Holidays 0.97 - en_IN to hi translation catalogue (76 entries)

note: %s (estimated).
en_IN: %s (estimated)
hi: %s (अनुमानित)

note: Republic Day.
en_IN: Republic Day
hi: गणतंत्र दिवस

note: Independence Day.
en_IN: Independence Day
hi: स्वतंत्रता दिवस

note: Gandhi Jayanti.
en_IN: Gandhi Jayanti
hi: गांधी जयंती

note: Buddha Purnima.
en_IN: Buddha Purnima
hi: बुद्ध पूर्णिमा

note: Diwali.
en_IN: Diwali
hi: दिवाली

note: Janmashtami.
en_IN: Janmashtami
hi: जन्माष्टमी

note: Dussehra.
en_IN: Dussehra
hi: दशहरा

note: Mahavir Jayanti.
en_IN: Mahavir Jayanti
hi: महावीर जयंती

note: Maha Shivaratri.
en_IN: Maha Shivaratri
hi: महाशिवरात्रि

note: Guru Nanak Jayanti.
en_IN: Guru Nanak Jayanti
hi: गुरु नानक जयंती

note: Ashura.
en_IN: Muharram
hi: मुहर्रम

note: Prophet's Birthday.
en_IN: Milad-un-Nabi
hi: मिलाद-उन-नबी

note: Eid al-Fitr.
en_IN: Id-ul-Fitr
hi: ईद-उल-फितर

note: Eid al-Adha.
en_IN: Bakrid
hi: बकरीद

note: Good Friday.
en_IN: Good Friday
hi: गुड फ्राइडे

note: Christmas.
en_IN: Christmas
hi: क्रिसमस

note: Children's Day.
en_IN: Children's Day
hi: बाल दिवस

note: Holi.
en_IN: Holi
hi: होली

note: Ganesh Chaturthi.
en_IN: Ganesh Chaturthi
hi: गणेश चतुर्थी

note: Govardhan Puja.
en_IN: Govardhan Puja
hi: गोवर्धन पूजा

note: Labor Day.
en_IN: Labour Day
hi: मजदूर दिवस

note: Maha Navami.
en_IN: Maha Navami
hi: महानवमी

note: Maharishi Valmiki Jayanti.
en_IN: Maharishi Valmiki Jayanti
hi: महर्षि वाल्मीकि जयंती

note: Makar Sankranti.
en_IN: Makar Sankranti
hi: मकर संक्रांति

note: Raksha Bandhan.
en_IN: Raksha Bandhan
hi: रक्षाबंधन

note: Ram Navami.
en_IN: Ram Navami
hi: रामनवमी

note: Navratri / Sharad Navratri.
en_IN: Navratri / Sharad Navratri
hi: नवरात्र / शरद नवरात्र

note: Easter Sunday.
en_IN: Easter Sunday
hi: ईस्टर रविवार

note: Palm Sunday.
en_IN: Palm Sunday
hi: पाम रविवार

note: Dr. B. R. Ambedkar Jayanti.
en_IN: Dr. B. R. Ambedkar's Jayanti
hi: डॉ. बी.आर. आम्बेडकर जयंती

note: Onam.
en_IN: Onam
hi: ओणम

note: Andhra Pradesh Foundation Day.
en_IN: Andhra Pradesh Foundation Day
hi: आंध्र प्रदेश स्थापना दिवस

note: Ugadi.
en_IN: Ugadi
hi: उगादि

note: Magh Bihu.
en_IN: Magh Bihu
hi: माघ बिहू

note: Assam Day.
en_IN: Assam Day
hi: असम दिवस

note: Chhath Puja.
en_IN: Chhath Puja
hi: छठ पूजा

note: Bihar Day.
en_IN: Bihar Day
hi: बिहार दिवस

note: Chhattisgarh Foundation Day.
en_IN: Chhattisgarh Foundation Day
hi: छत्तीसगढ़ स्थापना दिवस

note: Goa Liberation Day.
en_IN: Goa Liberation Day
hi: गोवा मुक्ति दिवस

note: Makar Sankranti.
en_IN: Uttarayan
hi: उत्तरायण

note: Gujarat Day.
en_IN: Gujarat Day
hi: गुजरात दिवस

note: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti.
en_IN: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti
hi: सरदार वल्लभभाई पटेल जयंती

