FormEncode 1.0.1 - en to da translation catalogue (116 entries)

en: Please enter a value
da: Indtast en værdi

en: The input must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
da: Det indtastede element skal være en streng (ikke en %(type)s: %(value)r)

en: The input must be a string (not None)
da: Det indtastede element skal være en streng (ikke intet)

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Tasmania
da: Tasmanien

en: Britain
da: Storbritannien

en: Great Britain
da: Storbritannien

en: Cote de Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: %d digits
da: %d cifre

en: Please enter a zip code (%(format)s)
da: Indtast et postnummer (%(format)s)

en: Please enter a zip code (%s)
da: Indtast et postnummer (%s)

en: LnnnnLLL
da: BttttBBB

en: LnL nLn
da: BtB bTb

en: Please enter a valid postal code (for format see BS 7666)
da: Indtast et gyldigt postnummer (se format i BS 7666)

en: That country is not listed in ISO 3166
da: Dette land er ikke registreret i ISO 3166

en: Given postal code does not match the country's format.
da: Det indtastede postnummer passer ikke til det format, der gælder for landet.

en: Please enter a state code
da: Indtast en statskode

en: Please enter a state code with TWO letters
da: Indtast en statskode med TO bogstaver

en: That is not a valid state code
da: Dette er ikke en gyldig statskode

en: Please enter a number, with area code, in the form ###-###-####, optionally with "ext.####"
da: Indtast et nummer med områdenummer i formatet ###-###-####, eventuelt med "lok.####"

en: Please enter a number, with area code, in the form +##-###-#######.
da: Indtast et nummer med områdenummer i formatet +##-###-#######.

en: That language is not listed in ISO 639
da: Dette sprog er ikke registreret i ISO 639

en: The input field %(name)s was not expected.
da: Inputfeltet %(name)s var uventet.

en: Missing value
da: Manglende værdi

en: The input must be dict-like (not a %(type)s: %(value)r)
da: Det indtastede element skal være dict-like (ikke en %(type)s: %(value)r)

en: Please provide only one value
da: Indtast kun én værdi

en: %(object)r is not a subclass of %(subclass)s
da: %(object)r er ikke en undergruppe af %(subclass)s

en: %(object)r is not a subclass of one of the types %(subclassList)s
da: %(object)r er ikke en undergruppe af en af typerne %(subclassList)s

en: %(object)r must be one of the types %(typeList)s
da: %(object)r skal være en af typerne %(typeList)s

en: %(object)r must be of the type %(type)s
da: %(object)r skal være af typen %(type)s

en: Enter a value less than %(maxLength)i characters long
da: Indtast en værdi, der er kortere end %(maxLength)i tegn

en: Invalid value (value with length expected)
da: Ugyldig værdi (værdi med forventet længde)

en: Enter a value at least %(minLength)i characters long
da: Indtast en værdi, der er på mindst %(minLength)i tegn

en: You cannot enter a value here
da: Du kan ikke indtaste en værdi her

en: The input is not valid
da: Det indtastede element er ikke gyldigt

en: Enter only letters, numbers, or _ (underscore)
da: Indtast kun bogstaver, tal eller _ (understregning)

en: Invalid value
da: Ugyldig værdi

en: Value must be one of: %(items)s (not %(value)r)
da: Værdien skal være en af: %(items)s (ikke %(value)r)

en: Choose something
da: Vælg noget

en: Enter a value from: %(items)s
da: Indtast en værdi fra: %(items)s

en: That value is not known
da: Denne værdi er ikke kendt

en: Nothing in my dictionary goes by the value %(value)s.  Choose one of: %(items)s
da: Intet i min ordbog har værdien %(value)s.  Vælg en af: %(items)s

en: Must be an integer index
da: Skal være et heltalsindeks

en: Index out of range
da: Indeks uden for interval

en: Item %(value)s was not found in the list
da: Elementet %(value)s blev ikke fundet på listen

en: Date must be after %(date)s
da: Datoen skal ligge efter d. %(date)s

en: Date must be before %(date)s
da: Datoen skal ligge før d. %(date)s

en: %%A, %%d %%B %%Y
da: %%A, %%d %%B %%Å

en: The date must be sometime in the future
da: Datoen skal ligge i fremtiden

en: Please enter a number that is %(min)s or greater
da: Indtast et tal, der er %(min)s eller større

en: Please enter a number that is %(max)s or smaller
da: Indtast et tal, der er %(max)s eller mindre

en: Please enter an integer value
da: Indtast en værdi, der er et heltal

en: Please enter a number
da: Indtast et tal

en: Enter a value not more than %(max)i characters long
da: Indtast en værdi, der er kortere end %(max)i tegn

en: Enter a value %(min)i characters long or more
da: Indtast en værdi på %(min)i tegn eller mere

en: Invalid data or incorrect encoding
da: Ugyldige data eller ukorrekt kodning

en: Please enter an email address
da: Indtast en e-mailadresse

en: An email address must contain a single @
da: En e-mailadresse skal indeholde et enkelt @

en: The username portion of the email address is invalid (the portion before the @: %(username)s)
da: Brugernavnsdelen af e-mailadressen er ugyldig (delen før @: %(username)s)

en: An error occured when trying to connect to the server: %(error)s
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at oprette forbindelse til serveren: %(error)s

en: The domain portion of the email address is invalid (the portion after the @: %(domain)s)
da: Domænedelen af e-mailadressen er ugyldig (delen efter @: %(domain)s)

en: The domain of the email address does not exist (the portion after the @: %(domain)s)
da: Domænedelen af e-mailadressen eksisterer ikke (delen efter @: %(domain)s)

en: You must start your URL with http://, https://, etc
da: Du skal starte din URL med http://, https:// osv.

