Holidays 0.87 - en_IN to gu translation catalogue (73 entries)

note: %s (estimated).
en_IN: %s (estimated)
gu: %s (અંદાજિત)

note: Republic Day.
en_IN: Republic Day
gu: પ્રજાસત્તાક દિવસ

note: Independence Day.
en_IN: Independence Day
gu: સ્વતંત્રતા દિવસ

note: Gandhi Jayanti.
en_IN: Gandhi Jayanti
gu: ગાંધી જયંતિ

note: Buddha Purnima.
en_IN: Buddha Purnima
gu: બુદ્ધ પૂર્ણિમા

note: Diwali.
en_IN: Diwali
gu: દિવાળી

note: Janmashtami.
en_IN: Janmashtami
gu: જન્માષ્ટમી

note: Dussehra.
en_IN: Dussehra
gu: દશેરા

note: Mahavir Jayanti.
en_IN: Mahavir Jayanti
gu: મહાવીર જયંતિ

note: Maha Shivaratri.
en_IN: Maha Shivaratri
gu: મહાશિવરાત્રી

note: Guru Nanak Jayanti.
en_IN: Guru Nanak Jayanti
gu: ગુરુ નાનક જયંતિ

note: Ashura.
en_IN: Muharram
gu: મોહરમ

note: Prophet's Birthday.
en_IN: Milad-un-Nabi
gu: મિલાદ-ઉન-નબી

note: Eid al-Fitr.
en_IN: Id-ul-Fitr
gu: ઈદ-ઉલ-ફિત્ર

note: Eid al-Adha.
en_IN: Bakrid
gu: બકરી ઈદ

note: Good Friday.
en_IN: Good Friday
gu: ગુડ ફ્રાઈડે

note: Christmas.
en_IN: Christmas
gu: નાતાલ

note: Children's Day.
en_IN: Children's Day
gu: બાળ દિવસ

note: Holi.
en_IN: Holi
gu: હોળી

note: Ganesh Chaturthi.
en_IN: Ganesh Chaturthi
gu: ગણેશ ચતુર્થી

note: Govardhan Puja.
en_IN: Govardhan Puja
gu: ગોવર્ધન પૂજા

note: Labor Day.
en_IN: Labour Day
gu: મજૂર દિવસ

note: Maha Navami.
en_IN: Maha Navami
gu: મહાનવમી

note: Makar Sankranti.
en_IN: Makar Sankranti
gu: મકરસંક્રાંતિ

note: Raksha Bandhan.
en_IN: Raksha Bandhan
gu: રક્ષાબંધન

note: Ram Navami.
en_IN: Ram Navami
gu: રામ નવમી

note: Navratri / Sharad Navratri.
en_IN: Navratri / Sharad Navratri
gu: નવરાત્રી / શરદ નવરાત્રી

note: Easter Sunday.
en_IN: Easter Sunday
gu: ઈસ્ટર સન્ડે

note: Palm Sunday.
en_IN: Palm Sunday
gu: પામ સન્ડે

note: Dr. B. R. Ambedkar Jayanti.
en_IN: Dr. B. R. Ambedkar's Jayanti
gu: ડૉ. બી. આર. આંબેડકર જયંતિ

note: Andhra Pradesh Foundation Day.
en_IN: Andhra Pradesh Foundation Day
gu: આંધ્ર પ્રદેશ સ્થાપના દિવસ

note: Ugadi.
en_IN: Ugadi
gu: ઉગાડી

note: Magh Bihu.
en_IN: Magh Bihu
gu: માઘ બિહુ

note: Assam Day.
en_IN: Assam Day
gu: આસામ દિવસ

note: Chhath Puja.
en_IN: Chhath Puja
gu: છઠ પૂજા

note: Bihar Day.
en_IN: Bihar Day
gu: બિહાર દિવસ

note: Chhattisgarh Foundation Day.
en_IN: Chhattisgarh Foundation Day
gu: છત્તીસગઢ સ્થાપના દિવસ

note: Goa Liberation Day.
en_IN: Goa Liberation Day
gu: ગોવા મુક્તિ દિવસ

note: Makar Sankranti.
en_IN: Uttarayan
gu: ઉત્તરાયણ

note: Gujarat Day.
en_IN: Gujarat Day
gu: ગુજરાત સ્થાપના દિવસ

note: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti.
en_IN: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti
gu: સરદાર વલ્લભભાઈ પટેલ જયંતિ