note: Parsi New Year (Shahenshahi).
en_IN: Parsi New Year (Shahenshahi)
hi: पारसी नव वर्ष (शहंशाही)

note: Haryana Foundation Day.
en_IN: Haryana Foundation Day
hi: हरियाणा स्थापना दिवस

note: Himachal Day.
en_IN: Himachal Day
hi: हिमाचल दिवस

note: Jharkhand Formation Day.
en_IN: Jharkhand Formation Day
hi: झारखंड स्थापना दिवस

note: Karnataka Rajyotsav.
en_IN: Karnataka Rajyotsava
hi: कर्नाटक राज्योत्सव

note: Kerala Foundation Day.
en_IN: Kerala Foundation Day
hi: केरल स्थापना दिवस

note: Gudi Padwa.
en_IN: Gudi Padwa
hi: गुडी पाडवा

note: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti.
en_IN: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti
hi: छत्रपति शिवाजी महाराज जयंती

note: Maharashtra Day.
en_IN: Maharashtra Day
hi: महाराष्ट्र दिवस

note: Madhya Pradesh Foundation Day.
en_IN: Madhya Pradesh Foundation Day
hi: मध्य प्रदेश स्थापना दिवस

note: Mizoram State Day.
en_IN: Mizoram State Day
hi: मिज़ोरम राज्य दिवस

note: Nagaland State Inauguration Day.
en_IN: Nagaland State Inauguration Day
hi: नागालैंड राज्य उद्घाटन दिवस

note: Odisha Day.
en_IN: Odisha Day (Utkala Dibasa)
hi: ओडिशा दिवस (उत्कल दिवस)

note: Maha Vishuva Sankranti.
en_IN: Maha Vishuva Sankranti / Pana Sankranti
hi: महा विषुव संक्रांति / पण संक्रांति

note: Puducherry De Jure Transfer Day.
en_IN: Puducherry De Jure Transfer Day
hi: पुडुचेरी डी ज्यूर स्थानांतरण दिवस

note: Puducherry Liberation Day.
en_IN: Puducherry Liberation Day
hi: पुडुचेरी मुक्ति दिवस

note: Guru Gobind Singh Jayanti.
en_IN: Guru Gobind Singh Jayanti
hi: गुरु गोबिंद सिंह जयंती

note: Vaisakhi.
en_IN: Vaisakhi
hi: वैसाखी

note: Lohri.
en_IN: Lohri
hi: लोहड़ी

note: New Punjab Day.
en_IN: New Punjab Day
hi: नया पंजाब दिवस

note: Rajasthan Day.
en_IN: Rajasthan Day
hi: राजस्थान दिवस

note: Maharana Pratap Jayanti.
en_IN: Maharana Pratap Jayanti
hi: महाराणा प्रताप जयंती

note: Sikkim State Day.
en_IN: Sikkim State Day
hi: सिक्किम राज्य दिवस

note: Pongal.
en_IN: Pongal
hi: पोंगल

note: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal.
en_IN: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal
hi: तिरुवल्लुवर दिवस / मट्टू पोंगल

note: Uzhavar Thirunal.
en_IN: Uzhavar Thirunal
hi: उझावर थिरुनल

note: Puthandu.
en_IN: Puthandu (Tamil New Year)
hi: पुत्ताण्डु (तमिल नव वर्ष)

note: Telangana Formation Day.
en_IN: Telangana Formation Day
hi: तेलंगाना स्थापना दिवस

note: Bathukamma Festival.
en_IN: Bathukamma Festival
hi: बतुकम्मा महोत्सव

note: Bonalu.
en_IN: Bonalu
hi: बोनालु

note: UP Formation Day.
en_IN: UP Formation Day
hi: यूपी स्थापना दिवस

note: Pohela Boisakh.
en_IN: Pohela Boishakh
hi: पोहेला बोइशाख

note: Rabindra Jayanti.
en_IN: Rabindra Jayanti
hi: रवींद्र जयंती