en: That is not a valid URL
da: Dette er ikke en gyldig URL

en: An error occurred when trying to access the URL: %(error)s
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at oprette adgang til URL'en: %(error)s

en: The server responded that the page could not be found
da: Serveren svarede, at siden ikke kunne findes

en: The server responded with a bad status code (%(status)s)
da: Serveren svarede med en ukorrekt kode (%(status)s)

en: You must provide a full domain name (like %(domain)s.com)
da: Du skal indtaste et fuldt domænenavn (såsom %(domain)s.com)

en: The type of i-name is not defined; it may be either individual or organizational
da: i-navnstypen er ikke defineret; den kan enten være tilknyttet en enkeltperson eller en organisation

en: Dots and dashes may not be repeated consecutively
da: Punktummer og skråstreger må ikke gentages efter hinanden

en: "%(iname)s" is an invalid i-name
da: "%(iname)s" er et ugyldigt i-navn

en: i-names may not start with numbers nor punctuation marks
da: i-navne kan ikke starte med tal eller tegnsætning

en: "%(inumber)s" is an invalid i-number
da: "%(inumber)s" er et ugyldigt i-nummer

en: The XRI must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
da: XRI'et skal være en streng (ikke en %(type)s: %(value)r)

en: "%(xri_type)s" is not a valid type of XRI
da: "%(xri_type)s" er ikke en gyldig XRI-type

en: "%(id)s" is not a valid OpenId (it is neither an URL nor an XRI)
da: "%(id)s" er ikke et gyldigt OpenId (det er hverken en URL eller en XRI)

en: Please enter the date in the form %(format)s
da: Indtast datoen i formatet %(format)s

en: Please enter a month from 1 to 12
da: Indtast en måned fra 1 til 12

en: Please enter a valid day
da: Indtast en gyldig dag

en: That month only has %(days)i days
da: Den måned har kun %(days)i dage

en: That is not a valid day (%(exception)s)
da: Dette er ikke en gyldig dag (%(exception)s)

en: Unknown month name: %(month)s
da: Ukendt navn på måned: %(month)s

en: Please enter a number for the year
da: Indtast et tal som år

en: Please enter a four-digit year after 1899
da: Indtast et gyldigt år på fire cifre efter 1899

en: You must indicate AM or PM
da: Du skal angive AM eller PM

en: There are too many :'s
da: Der er for mange :'s

en: You may not enter seconds
da: Du må ikke indtaste sekunder

en: You must enter seconds
da: Du skal indtaste sekunder

en: You must enter minutes (after a :)
da: Du skal indtaste minutter (efter et :)

en: The %(part)s value you gave is not a number: %(number)r
da: %(part)s-værdien, du angav, er ikke et tal: %(number)r

en: You must enter an hour in the range %(range)s
da: Du skal indtaste en time i intervallet %(range)s

en: You must enter a minute in the range 0-59
da: Du skal indtaste et minut i intervallet 0-59

en: You must enter a second in the range 0-59
da: Du skal indtaste et sekund i intervallet 0-59

en: The name %(name)s is missing
da: Navnet %(name)s mangler

en: Value should be %(true)r or %(false)r
da: Værdien burde være %(true)r eller %(false)r

en: Value does not contain a signature
da: Værdien indeholder ikke en signatur

en: Signature is not correct
da: Signaturen er ikke korrekt

en: Please enter a valid IP address (a.b.c.d)
da: Indtast en gyldig IP-adresse (a.b.c.d)

en: The octets must not have leading zeros
da: Okteten må ikke have indledende nuller

en: The octets must be within the range of 0-255 (not %(octet)r)
da: Okteterne skal ligge inden for intervallet 0-255 (ikke %(octet)r)

en: Please enter a valid IP address (a.b.c.d) or IP network (a.b.c.d/e)
da: Indtast en gyldig IP-adresse (a.b.c.d) eller IP-netværk (a.b.c.d/e)

en: The network size (bits) must be within the range of 8-32 (not %(bits)r)
da: Netværkets størrelse (bits) skal ligge inden for intervallet 8-32 (ikke %(bits)r)

en: A MAC address must contain 12 digits and A-F; the value you gave has %(length)s characters
da: En MAC-adresse skal indeholde 12 cifre og A-F; værdien du angav har %(length)s tegn

en: MAC addresses may only contain 0-9 and A-F (and optionally :), not %(char)r
da: MAC-adresser må kun indeholde 0-9 og A-F (og eventuelt :), ikke %(char)r

en: You must give a value for %s
da: Du skal angive en værdi for %s

en: Fields do not match (should be %(match)s)
da: Felterne matcher ikke (burde være %(match)s)

en: Fields do not match
da: Felterne matcher ikke

en: Fields should be a dictionary
da: Felterne burde være i ordbogen

en: Please enter only the number, no other characters
da: Indtast kun tallet, ikke andre tegn

en: You did not enter a valid number of digits
da: Du indtastede ikke et gyldigt tal med cifre

en: That number is not valid
da: Dette tal er ikke gyldigt

en: The field %(key)s is missing
da: Feltet %(key)s mangler

en: Please enter numbers only for month and year
da: Indtast kun tal for måned og år

en: Invalid Expiration Date
da: Ugyldig udløbsdato

en: Please enter numbers only for credit card security code
da: Indtast kun tal for kontrolkode på kreditkortet

en: Invalid credit card security code length
da: Ugyldig længde på kontrolkode på kreditkort
