django - en to vi translation catalogue (43 entries)

en: %(value).1f million | %(value).1f million
vi[0]: %(value).1f triệu

en: %(value)s million | %(value)s million
vi[0]: %(value)s triệu

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
vi[0]: %(value).1f tỷ

en: %(value)s billion | %(value)s billion
vi[0]: %(value)s tỷ

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
vi[0]: %(value).1f nghìn tỷ

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
vi[0]: %(value)s nghìn tỷ

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
vi[0]: %(value).1f triệu tỷ

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
vi[0]: %(value)s triệu tỷ

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
vi[0]: %(value).1f tỷ tỷ

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
vi[0]: %(value)s tỷ tỷ

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
vi[0]: %(value).1f nghìn tỷ tỷ

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
vi[0]: %(value)s nghỉn tỷ tỷ

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
vi[0]: %(value).1f triệu tỷ tỷ

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
vi[0]: %(value)s triệu tỷ tỷ

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
vi[0]: %(value).1f tỷ tỷ tỷ

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
vi[0]: %(value)s tỷ tỷ tỷ

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
vi[0]: %(value).1f nghìn tỷ tỷ tỷ

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
vi[0]: %(value)s nghỉn tỷ tỷ tỷ

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
vi[0]: %(value).1f triệu tỷ tỷ tỷ

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
vi[0]: %(value)s triệu tỷ tỷ tỷ

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
vi[0]: %(value).1f tỷ tỷ tỷ tỷ

en: %(value)s googol | %(value)s googol
vi[0]: %(value)s tỷ tỷ tỷ tỷ

en: one
vi: Một

en: two
vi: Hai

en: three
vi: Ba

en: four
vi: Bốn

en: five
vi: Năm

en: six
vi: Sáu

en: seven
vi: Bảy

en: eight
vi: Tám

en: nine
vi: Chín

en: today
vi: Hôm nay

en: tomorrow
vi: Ngày mai

en: yesterday
vi: Hôm qua

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s ago
vi: cách đây %(delta)s

en: now
vi: vừa mới đây

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
vi[0]: %(count)s giây trước

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
vi[0]: %(count)s phút trước

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
vi[0]: %(count)s giờ trước

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s from now
vi: %(delta)s sau

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
vi[0]: %(count)s giây sau

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
vi[0]: %(count)s phút sau

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
vi[0]: %(count)s giờ sau
