Holidays 0.69 - en to de translation catalogue (22 entries)

note: New Year's Day.
en: Nowy Rok
de: Neujahr

note: Epiphany.
en: Święto Trzech Króli
de: Heilige Drei Könige

note: Candlemas.
en: Oczyszczenie Najświętszej Marii Panny
de: Darstellung des Herrn

note: Easter Sunday.
en: Niedziela Wielkanocna
de: Ostersonntag

note: Easter Monday.
en: Poniedziałek Wielkanocny
de: Ostermontag

note: National Day.
en: Święto Państwowe
de: Tag der Arbeit

note: National Day of the Third of May.
en: Święto Narodowe Trzeciego Maja
de: Nationalfeiertag am 3. Mai

note: National Victory and Freedom Day.
en: Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności
de: Nationalfeiertag des Sieges und der Freiheit

note: Ascension Day.
en: Wniebowstąpienie Pańskie
de: Christi Himmelfahrt

note: Pentecost.
en: Zielone Świątki
de: Pfingsten

note: Whit Monday.
en: Drugi dzień Zielonych Świątek
de: Pfingstmontag

note: Corpus Christi.
en: Dzień Bożego Ciała
de: Fronleichnam

note: Saints Peter and Paul Day.
en: Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
de: Fest der Apostelfürsten Petrus und Paulus

note: National Day of Rebirth of Poland.
en: Narodowe Święto Odrodzenia Polski
de: Nationalfeiertag der Wiedergeburt Polens

note: Assumption Day.
en: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
de: Mariä Himmelfahrt

note: All Saints' Day.
en: Uroczystość Wszystkich Świętych
de: Allerheiligen

note: National Independence Day.
en: Narodowe Święto Niepodległości
de: Nationalfeiertag der Unabhängigkeit

note: National Independence Day - 100th anniversary.
en: Narodowe Święto Niepodległości - 100-lecie
de: Nationalfeiertag der Unabhängigkeit - 100. Jahrestag

note: Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary.
en: Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny
de: Mariä Empfängnis

note: Christmas Eve.
en: Wigilia Bożego Narodzenia
de: Heiligabend

note: Christmas Day.
en: Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
de: Erster Weihnachtstag

note: Second Day of Christmas.
en: Boże Narodzenie (drugi dzień)
de: Zweiter Weihnachtstag
