Holidays 0.97 - en_IN to kn translation catalogue (76 entries)

note: %s (estimated).
en_IN: %s (estimated)
kn: %s (ಅಂದಾಜು)

note: Republic Day.
en_IN: Republic Day
kn: ಗಣರಾಜ್ಯೋತ್ಸವ

note: Independence Day.
en_IN: Independence Day
kn: ಸ್ವಾತಂತ್ರ್ಯ ದಿನಾಚರಣೆ

note: Gandhi Jayanti.
en_IN: Gandhi Jayanti
kn: ಗಾಂಧಿ ಜಯಂತಿ

note: Buddha Purnima.
en_IN: Buddha Purnima
kn: ಬುದ್ಧ ಪೂರ್ಣಿಮ

note: Diwali.
en_IN: Diwali
kn: ದೀಪಾವಳಿ

note: Janmashtami.
en_IN: Janmashtami
kn: ಶ್ರೀ ಕೃಷ್ಣ ಜನ್ಮಾಷ್ಟಮಿ

note: Dussehra.
en_IN: Dussehra
kn: ವಿಜಯದಶಮಿ

note: Mahavir Jayanti.
en_IN: Mahavir Jayanti
kn: ಮಹಾವೀರ ಜಯಂತಿ

note: Maha Shivaratri.
en_IN: Maha Shivaratri
kn: ಮಹಾ ಶಿವರಾತ್ರಿ

note: Guru Nanak Jayanti.
en_IN: Guru Nanak Jayanti
kn: ಗುರು ನಾನಕ್ ಜಯಂತಿ

note: Ashura.
en_IN: Muharram
kn: ಮೊಹರಂ ಕಡೆ ದಿನ

note: Prophet's Birthday.
en_IN: Milad-un-Nabi
kn: ಈದ್-ಮಿಲಾದ್

note: Eid al-Fitr.
en_IN: Id-ul-Fitr
kn: ಈದ್-ಉಲ್-ಫಿತರ್

note: Eid al-Adha.
en_IN: Bakrid
kn: ಬಕ್ರೀದ್

note: Good Friday.
en_IN: Good Friday
kn: ಗುಡ್ ಫ್ರೈಡೆ

note: Christmas.
en_IN: Christmas
kn: ಕ್ರಿಸ್‌ಮಸ್

note: Children's Day.
en_IN: Children's Day
kn: ಮಕ್ಕಳ ದಿನಾಚರಣೆ

note: Holi.
en_IN: Holi
kn: ಹೋಳಿ ಹಬ್ಬ

note: Ganesh Chaturthi.
en_IN: Ganesh Chaturthi
kn: ವಿನಾಯಕ ಚತುರ್ಥಿ

note: Govardhan Puja.
en_IN: Govardhan Puja
kn: ಗೋವರ್ಧನ ಪೂಜೆ

note: Labor Day.
en_IN: Labour Day
kn: ಕಾರ್ಮಿಕ ದಿನಾಚರಣೆ

note: Maha Navami.
en_IN: Maha Navami
kn: ಮಹಾನವಮಿ

note: Maharishi Valmiki Jayanti.
en_IN: Maharishi Valmiki Jayanti
kn: ಮಹರ್ಷಿ ವಾಲ್ಮೀಕಿ ಜಯಂತಿ

note: Makar Sankranti.
en_IN: Makar Sankranti
kn: ಮಕರ ಸಂಕ್ರಾಂತಿ

note: Raksha Bandhan.
en_IN: Raksha Bandhan
kn: ರಕ್ಷಾ ಬಂಧನ

note: Ram Navami.
en_IN: Ram Navami
kn: ಶ್ರೀ ರಾಮನವಮಿ

note: Navratri / Sharad Navratri.
en_IN: Navratri / Sharad Navratri
kn: ನವರಾತ್ರಿ / ಶರದ್ ನವರಾತ್ರಿ

note: Easter Sunday.
en_IN: Easter Sunday
kn: ಈಸ್ಟರ್ ಭಾನುವಾರ

note: Palm Sunday.
en_IN: Palm Sunday
kn: ಪಾಮ್ ಭಾನುವಾರ

note: Dr. B. R. Ambedkar Jayanti.
en_IN: Dr. B. R. Ambedkar's Jayanti
kn: ಡಾ|| ಬಿ.ಆರ್.ಅಂಬೇಡ್ಕರ್ ಜಯಂತಿ

note: Onam.
en_IN: Onam
kn: ಓಣಂ

note: Andhra Pradesh Foundation Day.
en_IN: Andhra Pradesh Foundation Day
kn: ಆಂಧ್ರ ಪ್ರದೇಶ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Ugadi.
en_IN: Ugadi
kn: ಯುಗಾದಿ ಹಬ್ಬ

note: Magh Bihu.
en_IN: Magh Bihu
kn: ಮಾಘ್ ಬಿಹು

note: Assam Day.
en_IN: Assam Day
kn: ಅಸ್ಸಾಂ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Chhath Puja.
en_IN: Chhath Puja
kn: ಛಠ್ ಪೂಜೆ

note: Bihar Day.
en_IN: Bihar Day
kn: ಬಿಹಾರ್ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Chhattisgarh Foundation Day.
en_IN: Chhattisgarh Foundation Day
kn: ಛತ್ತೀಸ್‌ಗಢ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Goa Liberation Day.
en_IN: Goa Liberation Day
kn: ಗೋವಾ ವಿಮೋಚನ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Makar Sankranti.
en_IN: Uttarayan
kn: ಉತ್ತರಾಯಣ

