FormEncode 0.7.1 - en to ja translation catalogue (83 entries)

en: Please enter a value
ja: 入力してください

en: The input must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
ja: 文字を与えてください（%(type)s: %(value)rです）

en: The input must be a string (not None)
ja: 文字を与えてください（Noneです）

en: Please enter a zip code (%(format)s)
ja: 郵便コードを入力してください（%(format)s）

en: Please enter a zip code (%s)
ja: 郵便コードを入力してください（%s）

en: Please enter a valid postal code (for format see BS 7666)
ja: 有効な郵便番号を入力してください（形式はBS 7666を参照してください

en: That country is not listed in ISO 3166
ja: その国名は ISO 3166に登録されていません

en: Given postal code does not match the country's format.
ja: 入力された郵便番号がその国の形式と一致していません

en: Please enter a state code
ja: 州コードを入力してください

en: Please enter a state code with TWO letters
ja: 州コードを2文字で入力してください

en: That is not a valid state code
ja: 正しい州コードではありません

en: Please enter a number, with area code, in the form ###-###-####, optionally with "ext.####"
ja: 次の形式で入力してください：###-###-####、必要であれば"ext.####"

en: The input field %(name)s was not expected.
ja: 入力フィールド %(name)s にエラーが発生しました

en: Missing value
ja: 値が入っていません

en: %(object)r is not a subclass of %(subclass)s
ja: %(object)rは%(subclass)sのサブクラスではありません

en: %(object)r is not a subclass of one of the types %(subclassList)s
ja: %(object)rはいずれかのサブクラスではありません(%(subclassList)s)

en: %(object)r must be one of the types %(typeList)s
ja: %(object)rはいずれかの型でなければなりません(%(typeList)s)

en: %(object)r must be of the type %(type)s
ja: %(object)rの型は%(type)sでなければなりません

en: Enter a value less than %(maxLength)i characters long
ja: 長さ%(maxLength)i文字以下で入力してください

en: Invalid value (value with length expected)
ja: 正しくない値です（文字数が不正です）

en: Enter a value at least %(minLength)i characters long
ja: 長さ%(minLength)i文字以上で入力してください

en: You cannot enter a value here
ja: ここに入力しないでください

en: The input is not valid
ja: 入力が正しくありません

en: Enter only letters, numbers, or _ (underscore)
ja: 英数字と下線（_）だけ入力できます

en: Invalid value
ja: 正しくない値です

en: Value must be one of: %(items)s (not %(value)r)
ja: %(items)sのいずれかでなければなりません（%(value)r）

en: Choose something
ja: 選んでください

en: Enter a value from: %(items)s
ja: %(items)sから選んでください

en: That value is not known
ja: 不明な値です

en: Nothing in my dictionary goes by the value %(value)s.  Choose one of: %(items)s
ja: %(value)sは辞書にありません。%(items)sから選んでください

en: Must be an integer index
ja: 数値で指定してください

en: Index out of range
ja: 範囲外の値です

en: Item %(value)s was not found in the list
ja: %(value)sはリストにありません

en: Date must be after %(date)s
ja: %(date)sより後の日付にしてください

en: Date must be before %(date)s
ja: %(date)sより前の日付にしてください

en: %%A, %%d %%B %%Y
ja: %%Y年%%m月%%d日

en: The date must be sometime in the future
ja: 過去の日付は指定できません

en: Please enter an integer value
ja: 整数を入力してください

en: Please enter a number
ja: 数値を入力してください

en: Enter a value %(min)i characters long or more
ja: 長さ%(min)i文字以上で入力してください

en: Invalid data or incorrect encoding
ja: データが正しくないか不正なエンコーディングです

en: Please enter an email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: An email address must contain a single @
ja: メールアドレスには@がひとつ必要です

en: The username portion of the email address is invalid (the portion before the @: %(username)s)
ja: メールアドレスのユーザ名が正しくありません（@より前の部分：%(username)s）

en: An error occured when trying to connect to the server: %(error)s
ja: サーバ%(error)sに接続中にエラーが発生しました

en: The domain portion of the email address is invalid (the portion after the @: %(domain)s)
ja: メールアドレスのドメインが正しくありません（@より後の部分：%(domain)s）

en: The domain of the email address does not exist (the portion after the @: %(domain)s)
ja: メールアドレスのドメインは存在しません（@より後の部分：%(domain)s）

en: You must start your URL with http://, https://, etc
ja: URLは先頭のhttp://、https://などから入力してください

en: That is not a valid URL
ja: 正しいURLではありません

en: An error occurred when trying to access the URL: %(error)s
ja: URLにアクセスできません：%(error)s

en: The server responded that the page could not be found
ja: 指定のページは見付かりません

en: The server responded with a bad status code (%(status)s)
ja: サーバはエラーコード(%(status)s)を返しました

en: Please enter the date in the form %(format)s
ja: 次の形式で日付を入力してください：%(format)s

en: Please enter a month from 1 to 12
ja: 月を1から12で入力してください

en: Please enter a valid day
ja: 正しい日を入力してください

en: That month only has %(days)i days
ja: この月は%(days)i日しかありません

en: That is not a valid day (%(exception)s)
ja: 正しい日付ではありません(%(exception)s)

en: Unknown month name: %(month)s
ja: 月名ではありません：%(month)s

en: Please enter a number for the year
ja: 西暦を入力してください

en: You must indicate AM or PM
ja: AMかPMを指定してください

en: There are too many :'s
ja: コロン(:)が多すぎます

en: You may not enter seconds
ja: 秒を入力しないでください

en: You must enter seconds
ja: 秒まで入力してください

en: You must enter minutes (after a :)
ja: 分を入力してください（:の後）

en: The %(part)s value you gave is not a number: %(number)r
ja: %(part)sの部分が数値ではありません：%(number)r

en: You must enter an hour in the range %(range)s
ja: 時間は%(range)sの範囲で指定してください

en: You must enter a minute in the range 0-59
ja: 分は0から59の範囲で指定してください

en: You must enter a second in the range 0-59
ja: 秒は0から59の範囲で指定してください

en: The name %(name)s is missing
ja: %(name)sは見付かりません

en: Value should be %(true)r or %(false)r
ja: 値は%(true)rか%(false)rです

en: Value does not contain a signature
ja: シグネチャが含まれていません

en: Signature is not correct
ja: 不正なシグネチャです

en: You must give a value for %s
ja: %s の値を入力してください

en: Fields do not match (should be %(match)s)
ja: 項目が一致しません(%(match)s)

en: Fields do not match
ja: 項目が一致しません

en: Please enter only the number, no other characters
ja: 番号だけを入力してください

en: You did not enter a valid number of digits
ja: 正しく番号が入力されていません

en: That number is not valid
ja: 番号が正しくありません

en: The field %(key)s is missing
ja: フィールド %(key)s が入力されていません

en: Please enter numbers only for month and year
ja: 数字で入力してください

en: Invalid Expiration Date
ja: 有効期限が正しくありません

en: Please enter numbers only for credit card security code
ja: セキュリティコードを数字で入力してください

en: Invalid credit card security code length
ja: セキュリティコードの長さが正しくありません
