Holidays 0.66 - en to fy translation catalogue (12 entries)

note: New Year's Day.
en: Nieuwjaarsdag
fy: Nijjiersdei

note: Easter Sunday.
en: Eerste paasdag
fy: Peaskesnein

note: Easter Monday.
en: Tweede paasdag
fy: Peaskemoandei

note: King's Day.
en: Koningsdag
fy: Keningsdei

note: Queen's Day.
en: Koninginnedag
fy: Keninginnedei

note: Liberation Day.
en: Bevrijdingsdag
fy: Befrijingsdei

note: Ascension Day.
en: Hemelvaartsdag
fy: Himelfeartsdei

note: Whit Sunday.
en: Eerste Pinksterdag
fy: Pinkstersnein

note: Whit Monday.
en: Tweede Pinksterdag
fy: Pinkstermoandei

note: Christmas Day.
en: Eerste Kerstdag
fy: Eerste Krystdei

note: Second Day of Christmas.
en: Tweede Kerstdag
fy: Twadde Krystdei

note: Good Friday.
en: Goede Vrijdag
fy: Goedfreed