note: Haryana Foundation Day.
en_IN: Haryana Foundation Day
gu: હરિયાણા સ્થાપના દિવસ

note: Himachal Day.
en_IN: Himachal Day
gu: હિમાચલ દિવસ

note: Jharkhand Formation Day.
en_IN: Jharkhand Formation Day
gu: ઝારખંડ સ્થાપના દિવસ

note: Karnataka Rajyotsav.
en_IN: Karnataka Rajyotsava
gu: કર્ણાટક રાજ્યોત્સવ

note: Onam.
en_IN: Onam
gu: ઓણમ

note: Kerala Foundation Day.
en_IN: Kerala Foundation Day
gu: કેરળ સ્થાપના દિવસ

note: Gudi Padwa.
en_IN: Gudi Padwa
gu: ગુડી પડવો

note: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti.
en_IN: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti
gu: છત્રપતિ શિવાજી મહારાજ જયંતિ

note: Maharashtra Day.
en_IN: Maharashtra Day
gu: મહારાષ્ટ્ર દિવસ

note: Madhya Pradesh Foundation Day.
en_IN: Madhya Pradesh Foundation Day
gu: મધ્ય પ્રદેશ સ્થાપના દિવસ

note: Mizoram State Day.
en_IN: Mizoram State Day
gu: મિઝોરમ રાજ્ય દિવસ

note: Nagaland State Inauguration Day.
en_IN: Nagaland State Inauguration Day
gu: નાગાલેન્ડ રાજ્ય ઉદ્ઘાટન દિવસ

note: Odisha Day.
en_IN: Odisha Day (Utkala Dibasa)
gu: ઓડિશા દિવસ (ઉત્કલ દિવસ)

note: Maha Vishuva Sankranti.
en_IN: Maha Vishuva Sankranti / Pana Sankranti
gu: મહા વિષુવ સંક્રાંતિ / પાના સંક્રાંતિ

note: Puducherry De Jure Transfer Day.
en_IN: Puducherry De Jure Transfer Day
gu: પુડુચેરી ડી જ્યુર ટ્રાન્સફર દિવસ

note: Puducherry Liberation Day.
en_IN: Puducherry Liberation Day
gu: પુડુચેરી મુક્તિ દિવસ

note: Guru Gobind Singh Jayanti.
en_IN: Guru Gobind Singh Jayanti
gu: ગુરુ ગોવિંદ સિંહ જયંતિ

note: Vaisakhi.
en_IN: Vaisakhi
gu: વૈશાખી

note: Lohri.
en_IN: Lohri
gu: લોહરી

note: Punjabi Day.
en_IN: Punjab Day
gu: પંજાબ દિવસ

note: Rajasthan Day.
en_IN: Rajasthan Day
gu: રાજસ્થાન દિવસ

note: Maharana Pratap Jayanti.
en_IN: Maharana Pratap Jayanti
gu: મહારાણા પ્રતાપ જયંતિ

note: Sikkim State Day.
en_IN: Sikkim State Day
gu: સિક્કિમ રાજ્ય દિવસ

note: Pongal.
en_IN: Pongal
gu: પોંગલ

note: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal.
en_IN: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal
gu: તિરુવલ્લુવર દિવસ / મટ્ટુ પોંગલ

note: Uzhavar Thirunal.
en_IN: Uzhavar Thirunal
gu: ઉઝાવર થિરુનલ

note: Puthandu.
en_IN: Puthandu (Tamil New Year)
gu: પુથંડુ (તમિલ નવું વર્ષ)

note: Telangana Formation Day.
en_IN: Telangana Formation Day
gu: તેલંગાણા સ્થાપના દિવસ

note: Bathukamma Festival.
en_IN: Bathukamma Festival
gu: બથુકમ્મા ઉત્સવ

note: UP Formation Day.
en_IN: UP Formation Day
gu: યુપી સ્થાપના દિવસ

note: Pohela Boisakh.
en_IN: Pohela Boishakh
gu: પોહેલા બોઈશાખ

note: Rabindra Jayanti.
en_IN: Rabindra Jayanti
gu: રવીન્દ્ર જયંતિ
