FormEncode 1.0 - en to fr translation catalogue (106 entries)

en: Please enter a value
fr: Saisissez une valeur

en: The input must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
fr: La valeur saisie doit être une chaîne (et non une %(type)s : %(value)r)

en: The input must be a string (not None)
fr: La valeur saisie doit être une chaîne (et non « None »)

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Tasmania
fr: Tasmanie

en: Britain
fr: Bretagne

en: Great Britain
fr: Grande Bretagne

en: Cote de Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: %d digits
fr: %d chiffres

en: Please enter a zip code (%(format)s)
fr: Saisissez un code postal (%(format)s)

en: Please enter a zip code (%s)
fr: Saisissez un code postal (%s)

en: Please enter a valid postal code (for format see BS 7666)
fr: Saisissez un code postal valide (suivant le format BS 7666)

en: That country is not listed in ISO 3166
fr: Ce pays n'est pas mentionné dans la norme ISO 3166

en: Given postal code does not match the country's format.
fr: Le format du code postal saisi ne correspond pas à celui du pays.

en: Please enter a state code
fr: Saisissez un code d'état

en: Please enter a state code with TWO letters
fr: Saisissez un code d'état composé de DEUX lettres

en: That is not a valid state code
fr: Ceci n'est pas un code d'état valide

en: Please enter a number, with area code, in the form ###-###-####, optionally with "ext.####"
fr: Saisissez un nombre, avec un code de zone, sous la forme ###-###-####, éventuellement sous la forme « ext.#### »

en: Please enter a number, with area code, in the form +##-###-#######.
fr: Saisissez un nombre, avec un code de zone, sous la forme +###-###-#######.

en: That language is not listed in ISO 639
fr: Cette langue n'est pas mentionnée dans la norme ISO 639

en: The input field %(name)s was not expected.
fr: Le champ de saisie « %(name)s » n'était pas attendu.

en: Missing value
fr: Valeur manquante

en: The input must be dict-like (not a %(type)s: %(value)r)
fr: La valeur saisie doit être un dictionnaire (et non %(type)s: %(value)r)

en: %(object)r is not a subclass of %(subclass)s
fr: %(object)r n'est pas une sous-classe de %(subclass)s

en: %(object)r is not a subclass of one of the types %(subclassList)s
fr: %(object)r n'est pas une sous-classe d'un des types %(subclassList)s

en: %(object)r must be one of the types %(typeList)s
fr: %(object)r doit être d'un des types %(typeList)s

en: %(object)r must be of the type %(type)s
fr: %(object)r doit être de type %(type)s

en: Enter a value less than %(maxLength)i characters long
fr: Saisissez une chaîne dont la longueur est inférieure à %(maxLength)i caractères

en: Invalid value (value with length expected)
fr: Valeur non valide (valeur d'une certaine longueur attendue)

en: Enter a value at least %(minLength)i characters long
fr: Saisissez une valeur d'au moins %(minLength)i caractères

en: You cannot enter a value here
fr: Vous ne pouvez pas saisir une valeur ici

en: The input is not valid
fr: La valeur saisie est non valide

en: Enter only letters, numbers, or _ (underscore)
fr: Saisissez seulement des lettres, nombres ou « _ » (underscore)

en: Invalid value
fr: Valeur non valide

en: Value must be one of: %(items)s (not %(value)r)
fr: La valeur doit être une des suivantes : %(items)s (et non %(value)r)

en: Choose something
fr: Choississez quelque chose

en: Enter a value from: %(items)s
fr: Saisissez une valeur parmi : %(items)s

en: That value is not known
fr: Cette valeur est inconnue

en: Nothing in my dictionary goes by the value %(value)s.  Choose one of: %(items)s
fr: La valeur saisie n'a pas correspondance dans le dictionnaire %(value)s. Choississez l'une des suivantes : %(items)s

en: Must be an integer index
fr: L'index doit être un entier

en: Index out of range
fr: Index en dehors de l'intervalle

en: Item %(value)s was not found in the list
fr: L'élément %(value)s n'a pas été trouvé dans la liste

en: Date must be after %(date)s
fr: La date doit se situer après %(date)s

en: Date must be before %(date)s
fr: La date doit se situer avant %(date)s

en: %%A, %%d %%B %%Y
fr: %%A %%d %%B %%Y

en: The date must be sometime in the future
fr: La date doit être dans le futur

en: Please enter a number that is %(min)s or greater
fr: Saisissez un nombre supérieur ou égal à %(min)s

en: Please enter a number that is %(max)s or smaller
fr: Saisissez un nombre inférieur ou égal à %(max)s

en: Please enter an integer value
fr: Saisissez une valeur entière

en: Please enter a number
fr: Saisissez un nombre

en: Enter a value %(min)i characters long or more
fr: Saisissez une valeur d'au moins %(min)i caractères

en: Invalid data or incorrect encoding
fr: Donnée non valide ou codage incorrect

en: Please enter an email address
fr: Saisissez une adresse électronique

en: An email address must contain a single @
fr: Une adresse électronique ne doit contenir qu'un seul « @ »

en: The username portion of the email address is invalid (the portion before the @: %(username)s)
fr: Le nom d'utilisateur de l'adresse électronique n'est pas valide (partie avant le « @ » : %(username)s)

en: An error occured when trying to connect to the server: %(error)s
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de connexion au serveur : %(error)s

en: The domain portion of the email address is invalid (the portion after the @: %(domain)s)
fr: Le nom de domaine de l'adresse électronique n'est pas valide (la partie après le « @ » : %(domain)s)

en: The domain of the email address does not exist (the portion after the @: %(domain)s)
fr: Le nom de domaine de l'adresse électronique n'existe pas (la partie après le « @ » : %(domain)s)

en: You must start your URL with http://, https://, etc
fr: L'adresse doit commencer par http://, https://, etc.

