django - en to uk translation catalogue (56 entries)

en: Humanize
uk: Олюднювати

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
uk: {}ий

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
uk: {}ть

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
uk: {}ий

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
uk: {}ий

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
uk: {}ій

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
uk: {}ий

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
uk: {}ий

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
uk: {}ий

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
uk: {}ий

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
uk: {}ий

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
uk: {}ий

en: %(value)s million | %(value)s million
uk[0]: %(value)s мільйон
uk[1]: %(value)s мільйони
uk[2]: %(value)s мільйонів
uk[3]: %(value)s мільйонів

en: %(value)s billion | %(value)s billion
uk[0]: %(value)s мільярд
uk[1]: %(value)s мільярди
uk[2]: %(value)s мільярдів
uk[3]: %(value)s мільярдів

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
uk[0]: %(value)s трильйон
uk[1]: %(value)s трильйони
uk[2]: %(value)s трильйонів
uk[3]: %(value)s трильйонів

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
uk[0]: %(value)s квадрильйон
uk[1]: %(value)s квадрильйони
uk[2]: %(value)s квадрильйонів
uk[3]: %(value)s квадрильйонів

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
uk[0]: %(value)s квінтильйон
uk[1]: %(value)s квінтильйони
uk[2]: %(value)s квінтильйонів
uk[3]: %(value)s квінтильйонів

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
uk[0]: %(value)s секстильйон
uk[1]: %(value)s секстильйони
uk[2]: %(value)s секстильйонів
uk[3]: %(value)s секстильйонів

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
uk[0]: %(value)s септильйон
uk[1]: %(value)s септильйони
uk[2]: %(value)s септильйонів
uk[3]: %(value)s септильйонів

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
uk[0]: %(value)s октильйон
uk[1]: %(value)s октильйони
uk[2]: %(value)s октильйонів
uk[3]: %(value)s октильйонів

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
uk[0]: %(value)s нонільйон
uk[1]: %(value)s нонільйони
uk[2]: %(value)s нонільйонів
uk[3]: %(value)s нонільйонів

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
uk[0]: %(value)s децильйон
uk[1]: %(value)s децильйони
uk[2]: %(value)s децильйонів
uk[3]: %(value)s децильйонів

en: %(value)s googol | %(value)s googol
uk[0]: %(value)s гугол
uk[1]: %(value)s гуголи
uk[2]: %(value)s гуголів
uk[3]: %(value)s гуголів

en: one
uk: один

en: two
uk: два

en: three
uk: три

en: four
uk: чотири

en: five
uk: п'ять

en: six
uk: шість

en: seven
uk: сім

en: eight
uk: вісім

en: nine
uk: дев'ять

en: today
uk: сьогодні

en: tomorrow
uk: завтра

en: yesterday
uk: вчора

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
uk: %(delta)s тому

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
uk[0]: %(count)s годину тому
uk[1]: %(count)s години тому
uk[2]: %(count)s годин тому
uk[3]: %(count)s годин тому

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
uk[0]: %(count)s хвилину тому
uk[1]: %(count)s хвилини тому
uk[2]: %(count)s хвилин тому
uk[3]: %(count)s хвилин тому

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
uk[0]: %(count)s секунду тому
uk[1]: %(count)s секунди тому
uk[2]: %(count)s секунд тому
uk[3]: %(count)s секунд тому

en: now
uk: зараз

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
uk[0]: %(count)s секунда від цього часу
uk[1]: %(count)s секунди від цього часу
uk[2]: %(count)s секунд від цього часу
uk[3]: %(count)s секунд від цього часу

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
uk[0]: %(count)s хвилина від цього часу
uk[1]: %(count)s хвилини від цього часу
uk[2]: %(count)s хвилин від цього часу
uk[3]: %(count)s хвилин від цього часу

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
uk[0]: %(count)s година від цього часу
uk[1]: %(count)s години від цього часу
uk[2]: %(count)s годин від цього часу
uk[3]: %(count)s годин від цього часу

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
uk: через %(delta)s

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %(num)d year | %(num)d years
uk[0]: %(num)d рік
uk[1]: %(num)d роки
uk[2]: %(num)d років
uk[3]: %(num)d років

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
uk[0]: %(num)d місяць
uk[1]: %(num)d місяці
uk[2]: %(num)d місяців
uk[3]: %(num)d місяців

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
uk[0]: %(num)d тиждень
uk[1]: %(num)d тижні
uk[2]: %(num)d тижнів
uk[3]: %(num)d тижнів

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
uk[0]: %(num)d день
uk[1]: %(num)d дні
uk[2]: %(num)d днів
uk[3]: %(num)d днів

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
uk[0]: %(num)d година
uk[1]: %(num)d години
uk[2]: %(num)d годин
uk[3]: %(num)d годин

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
uk[0]: %(num)d хвилина
uk[1]: %(num)d хвилини
uk[2]: %(num)d хвилин
uk[3]: %(num)d хвилин

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %(num)d year | %(num)d years
uk[0]: %(num)d рік
uk[1]: %(num)d роки
uk[2]: %(num)d років
uk[3]: %(num)d років

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
uk[0]: %(num)d місяць
uk[1]: %(num)d місяці
uk[2]: %(num)d місяців
uk[3]: %(num)d місяців

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
uk[0]: %(num)d тиждень
uk[1]: %(num)d тижні
uk[2]: %(num)d тижнів
uk[3]: %(num)d тижнів

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
uk[0]: %(num)d день
uk[1]: %(num)d дні
uk[2]: %(num)d днів
uk[3]: %(num)d днів

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
uk[0]: %(num)d година
uk[1]: %(num)d години
uk[2]: %(num)d годин
uk[3]: %(num)d годин

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
uk[0]: %(num)d хвилина
uk[1]: %(num)d хвилини
uk[2]: %(num)d хвилин
uk[3]: %(num)d хвилин