note: Gujarat Day.
en_IN: Gujarat Day
kn: ಗುಜರಾತ್ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti.
en_IN: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti
kn: ಸರ್ದಾರ್ ವಲ್ಲಭಭಾಯಿ ಪಟೇಲ್ ಜಯಂತಿ

note: Parsi New Year (Shahenshahi).
en_IN: Parsi New Year (Shahenshahi)
kn: ಪಾರ್ಸಿ ಹೊಸ ವರ್ಷ (ಶಹನ್ಶಾಹಿ)

note: Haryana Foundation Day.
en_IN: Haryana Foundation Day
kn: ಹರ್ಯಾಣ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Himachal Day.
en_IN: Himachal Day
kn: ಹಿಮಾಚಲ್ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Jharkhand Formation Day.
en_IN: Jharkhand Formation Day
kn: ಜಾರ್ಖಂಡ್ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Karnataka Rajyotsav.
en_IN: Karnataka Rajyotsava
kn: ಕನ್ನಡ ರಾಜ್ಯೋತ್ಸವ

note: Kerala Foundation Day.
en_IN: Kerala Foundation Day
kn: ಕೇರಳ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Gudi Padwa.
en_IN: Gudi Padwa
kn: ಗುಡಿ ಪಾಡ್ವ

note: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti.
en_IN: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti
kn: ಛತ್ರಪತಿ ಶಿವಾಜಿ ಮಹಾರಾಜ್ ಜಯಂತಿ

note: Maharashtra Day.
en_IN: Maharashtra Day
kn: ಮಹಾರಾಷ್ಟ್ರ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Madhya Pradesh Foundation Day.
en_IN: Madhya Pradesh Foundation Day
kn: ಮಧ್ಯ ಪ್ರದೇಶ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Mizoram State Day.
en_IN: Mizoram State Day
kn: ಮಿಜೋರಾಂ ರಾಜ್ಯ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Nagaland State Inauguration Day.
en_IN: Nagaland State Inauguration Day
kn: ನಾಗಾಲ್ಯಾಂಡ್ ರಾಜ್ಯ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Odisha Day.
en_IN: Odisha Day (Utkala Dibasa)
kn: ಒಡಿಶಾ ದಿನೋತ್ಸವ (ಉತ್ಕಲ ದಿವಸ)

note: Maha Vishuva Sankranti.
en_IN: Maha Vishuva Sankranti / Pana Sankranti
kn: ಮಹಾ ವಿಷುವ ಸಂಕ್ರಾಂತಿ / ಪನ ಸಂಕ್ರಾಂತಿ

note: Puducherry De Jure Transfer Day.
en_IN: Puducherry De Jure Transfer Day
kn: ಪುದುಚ್ಚೇರಿ ಕಾನೂನು ಹಸ್ತಾಂತರ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Puducherry Liberation Day.
en_IN: Puducherry Liberation Day
kn: ಪುದುಚ್ಚೇರಿ ವಿಮೋಚನ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Guru Gobind Singh Jayanti.
en_IN: Guru Gobind Singh Jayanti
kn: ಗುರು ಗೋವಿಂದ್ ಸಿಂಗ್ ಜಯಂತಿ

note: Vaisakhi.
en_IN: Vaisakhi
kn: ವೈಶಾಖಿ

note: Lohri.
en_IN: Lohri
kn: ಲೋಹ್ರಿ

note: New Punjab Day.
en_IN: New Punjab Day
kn: ಹೊಸ ಪಂಜಾಬ್ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Rajasthan Day.
en_IN: Rajasthan Day
kn: ರಾಜಸ್ಥಾನ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Maharana Pratap Jayanti.
en_IN: Maharana Pratap Jayanti
kn: ಮಹಾರಾಣಾ ಪ್ರತಾಪ್ ಜಯಂತಿ

note: Sikkim State Day.
en_IN: Sikkim State Day
kn: ಸಿಕ್ಕಿಂ ರಾಜ್ಯ ದಿನೋತ್ಸವ

note: Pongal.
en_IN: Pongal
kn: ಪೊಂಗಲ್

note: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal.
en_IN: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal
kn: ತಿರುವಳ್ಳುವರ್ ದಿನೋತ್ಸವ / ಮಟ್ಟು ಪೊಂಗಲ್

note: Uzhavar Thirunal.
en_IN: Uzhavar Thirunal
kn: ಉಳವರ್ ತಿರುನಾಲ್

note: Puthandu.
en_IN: Puthandu (Tamil New Year)
kn: ಪುತ್ತಾಂಡು (ತಮಿಳು ಹೊಸ ವರ್ಷ)

note: Telangana Formation Day.
en_IN: Telangana Formation Day
kn: ತೆಲಂಗಾಣ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Bathukamma Festival.
en_IN: Bathukamma Festival
kn: ಬತುಕಮ್ಮ ಹಬ್ಬ

note: Bonalu.
en_IN: Bonalu
kn: ಬೋನಾಲು

note: UP Formation Day.
en_IN: UP Formation Day
kn: ಉತ್ತರ ಪ್ರದೇಶ ಸ್ಥಾಪನಾ ದಿನ

note: Pohela Boisakh.
en_IN: Pohela Boishakh
kn: ಪೊಹೆಲಾ ಬೊಯಿಶಾಖ್

note: Rabindra Jayanti.
en_IN: Rabindra Jayanti
kn: ರವೀಂದ್ರ ಜಯಂತಿ
