Holidays 0.92 - en_BF to fr translation catalogue (18 entries)

note: %s (estimated).
en_BF: %s (estimated)
fr: %s (estimé)

note: %s (observed, estimated).
en_BF: %s (observed, estimated)
fr: %s (observé, estimé)

note: %s (observed).
en_BF: %s (observed)
fr: %s (observé)

note: New Year's Day.
en_BF: New Year's Day
fr: Jour de l'An

note: Revolution Day.
en_BF: Revolution Day
fr: Soulèvement populaire

note: International Women's Day.
en_BF: International Women's Day
fr: Journée internationale de la femme

note: Easter Monday.
en_BF: Easter Monday
fr: Lundi de Pâques

note: Labor Day.
en_BF: Labour Day
fr: Fête du travail

note: Ascension Day.
en_BF: Ascension Day
fr: Ascension

note: Independence Day.
en_BF: Independence Day
fr: Fête nationale

note: Assumption Day.
en_BF: Assumption Day
fr: Assomption

note: Martyrs' Day.
en_BF: Martyrs' Day
fr: Journée nationale des martyrs

note: All Saints' Day.
en_BF: All Saints' Day
fr: Toussaint

note: Proclamation of Independence Day.
en_BF: Proclamation of Independence Day
fr: Proclamation de l'Indépendance

note: Christmas Day.
en_BF: Christmas Day
fr: Jour de Noël

note: Eid al-Fitr.
en_BF: Eid al-Fitr
fr: Jour de Ramadan

note: Eid al-Adha.
en_BF: Eid al-Adha
fr: Jour de Tabaski

note: Prophet's Birthday.
en_BF: Mawlid
fr: Mouloud
