Holidays 0.42 - en to fr translation catalogue (24 entries)

note: New Year's Day.
en: Neujahrstag
fr: Nouvel An

note: Ascension Day.
en: Auffahrt
fr: Ascension

note: National Day.
en: Nationalfeiertag
fr: Fête nationale

note: Christmas Day.
en: Weihnachten
fr: Noël

note: Good Friday.
en: Karfreitag
fr: Vendredi saint

note: Easter Monday.
en: Ostermontag
fr: Lundi de Pâques

note: Whit Monday.
en: Pfingstmontag
fr: Lundi de Pentecôte

note: Saint Stephen's Day.
en: Stephanstag
fr: Saint-Étienne

note: Berchtold's Day.
en: Berchtoldstag
fr: Saint-Berchtold

note: Corpus Christi.
en: Fronleichnam
fr: Fête-Dieu

note: Assumption Day.
en: Mariä Himmelfahrt
fr: Assomption

note: All Saints' Day.
en: Allerheiligen
fr: Toussaint

note: Immaculate Conception.
en: Mariä Empfängnis
fr: Immaculée Conception

note: Labor Day.
en: Tag der Arbeit
fr: Fête du Travail

note: Genevan Fast.
en: Genfer Bettag
fr: Jeûne genevois

note: Restoration Day.
en: Wiederherstellung der Republik
fr: Restauration de la République

note: Battle of Naefels Victory Day.
en: Näfelser Fahrt
fr: Fahrtsfest

note: Independence Day.
en: Fest der Unabhängigkeit
fr: Commémoration du plébiscite

note: Republic Day.
en: Jahrestag der Ausrufung der Republik
fr: Instauration de la République

note: Saint Joseph's Day.
en: Josefstag
fr: Saint-Joseph

note: Saint Nicholas of Flüe.
en: Bruder Klaus
fr: Fête de Saint-Nicolas-de-Flüe

note: Epiphany.
en: Heilige Drei Könige
fr: Épiphanie

note: Saints Peter and Paul.
en: Peter und Paul
fr: Saint-Pierre et Paul

note: Prayer Monday.
en: Bettagsmontag
fr: Lundi du Jeûne fédéral
