Holidays 0.97 - en_IN to bn translation catalogue (76 entries)

note: %s (estimated).
en_IN: %s (estimated)
bn: %s (আনুমানিক)

note: Republic Day.
en_IN: Republic Day
bn: প্রজাতন্ত্র দিবস

note: Independence Day.
en_IN: Independence Day
bn: স্বাধীনতা দিবস

note: Gandhi Jayanti.
en_IN: Gandhi Jayanti
bn: গান্ধী জয়ন্তী

note: Buddha Purnima.
en_IN: Buddha Purnima
bn: বুদ্ধ পূর্ণিমা

note: Diwali.
en_IN: Diwali
bn: দীপাবলি

note: Janmashtami.
en_IN: Janmashtami
bn: জন্মাষ্টমী

note: Dussehra.
en_IN: Dussehra
bn: বিজয়া দশমী

note: Mahavir Jayanti.
en_IN: Mahavir Jayanti
bn: মহাবীর জয়ন্তী

note: Maha Shivaratri.
en_IN: Maha Shivaratri
bn: মহাশিবরাত্রি

note: Guru Nanak Jayanti.
en_IN: Guru Nanak Jayanti
bn: গুরু নানক জয়ন্তী

note: Ashura.
en_IN: Muharram
bn: মহরম

note: Prophet's Birthday.
en_IN: Milad-un-Nabi
bn: মিলাদ-উন-নবী

note: Eid al-Fitr.
en_IN: Id-ul-Fitr
bn: ঈদ-উল-ফিতর

note: Eid al-Adha.
en_IN: Bakrid
bn: বকরিদ

note: Good Friday.
en_IN: Good Friday
bn: গুড ফ্রাইডে

note: Christmas.
en_IN: Christmas
bn: বড়দিন

note: Children's Day.
en_IN: Children's Day
bn: শিশু দিবস

note: Holi.
en_IN: Holi
bn: হোলি

note: Ganesh Chaturthi.
en_IN: Ganesh Chaturthi
bn: গণেশ চতুর্থী

note: Govardhan Puja.
en_IN: Govardhan Puja
bn: গোবর্ধন পূজা

note: Labor Day.
en_IN: Labour Day
bn: শ্রমিক দিবস

note: Maha Navami.
en_IN: Maha Navami
bn: মহানবমী

note: Maharishi Valmiki Jayanti.
en_IN: Maharishi Valmiki Jayanti
bn: মহার্ষি বাল্মীকি জয়ন্তী

note: Makar Sankranti.
en_IN: Makar Sankranti
bn: মকর সংক্রান্তি

note: Raksha Bandhan.
en_IN: Raksha Bandhan
bn: রাখি বন্ধন

note: Ram Navami.
en_IN: Ram Navami
bn: রাম নবমী

note: Navratri / Sharad Navratri.
en_IN: Navratri / Sharad Navratri
bn: নবরাত্রি / শারদ নবরাত্রি

note: Easter Sunday.
en_IN: Easter Sunday
bn: ইস্টার রবিবার

note: Palm Sunday.
en_IN: Palm Sunday
bn: পাম রবিবার

note: Dr. B. R. Ambedkar Jayanti.
en_IN: Dr. B. R. Ambedkar's Jayanti
bn: ড. বি. আর. আম্বেদকর জয়ন্তী

note: Onam.
en_IN: Onam
bn: ওনাম

note: Andhra Pradesh Foundation Day.
en_IN: Andhra Pradesh Foundation Day
bn: অন্ধ্রপ্রদেশ প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Ugadi.
en_IN: Ugadi
bn: উগাদি

note: Magh Bihu.
en_IN: Magh Bihu
bn: মাঘ বিহু

note: Assam Day.
en_IN: Assam Day
bn: অসম দিবস

note: Chhath Puja.
en_IN: Chhath Puja
bn: ছঠ পূজা

note: Bihar Day.
en_IN: Bihar Day
bn: বিহার দিবস

note: Chhattisgarh Foundation Day.
en_IN: Chhattisgarh Foundation Day
bn: ছত্তিশগড় প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Goa Liberation Day.
en_IN: Goa Liberation Day
bn: গোয়া মুক্তি দিবস

