django - en to nb translation catalogue (19 entries)

en: PostgreSQL extensions
nb: PostgreSQL-utvidelser

en: Item %(nth)s in the array did not validate:
nb: Element %(nth)s i arrayen validerte ikke:

en: Nested arrays must have the same length.
nb: Nøstede arrays må ha samme lengde.

en: Map of strings to strings/nulls
nb: Oversikt over strenger til strenger/nulls

en: The value of “%(key)s” is not a string or null.
nb: Verdien av "%(key)s" er ikke en streng eller null.

en: Could not load JSON data.
nb: Kunne ikke laste JSON-data.

en: Input must be a JSON dictionary.
nb: Input må være en JSON-dictionary.

en: Enter two valid values.
nb: Oppgi to gyldige verdier.

en: The start of the range must not exceed the end of the range.
nb: Starten på serien må ikke overstige enden av serien.

en: Enter two whole numbers.
nb: Oppgi to heltall.

en: Enter two numbers.
nb: Oppgi to tall.

en: Enter two valid date/times.
nb: Oppgi to gyldige datoer og tidspunkter.

en: Enter two valid dates.
nb: Oppgi to gyldige datoer.

en: List contains %(show_value)d item, it should contain no more than %(limit_value)d. | List contains %(show_value)d items, it should contain no more than %(limit_value)d.
nb[0]: Listen inneholder %(show_value)d element, den bør ikke inneholde mer enn %(limit_value)d.
nb[1]: Listen inneholder %(show_value)d elementer, den bør ikke inneholde mer enn %(limit_value)d.

en: List contains %(show_value)d item, it should contain no fewer than %(limit_value)d. | List contains %(show_value)d items, it should contain no fewer than %(limit_value)d.
nb[0]: Listen inneholder %(show_value)d element, den bør ikke inneholde færre enn %(limit_value)d.
nb[1]: Listen inneholder %(show_value)d elementer, den bør ikke inneholde færre enn %(limit_value)d.

en: Some keys were missing: %(keys)s
nb: Noen nøkler manglet: %(keys)s

en: Some unknown keys were provided: %(keys)s
nb: Noen ukjente nøkler ble oppgitt: %(keys)s

en: Ensure that this range is completely less than or equal to %(limit_value)s.
nb: Sørg for at denne serien er helt mindre enn eller lik %(limit_value)s.

en: Ensure that this range is completely greater than or equal to %(limit_value)s.
nb: Sørg for at denne serien er helt større enn eller lik %(limit_value)s.
