FormEncode 1.2.4 - en to mk translation catalogue (100 entries)

en: Please enter a value
mk: Ве молам, внесете вредност

en: The input must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
mk: Внесот мора да биде стринг (не %(type)s: %(value)r)

en: The input must be a string (not None)
mk: Внесот мора да биде стринг (не None)

en: %d digits
mk: %d цифри

en: Please enter a zip code (%s)
mk: Ве молам, внесете го поштенскиот број (%s)

en: That is not a valid state code
mk: Тоа не е точен код на дрзавата

en: That language is not listed in ISO 639
mk: Јазикот не е наведен во ISO 639

en: The input field %(name)s was not expected.
mk: Поле за внес %(name)s не е очекувано.

en: Missing value
mk: Недостасува вредност

en: The input must be dict-like (not a %(type)s: %(value)r)
mk: Внесот мора да биде сличен со речникот (не %(type)s: %(value)r)

en: Please provide only one value
mk: Ве молам проследете само една вредност

en: %(object)r is not a subclass of %(subclass)s
mk: %(object)r не е подкласа %(subclass)s

en: %(object)r is not a subclass of one of the types %(subclassList)s
mk: %(object)r не е подкласата една од типовите %(subclassList)s

en: %(object)r must be one of the types %(typeList)s
mk: %(object)r мора да биде една од типовите %(typeList)s

en: %(object)r must be of the type %(type)s
mk: %(object)r мора да биде од типот %(type)s

en: Enter a value less than %(maxLength)i characters long
mk: Внесете вредност, пократка од %(maxLength)i знаци

en: Invalid value (value with length expected)
mk: Неправилен влез (очекувана е вредност со должина)

en: Enter a value at least %(minLength)i characters long
mk: Внесете вредност, во должина најмалку %(minLength)i знаци

en: You cannot enter a value here
mk: Овде не можете да внесете вредност

en: The input is not valid
mk: Внесот не е добар

en: Enter only letters, numbers, or _ (underscore)
mk: Внесете само буква, број или _ (подвлечете)

en: Invalid value
mk: Непосакувана вредност

en: Value must be one of: %(items)s (not %(value)r)
mk: Вредноста мора да биде една од: %(items)s (не %(value)r)

en: Choose something
mk: Изберете нешто

en: Enter a value from: %(items)s
mk: Внесете една од вредностите: %(items)s

en: That value is not known
mk: Вредноста не е позната

en: Nothing in my dictionary goes by the value %(value)s.  Choose one of: %(items)s
mk: Речникот не содржи %(value)s. Изберете една од: %(items)s

en: Must be an integer index
mk: Индексот мора да биде цел број

en: Index out of range
mk: Индексот е надвор од опсег

en: Item %(value)s was not found in the list
mk: Елемент %(value)s не е пронајден на листата

en: Date must be after %(date)s
mk: Датумот мора да биде подоцна од %(date)s

en: Date must be before %(date)s
mk: Датумот мора да претходи %(date)s

en: The date must be sometime in the future
mk: Датумот мора да биде иден

en: Please enter a number that is %(min)s or greater
mk: Ве молам да внесете број кој е %(min)s или поголем

en: Please enter a number that is %(max)s or smaller
mk: Ве молам да внесете број кој е %(max)s или помал

en: Please enter an integer value
mk: Ве молам внесете цела вредност

en: Please enter a number
mk: Ве молам внесете број

en: Enter a value not more than %(max)i characters long
mk: Внесете вредност која е најмногу долга %(max)i знаци

en: Enter a value %(min)i characters long or more
mk: Внесете вредност која е најмалку долга %(min)i знаци

en: Invalid data or incorrect encoding
mk: Неправилни податоци или неправилно кодирање

en: Please enter an email address
mk: Ве молам, внесете е-маил адресата

en: An email address must contain a single @
mk: Е-маил адресата мора да содржи еден @

en: The username portion of the email address is invalid (the portion before the @: %(username)s)
mk: Корисничкото име во адресата на е-маилот не е правилно (дел пред @): %(username)s)

en: An error occured when trying to connect to the server: %(error)s
mk: Се појавила грешка при поврзување на серверот: %(error)s

en: The domain portion of the email address is invalid (the portion after the @: %(domain)s)
mk: Доменот во е-маил адресата не е правилен (делот после @): %(domain)s

en: The domain of the email address does not exist (the portion after the @: %(domain)s)
mk: Доменот на адресата на е-маилот не постои (делот после @): %(domain)s

en: You must start your URL with http://, https://, etc
mk: URL мора да започнува со http://, http://, итн

en: That is not a valid URL
mk: Оваа не е правилна URL

en: An error occurred when trying to access the URL: %(error)s
mk: Се појавила грешка при повикување на URL-а: %(error)s

en: The server responded that the page could not be found
mk: Серверот одговара дека страната не е пронајдена

en: The server responded with a bad status code (%(status)s)
mk: Серверот одговара со грешка за лош статус (%(status)s)

