FormEncode 0.7.1 - en to fi translation catalogue (76 entries)

en: Please enter a value
fi: Anna arvo

en: The input must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
fi: Syötteen täytyy olla merkkijono (ei %(type)s: %(value)r)

en: The input must be a string (not None)
fi: Syötteen täytyy olla merkkijono (ei None)

en: Please enter a zip code (%(format)s)
fi: Anna ZIP koodi (%(format)s)

en: Please enter a zip code (%s)
fi: Anna ZIP koodi (%s)

en: Please enter a state code
fi: Anna osavaltiokoodi

en: Please enter a state code with TWO letters
fi: Anna KAKSI kirjaiminen osavaltiokoodi

en: That is not a valid state code
fi: Ei ole pätevä osavaltiokoodi

en: Please enter a number, with area code, in the form ###-###-####, optionally with "ext.####"
fi: Anna numero aluekoodilla muodossa ###-###-####, vaihtoehtoisesti "ext.####"

en: %(object)r is not a subclass of %(subclass)s
fi: %(object)r ei ole %(subclass)s :n aliluokka

en: %(object)r is not a subclass of one of the types %(subclassList)s
fi: %(object)r ei ole listan %(subclassList)s aliluokkatyyppi

en: %(object)r must be one of the types %(typeList)s
fi: %(object)r täytyy olla joku tyypeistä: %(typeList)s

en: %(object)r must be of the type %(type)s
fi: %(object)r täytyy olla tyyppiä: %(type)s

en: Enter a value less than %(maxLength)i characters long
fi: Anna pienempi kuin %(maxLength)i merkkiä pitkä arvo

en: Invalid value (value with length expected)
fi: Väärä arvo (odotettiin pituusarvoa)

en: Enter a value at least %(minLength)i characters long
fi: Anna vähintään %(minLength)i merkkiä pitkä arvo

en: You cannot enter a value here
fi: Ei voida antaa arvoa tähän

en: The input is not valid
fi: Syöte ei kelpaa

en: Enter only letters, numbers, or _ (underscore)
fi: Vain kirjaimia, numeroita tai _ (alaviiva)

en: Invalid value
fi: Kelpaamaton arvo

en: Value must be one of: %(items)s (not %(value)r)
fi: Arvon täytyy olla jokin näistä: %(items)s (ei %(value)r)

en: Choose something
fi: Valitse jokin

en: Enter a value from: %(items)s
fi: Anna jokin arvoista: %(items)s

en: That value is not known
fi: Arvoa ei tunneta

en: Nothing in my dictionary goes by the value %(value)s.  Choose one of: %(items)s
fi: Mikään kirjastosta ei käy arvoon: %(value)s. Valitse jokin näistä: %(items)s

en: Must be an integer index
fi: Indeksin täytyy olla kokonaisluku

en: Index out of range
fi: Indeksi yli rajan

en: Item %(value)s was not found in the list
fi: %(value)s ei löytynyt listasta

en: Date must be after %(date)s
fi: Päivämäärän täytyy olla %(date)s jälkeen

en: Date must be before %(date)s
fi: Päivämäärän täytyy olla ennen %(date)s

en: The date must be sometime in the future
fi: Päivämäärä täytyy olla tulevaisuudessa

en: Please enter an integer value
fi: Anna kokonaisluku

en: Please enter a number
fi: Anna numero

en: Enter a value %(min)i characters long or more
fi: Anna vähintään %(min)i merkkiä pitkä arvo

en: Invalid data or incorrect encoding
fi: Kelpaamaton data tai väärä merkistökoodaus

en: Please enter an email address
fi: Anna e-mail osoite

en: An email address must contain a single @
fi: Email osoitteen täytyy sisältää yksi @ -merkki

en: The username portion of the email address is invalid (the portion before the @: %(username)s)
fi: Käyttäjätunnusosa sähköpostiosoitteesta on virheellinen (osa ennen @: %(username)s)

en: An error occured when trying to connect to the server: %(error)s
fi: Tapahtui virhe yritettäessä yhdistää palvelimeen: %(error)s

en: The domain portion of the email address is invalid (the portion after the @: %(domain)s)
fi: Domain osa sähköpostiosoitteesta on virheellinen (osa jälkeen @: %(domain)s)

en: The domain of the email address does not exist (the portion after the @: %(domain)s)
fi: Sähköpostiosoitteessa olevaa domainia ei ole olemassa (osa jälkeen @: %(domain)s)

en: You must start your URL with http://, https://, etc
fi: Aloita URL http://, https://, jne.

en: That is not a valid URL
fi: URL ei kelpaa

en: An error occurred when trying to access the URL: %(error)s
fi: Tapahtui virhe URL osoitetta tavoitettaessa: %(error)s

en: The server responded that the page could not be found
fi: Palvelin vastasi, että sivua ei löytynyt

en: The server responded with a bad status code (%(status)s)
fi: Palvelin vastasi virhe -statuksella (%(status)s)

en: Please enter the date in the form %(format)s
fi: Anna päivämäärä muodossa: %(format)s

en: Please enter a month from 1 to 12
fi: Anna kuukausi välillä 1-12

en: Please enter a valid day
fi: Anna pätevä päivä

en: That month only has %(days)i days
fi: Tässä kuukaudessa on %(days)i päivää

en: That is not a valid day (%(exception)s)
fi: Ei ole pätevä päivä (%(exception)s)

en: Unknown month name: %(month)s
fi: Tuntematon kuukauden nimi: %(month)s

en: Please enter a number for the year
fi: Anna vuosiluku

en: You must indicate AM or PM
fi: Merkitse AM tai PM

en: There are too many :'s
fi: Liian monta :'s

en: You may not enter seconds
fi: Et voi antaa sekuntteja

en: You must enter seconds
fi: Anna sekunnit

en: You must enter minutes (after a :)
fi: Anna minuutit (jälkeen :)

en: The %(part)s value you gave is not a number: %(number)r
fi: Annettu %(part)s arvo ei ole numero: %(number)r

en: You must enter an hour in the range %(range)s
fi: Anna tunti välillä: %(range)s

en: You must enter a minute in the range 0-59
fi: Anna minuutit välillä: 0-59

en: You must enter a second in the range 0-59
fi: Anna sekunnit välillä 0-59

en: The name %(name)s is missing
fi: Nimi %(name)s puuttuu

en: Value should be %(true)r or %(false)r
fi: Arvon täytyy olla %(true)r tai %(false)r

en: Value does not contain a signature
fi: Arvo ei sisällä allekirjoitusta

en: Signature is not correct
fi: Allekirjoitus ei ole oikein

en: Fields do not match (should be %(match)s)
fi: Kentät eivät täsmää (pitäisi olla %(match)s)

en: Fields do not match
fi: Kentät eivät täsmää

en: Please enter only the number, no other characters
fi: Anna vain numeroita, ei muita kirjaimia.

en: You did not enter a valid number of digits
fi: Et antanut pätevää numeroarvoa

en: That number is not valid
fi: Numero ei ole pätevä

en: The field %(key)s is missing
fi: Kenttä %(key)s puuttuu

en: Please enter numbers only for month and year
fi: Anna numerot vain kuukaudelle ja vuodelle

en: Invalid Expiration Date
fi: Päättymispäivä ei ole pätevä

en: Please enter numbers only for credit card security code
fi: Anna vain luottokortin varmistusnumero

en: Invalid credit card security code length
fi: Kelpaamaton luottokortin varmistusnumeron pituus