note: Makar Sankranti.
en_IN: Uttarayan
bn: উত্তরায়ণ

note: Gujarat Day.
en_IN: Gujarat Day
bn: গুজরাট দিবস

note: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti.
en_IN: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti
bn: সরদার বল্লভভাই প্যাটেল জয়ন্তী

note: Parsi New Year (Shahenshahi).
en_IN: Parsi New Year (Shahenshahi)
bn: পারসি নববর্ষ (শাহেনশাহী)

note: Haryana Foundation Day.
en_IN: Haryana Foundation Day
bn: হরিয়ানা প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Himachal Day.
en_IN: Himachal Day
bn: হিমাচল দিবস

note: Jharkhand Formation Day.
en_IN: Jharkhand Formation Day
bn: ঝাড়খণ্ড গঠন দিবস

note: Karnataka Rajyotsav.
en_IN: Karnataka Rajyotsava
bn: কর্ণাটক রাজ্যোৎসব

note: Kerala Foundation Day.
en_IN: Kerala Foundation Day
bn: কেরালা প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Gudi Padwa.
en_IN: Gudi Padwa
bn: গুড়ি পাড়ওয়া

note: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti.
en_IN: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti
bn: ছত্রপতি শিবাজী মহারাজ জয়ন্তী

note: Maharashtra Day.
en_IN: Maharashtra Day
bn: মহারাষ্ট্র দিবস

note: Madhya Pradesh Foundation Day.
en_IN: Madhya Pradesh Foundation Day
bn: মধ্যপ্রদেশ প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Mizoram State Day.
en_IN: Mizoram State Day
bn: মিজোরাম প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Nagaland State Inauguration Day.
en_IN: Nagaland State Inauguration Day
bn: নাগাল্যান্ড প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Odisha Day.
en_IN: Odisha Day (Utkala Dibasa)
bn: ওড়িশা দিবস (উৎকল দিবস)

note: Maha Vishuva Sankranti.
en_IN: Maha Vishuva Sankranti / Pana Sankranti
bn: মহা বিষুব সংক্রান্তি / পানা সংক্রান্তি

note: Puducherry De Jure Transfer Day.
en_IN: Puducherry De Jure Transfer Day
bn: পুদুচেরি আইনি হস্তান্তর দিবস

note: Puducherry Liberation Day.
en_IN: Puducherry Liberation Day
bn: পুদুচেরি মুক্তি দিবস

note: Guru Gobind Singh Jayanti.
en_IN: Guru Gobind Singh Jayanti
bn: গুরু গোবিন্দ সিং জয়ন্তী

note: Vaisakhi.
en_IN: Vaisakhi
bn: বৈশাখী

note: Lohri.
en_IN: Lohri
bn: লোহরি

note: New Punjab Day.
en_IN: New Punjab Day
bn: নতুন পাঞ্জাব দিবস

note: Rajasthan Day.
en_IN: Rajasthan Day
bn: রাজস্থান দিবস

note: Maharana Pratap Jayanti.
en_IN: Maharana Pratap Jayanti
bn: মহারানা প্রতাপ জয়ন্তী

note: Sikkim State Day.
en_IN: Sikkim State Day
bn: সিকিম প্রতিষ্ঠা দিবস

note: Pongal.
en_IN: Pongal
bn: পোঙ্গল

note: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal.
en_IN: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal
bn: তিরুভাল্লুভার দিবস / মাট্টু পোঙ্গল

note: Uzhavar Thirunal.
en_IN: Uzhavar Thirunal
bn: উঝাভার থিরুনাল

note: Puthandu.
en_IN: Puthandu (Tamil New Year)
bn: পুত্থান্ডু (তামিল নববর্ষ)

note: Telangana Formation Day.
en_IN: Telangana Formation Day
bn: তেলেঙ্গানা গঠন দিবস

note: Bathukamma Festival.
en_IN: Bathukamma Festival
bn: বাথুকাম্মা উৎসব

note: Bonalu.
en_IN: Bonalu
bn: বোনালু

note: UP Formation Day.
en_IN: UP Formation Day
bn: উত্তরপ্রদেশ গঠন দিবস

note: Pohela Boisakh.
en_IN: Pohela Boishakh
bn: পহেলা বৈশাখ

note: Rabindra Jayanti.
en_IN: Rabindra Jayanti
bn: রবীন্দ্র জয়ন্তী
