

en: two
sk: dva

en: three
sk: tri

en: four
sk: štyri

en: five
sk: päť

en: six
sk: šesť

en: seven
sk: sedem

en: eight
sk: osem

en: nine
sk: deväť

en: today
sk: dnes

en: tomorrow
sk: zajtra

en: yesterday
sk: včera

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
sk: pred %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
sk[0]: pred hodinou
sk[1]: pred %(count)s hodinami
sk[2]: pred %(count)s hodinami
sk[3]: pred %(count)s hodinami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
sk[0]: pred minútou
sk[1]: pred %(count)s minútami
sk[2]: pred %(count)s minútami
sk[3]: pred %(count)s minútami

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
sk[0]: pred sekundou
sk[1]: pred %(count)s sekundami
sk[2]: pred %(count)s sekundami
sk[3]: pred %(count)s sekundami

en: now
sk: teraz

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
sk[0]: o sekundu
sk[1]: o %(count)s sekundy
sk[2]: o %(count)s sekúnd
sk[3]: o %(count)s sekúnd

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
sk[0]: o minútu
sk[1]: o %(count)s minúty
sk[2]: o %(count)s minút
sk[3]: o %(count)s minút

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
sk[0]: o hodinu
sk[1]: o %(count)s hodiny
sk[2]: o %(count)s hodín
sk[3]: o %(count)s hodín

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
sk: o %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
sk[0]: %d rokom
sk[1]: %d rokmi
sk[2]: %d rokmi
sk[3]: %d rokmi

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
sk[0]: %d mesiacom
sk[1]: %d mesiacmi
sk[2]: %d mesiacmi
sk[3]: %d mesiacmi

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
sk[0]: %d týždeň
sk[1]: %d týždne
sk[2]: %d týždňami
sk[3]: %d týždňami

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
sk[0]: %d dňom
sk[1]: %d dňami
sk[2]: %d dňami
sk[3]: %d dňami

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
sk[0]: %d hodinou
sk[1]: %d hodinami
sk[2]: %d hodinami
sk[3]: %d hodinami

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
sk[0]: %d minútou
sk[1]: %d minútami
sk[2]: %d minútami
sk[3]: %d minútami

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
sk[0]: %d rok
sk[1]: %d roky
sk[2]: %d rokov
sk[3]: %d rokov

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
sk[0]: %d mesiac
sk[1]: %d mesiace
sk[2]: %d mesiacov
sk[3]: %d mesiacov

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
sk[0]: %d týždeň
sk[1]: %d týždne
sk[2]: %d týždňov
sk[3]: %d týždňov

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
sk[0]: %d deň
sk[1]: %d dni
sk[2]: %d dní
sk[3]: %d dní

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
sk[0]: %d hodina
sk[1]: %d hodiny
sk[2]: %d hodín
sk[3]: %d hodín

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
sk[0]: %d minúta
sk[1]: %d minúty
sk[2]: %d minút
sk[3]: %d minút
