django - en to sv translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
sv: Humanisera

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
sv: {}:e

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
sv: {}:e

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
sv: {}:a

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
sv: {}:a

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
sv: {}:e

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
sv: {}:e

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
sv: {}:e

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
sv: {}:e

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
sv: {}:e

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
sv: {}:e

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
sv: {}:e

en: %(value)s million | %(value)s million
sv[0]: %(value)s miljon
sv[1]: %(value)s miljoner

en: %(value)s billion | %(value)s billion
sv[0]: %(value)s miljard
sv[1]: %(value)s miljarder

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
sv[0]: %(value)s triljon
sv[1]: %(value)s triljoner

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
sv[0]: %(value)s biljard
sv[1]: %(value)s biljarder

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
sv[0]: %(value)s kvintiljon
sv[1]: %(value)s kvintiljoner

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
sv[0]: %(value)s triljard
sv[1]: %(value)s triljarder

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
sv[0]: %(value)s kvadriljon
sv[1]: %(value)s kvadriljoner

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
sv[0]: %(value)s kvadriljard
sv[1]: %(value)s kvadriljarder

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
sv[0]: %(value)s kvintiljon
sv[1]: %(value)s kvintiljoner

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
sv[0]: %(value)s kvintiljard
sv[1]: %(value)s kvintiljarder

en: %(value)s googol | %(value)s googol
sv[0]: %(value)s googol
sv[1]: %(value)s googoler

en: one
sv: ett

en: two
sv: två

en: three
sv: tre

en: four
sv: fyra

en: five
sv: fem

en: six
sv: sex

en: seven
sv: sju

en: eight
sv: åtta

en: nine
sv: nio

en: today
sv: i dag

en: tomorrow
sv: i morgon

en: yesterday
sv: i går

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
sv: %(delta)s sedan

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
sv[0]: en timme sedan
sv[1]: %(count)s timmar sedan

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
sv[0]: en minut sedan
sv[1]: %(count)s minuter sedan

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
sv[0]: en sekund sedan
sv[1]: %(count)s sekunder sedan

en: now
sv: nu

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
sv[0]: en sekund från nu
sv[1]: om %(count)s sekunder

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
sv[0]: en minut från nu
sv[1]: om %(count)s minuter

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
sv[0]: en timme från nu
sv[1]: om %(count)s timmar

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
sv: om %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
sv[0]: %(num)d år
sv[1]: %(num)d år

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
sv[0]: %(num)d månad
sv[1]: %(num)d månader

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
sv[0]: %(num)d vecka
sv[1]: %(num)d veckor

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
sv[0]: %(num)d dag
sv[1]: %(num)d dagar

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
sv[0]: %(num)d timme
sv[1]: %(num)d timmar

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
sv[0]: %(num)d minut
sv[1]: %(num)d minuter

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
sv[0]: %(num)d år
sv[1]: %(num)d år

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
sv[0]: %(num)d månad
sv[1]: %(num)d månader

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
sv[0]: %(num)d vecka
sv[1]: %(num)d veckor

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
sv[0]: %(num)d dag
sv[1]: %(num)d dagar

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
sv[0]: %(num)d timme
sv[1]: %(num)d timmar

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
sv[0]: %(num)d minut
sv[1]: %(num)d minuter
