django - en to uz translation catalogue (29 entries)

en: one
uz: bir

en: two
uz: ikki

en: three
uz: uch

en: four
uz: to'rt

en: five
uz: besh

en: six
uz: olti

en: seven
uz: yetti

en: eight
uz: sakkiz

en: nine
uz: to'qqiz

en: today
uz: o'n

en: tomorrow
uz: ertaga

en: yesterday
uz: kecha

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
uz: %(delta)s oldin

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
uz[0]: %(count)s soat oldin

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
uz[0]: %(count)s daqiqa oldin

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
uz[0]: %(count)s soniya oldin

en: now
uz: hozir

[ctx: naturaltime-past]
note: Translators: 'naturaltime-past' strings will be included in '%(delta)s ago'
en: %d year | %d years
uz[0]: %d yil

[ctx: naturaltime-past]
en: %d month | %d months
uz[0]: %d oy

[ctx: naturaltime-past]
en: %d week | %d weeks
uz[0]: %d hafta

[ctx: naturaltime-past]
en: %d day | %d days
uz[0]: %d kun

[ctx: naturaltime-past]
en: %d hour | %d hours
uz[0]: %d soat

[ctx: naturaltime-past]
en: %d minute | %d minutes
uz[0]: %d daqiqa

[ctx: naturaltime-future]
note: Translators: 'naturaltime-future' strings will be included in '%(delta)s from now'
en: %d year | %d years
uz[0]: %d yil

[ctx: naturaltime-future]
en: %d month | %d months
uz[0]: %d oy

[ctx: naturaltime-future]
en: %d week | %d weeks
uz[0]: %d hafta

[ctx: naturaltime-future]
en: %d day | %d days
uz[0]: %d kun

[ctx: naturaltime-future]
en: %d hour | %d hours
uz[0]: %d soat

[ctx: naturaltime-future]
en: %d minute | %d minutes
uz[0]: %d daqiqa
