django - en to sr translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
sr: Улепшавање

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
sr: {}-ти

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
sr: {}-ти

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
sr: {}-и

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
sr: {}-и

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
sr: {}-и

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
sr: {}-и

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
sr: {}-и

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
sr: {}-и

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
sr: {}-и

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
sr: {}-и

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
sr: {}-и

en: %(value)s million | %(value)s million
sr[0]: %(value)s милион
sr[1]: %(value)s милиона
sr[2]: %(value)s милиона

en: %(value)s billion | %(value)s billion
sr[0]: %(value)s милијарда
sr[1]: %(value)s милијарде
sr[2]: %(value)s милијарди

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
sr[0]: %(value)s билион
sr[1]: %(value)s билиона
sr[2]: %(value)s билиона

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
sr[0]: %(value)s билијарда
sr[1]: %(value)s билијарде
sr[2]: %(value)s билијарди

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
sr[0]: %(value)s трилион
sr[1]: %(value)s трилиона
sr[2]: %(value)s трилиона

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
sr[0]: %(value)s трилијарда
sr[1]: %(value)s трилијарде
sr[2]: %(value)s трилијарди

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
sr[0]: %(value)sквадрилион
sr[1]: %(value)sквадрилиона
sr[2]: %(value)sквадрилиона

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
sr[0]: %(value)sквадрилијарда
sr[1]: %(value)sквадрилијарде
sr[2]: %(value)sквадрилијарди

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
sr[0]: %(value)sквантилион
sr[1]: %(value)sквантилиона
sr[2]: %(value)sквантилиона

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
sr[0]: %(value)sквантилијарда
sr[1]: %(value)sквантилијарде
sr[2]: %(value)sквантилијарди

en: %(value)s googol | %(value)s googol
sr[0]: %(value)s гугол
sr[1]: %(value)s гугола
sr[2]: %(value)s гугола

en: one
sr: један

en: two
sr: два

en: three
sr: три

en: four
sr: четири

en: five
sr: пет

en: six
sr: шест

en: seven
sr: седам

en: eight
sr: осам

en: nine
sr: девет

en: today
sr: данас

en: tomorrow
sr: сутра

en: yesterday
sr: јуче

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
sr: пре %(delta)s

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
sr[0]: пре %(count)s сата
sr[1]: пре %(count)s сата
sr[2]: пре %(count)s сати

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
sr[0]: пре %(count)s минута
sr[1]: пре %(count)s минута
sr[2]: пре %(count)s минута

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
sr[0]: пре %(count)s секунде
sr[1]: пре %(count)s секунде
sr[2]: пре %(count)s секунди

en: now
sr: сада

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
sr[0]: %(count)s секунда од сад
sr[1]: %(count)s секунде од сада
sr[2]: %(count)s секунди од сада

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
sr[0]: %(count)s минут од сад
sr[1]: %(count)s минута од сада
sr[2]: %(count)s минута од сада

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
sr[0]: %(count)s сат од сад
sr[1]: %(count)s сата од сада
sr[2]: %(count)s сати од сада

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
sr: %(delta)s од сад

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
sr[0]: %d годину
sr[1]: %d године
sr[2]: %d година

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
sr[0]: %d месеца
sr[1]: %d месеца
sr[2]: %d месеци

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
sr[0]: %d недеље
sr[1]: %d недеље
sr[2]: %d недеља

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
sr[0]: %d дана
sr[1]: %d дана
sr[2]: %d дана

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
sr[0]: %d сата
sr[1]: %d сата
sr[2]: %d сати

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
sr[0]: %d минута
sr[1]: %d минута
sr[2]: %d минута

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
sr[0]: %d година
sr[1]: %d године
sr[2]: %d година

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
sr[0]: %d месец
sr[1]: %d месеца
sr[2]: %d месеци

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
sr[0]: %d недеља
sr[1]: %d недеље
sr[2]: %d недеља

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
sr[0]: %d дан
sr[1]: %d дана
sr[2]: %d дана

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
sr[0]: %d сат
sr[1]: %d сата
sr[2]: %d сати

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
sr[0]: %d минут
sr[1]: %d минута
sr[2]: %d минута