en: That is not a valid URL
fr: Ceci n'est pas une adresse valide

en: An error occurred when trying to access the URL: %(error)s
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative d'accès à l'adresse : %(error)s

en: The server responded that the page could not be found
fr: Le serveur a répondu que la page n'a pu être trouvée

en: The server responded with a bad status code (%(status)s)
fr: Le serveur a répondu avec un code de retour incorrect (%(status)s)

en: You must provide a full domain name (like %(domain)s.com)
fr: Vous devez saisir un nom de domaine complet (tel que %(domain)s.com)

en: The type of i-name is not defined; it may be either individual or organizational
fr: Le type de « i-name » n'est pas défini ; cela peut être un particulier ou une organisation

en: Dots and dashes may not be repeated consecutively
fr: Les points et les tirets ne peuvent pas êtres répétés consécutivement

en: "%(iname)s" is an invalid i-name
fr: « %(iname)s » n'est pas un « i-name » valide

en: i-names may not start with numbers nor punctuation marks
fr: Les « i-names » ne peuvent pas débuter avec des nombres ou des caractères de ponctuation

en: "%(inumber)s" is an invalid i-number
fr: « %(inumber)s » n'est pas « i-number » valide<

en: The XRI must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
fr: La XRI doit être une chaîne (et non %(type)s : %(value)r)

en: "%(xri_type)s" is not a valid type of XRI
fr: « %(xri_type)s » n'est un type valide de XRI

en: "%(id)s" is not a valid OpenId (it is neither an URL nor an XRI)
fr: « %(id)s » n'est pas un OpenID valide (car n'est ni une URL ni un XRI)

en: Please enter the date in the form %(format)s
fr: Saisissez la date sous la forme %(format)s

en: Please enter a month from 1 to 12
fr: Saisissez un mois compris entre 1 et 12

en: Please enter a valid day
fr: Saisissez un jour valide

en: That month only has %(days)i days
fr: Ce mois a seulement %(days)i jours

en: That is not a valid day (%(exception)s)
fr: Ceci n'est pas un jour valide (%(exception)s)

en: Unknown month name: %(month)s
fr: Nom de mois inconnu : %(month)s

en: Please enter a number for the year
fr: Saisissez un nombre pour l'année

en: Please enter a four-digit year after 1899
fr: Saisissez une année avec quatre chiffres supérieure à 1899

en: You must indicate AM or PM
fr: Vous devez préciser AM ou PM

en: There are too many :'s
fr: Il y a trop de « ' »

en: You may not enter seconds
fr: Vous ne pouvez pas saisir de secondes

en: You must enter seconds
fr: Vous devez saisir des secondes

en: You must enter minutes (after a :)
fr: Vous devez saisir des minutes (après un « : »)

en: The %(part)s value you gave is not a number: %(number)r
fr: La valeur %(part)s n'est pas un nombre : %(number)r

en: You must enter an hour in the range %(range)s
fr: Vous devez saisir une heure dans l'intervalle %(range)s

en: You must enter a minute in the range 0-59
fr: Vous devez saisir une minute comprise entre 0 et 59

en: You must enter a second in the range 0-59
fr: Vous devez saisir une seconde comprise entre 0 et 59

en: The name %(name)s is missing
fr: Le nom %(name)s est manquant

en: Value should be %(true)r or %(false)r
fr: La valeur doit être %(true)r ou %(false)r

en: Value does not contain a signature
fr: Le nom %(name)s est manquant

en: Signature is not correct
fr: La signature est incorrecte

en: A MAC address must contain 12 digits and A-F; the value you gave has %(length)s characters
fr: Une adresse MAC doit contenir 12 chiffres et lettres comprisent entre A et F ; la valeur saisie a %(length)s caractères

en: MAC addresses may only contain 0-9 and A-F (and optionally :), not %(char)r
fr: Une adresse MAC peut seulement contenir des chiffres entre 0 et 9 et des lettres entre A et F, mais pas %(char)r

en: Fields do not match (should be %(match)s)
fr: Les champs ne correspondent pas (devrait être %(match)s)

en: Fields do not match
fr: Les champs ne correspondent pas

en: Please enter only the number, no other characters
fr: Veuillez seulement saisir un chiffre, pas d'autres caractères

en: You did not enter a valid number of digits
fr: Le nombre de chiffres saisis n'est pas valide

en: That number is not valid
fr: Ce nombre n'est pas valide

en: The field %(key)s is missing
fr: Le champ %(key)s est manquant

en: Please enter numbers only for month and year
fr: Saisissez seulement des nombres pour le mois et l'année

en: Invalid Expiration Date
fr: Date d'expiration non valide

en: Please enter numbers only for credit card security code
fr: Saisissez uniquement des chiffres pour le code de la carte bancaire

en: Invalid credit card security code length
fr: La longueur du code de la carte bancaire est non valide