en: You must provide a full domain name (like %(domain)s.com)
mk: Мора да го впишете однапред полното име на доменот (на пр. %(domain)s.com)

en: The type of i-name is not defined; it may be either individual or organizational
mk: Не е дефиниран типот i-name

en: Dots and dashes may not be repeated consecutively
mk: Точки и црти не смеат последователно да се повторуваат

en: "%(iname)s" is an invalid i-name
mk: "%(iname)s" не е правилно i-name

en: i-names may not start with numbers nor punctuation marks
mk: i-names не може да се започне со броеви или интерпункциски знаци

en: "%(inumber)s" is an invalid i-number
mk: "%(inumber)s" не е правилно i-number

en: The XRI must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
mk: XRI мора да биде низа (не %(type)s: %(value)r)

en: "%(xri_type)s" is not a valid type of XRI
mk: "%(xri_type)s" не е точен XRI типот

en: "%(id)s" is not a valid OpenId (it is neither an URL nor an XRI)
mk: "%(id)s" не е точен OpenId (не е ни URL ниту XRI )

en: Please enter the date in the form %(format)s
mk: Ве молам, внесете датум во облик %(format)s

en: Please enter a month from 1 to 12
mk: Ве молам, внесете месец измеѓу 1 и 12

en: Please enter a valid day
mk: Ве молам, внесете точен ден

en: That month only has %(days)i days
mk: Тој месец има само %(days)i денови

en: That is not a valid day (%(exception)s)
mk: Денот не е правилен (%(exception)s)

en: Unknown month name: %(month)s
mk: Непознато име месеца: %(month)s

en: Please enter a number for the year
mk: Ве молим, внесете број за година

en: Please enter a four-digit year after 1899
mk: Ве молам, внесете четирицифрена година

en: You must indicate AM or PM
mk: Мора да назначите пред или после пладне (AM или PM)

en: There are too many :'s
mk: Има премногу :'s

en: You may not enter seconds
mk: Не можете да внесете секунди

en: You must enter seconds
mk: Морате да внесете секунди

en: You must enter minutes (after a :)
mk: Мора да внесете минути (после :)

en: The %(part)s value you gave is not a number: %(number)r
mk: %(part)s вредноста не е број: %(number)r

en: You must enter an hour in the range %(range)s
mk: Морате да внесете саат во опесегот %(range)s

en: You must enter a minute in the range 0-59
mk: Мора да внесете минути во опсег 0-59

en: You must enter a second in the range 0-59
mk: Мора да внесете секунди во опсег 0-59

en: The name %(name)s is missing
mk: Недостасува име %(name)s

en: Value should be %(true)r or %(false)r
mk: Вредноста треба да биде %(true)r или %(false)r

en: Value does not contain a signature
mk: Вредноста не содржи потпис

en: Signature is not correct
mk: Потписот не е точен

en: Please enter a valid IP address (a.b.c.d)
mk: Ве молам, да ја внесете правилната IP адреса (a.b.c.d)

en: The octets must not have leading zeros
mk: Октетите неможат да имаат водечки нули

en: The octets must be within the range of 0-255 (not %(octet)r)
mk: Октетите мора да бидат во опсег 0-255 (не %(octet)r)

en: Please enter a valid IP address (a.b.c.d) or IP network (a.b.c.d/e)
mk: Ве молам, внесете точна IP адреса (a.b.c.d) или IP мрежа (a.b.c.d/e)

en: The network size (bits) must be within the range of 8-32 (not %(bits)r)
mk: Големината на мрежата (во битови) мора да биде во опсег 8-32 (не %(bits)r)

en: A MAC address must contain 12 digits and A-F; the value you gave has %(length)s characters
mk: MAC адреса мора да содржи 12 цифри и A-F; редноста која сте ја дале има %(length)s знакова

en: MAC addresses may only contain 0-9 and A-F (and optionally :), not %(char)r
mk: MAC адресата мора да содржи само карактеристики 0-9 и А--F (и опционално :), не %(char)r

en: You must give a value for %s
mk: Мора да дадете вредност за %s

en: Fields do not match (should be %(match)s)
mk: Полината не се поклопуваат (мора да бидат %(match)s)

en: Fields do not match
mk: Полината не се софпаѓаат

en: Fields should be a dictionary
mk: Полето би требало да биде речник (dict)

en: Please enter only the number, no other characters
mk: Ве молам, внесете само број, без други знаци

en: You did not enter a valid number of digits
mk: Не сте внесле потребен број на цифри

en: That number is not valid
mk: Тој број не е правилен

en: The field %(key)s is missing
mk: Недостига поле %(key)s

en: Please enter numbers only for month and year
mk: Ве молам, внесете само броеви за месец и година

en: Invalid Expiration Date
mk: Неправилен рок на истек

en: Please enter numbers only for credit card security code
mk: Ве молам, внесете само цифри за сигурносни код картички

en: Invalid credit card security code length
mk: Неправилна сигурносна код картичка
