Holidays 0.97 - en_IN to mr translation catalogue (76 entries)

note: %s (estimated).
en_IN: %s (estimated)
mr: %s (अंदाजे)

note: Republic Day.
en_IN: Republic Day
mr: प्रजासत्ताक दिन

note: Independence Day.
en_IN: Independence Day
mr: स्वातंत्र्य दिन

note: Gandhi Jayanti.
en_IN: Gandhi Jayanti
mr: महात्मा गांधी जयंती

note: Buddha Purnima.
en_IN: Buddha Purnima
mr: बुध्द पौर्णिमा

note: Diwali.
en_IN: Diwali
mr: दिवाळी (लक्ष्मीपूजन)

note: Janmashtami.
en_IN: Janmashtami
mr: गोकुळाष्टमी

note: Dussehra.
en_IN: Dussehra
mr: दसरा

note: Mahavir Jayanti.
en_IN: Mahavir Jayanti
mr: महावीर जन्म कल्याणक

note: Maha Shivaratri.
en_IN: Maha Shivaratri
mr: महाशिवरात्री

note: Guru Nanak Jayanti.
en_IN: Guru Nanak Jayanti
mr: गुरुनानक जयंती

note: Ashura.
en_IN: Muharram
mr: मोहरम

note: Prophet's Birthday.
en_IN: Milad-un-Nabi
mr: ईद-ए-मिलाद

note: Eid al-Fitr.
en_IN: Id-ul-Fitr
mr: रमझान ईद (ईद-उल-फितर)

note: Eid al-Adha.
en_IN: Bakrid
mr: बकरी ईद (ईद-उल-झुआ)

note: Good Friday.
en_IN: Good Friday
mr: गुड फ्रायडे

note: Christmas.
en_IN: Christmas
mr: ख्रिसमस

note: Children's Day.
en_IN: Children's Day
mr: बाल दिन

note: Holi.
en_IN: Holi
mr: होळी

note: Ganesh Chaturthi.
en_IN: Ganesh Chaturthi
mr: गणेश चतुर्थी

note: Govardhan Puja.
en_IN: Govardhan Puja
mr: गोवर्धन पूजा

note: Labor Day.
en_IN: Labour Day
mr: कामगार दिन

note: Maha Navami.
en_IN: Maha Navami
mr: महा नवमी

note: Maharishi Valmiki Jayanti.
en_IN: Maharishi Valmiki Jayanti
mr: महर्षी वाल्मिकी जयंती

note: Makar Sankranti.
en_IN: Makar Sankranti
mr: मकर संक्रांत

note: Raksha Bandhan.
en_IN: Raksha Bandhan
mr: रक्षाबंधन

note: Ram Navami.
en_IN: Ram Navami
mr: रामनवमी

note: Navratri / Sharad Navratri.
en_IN: Navratri / Sharad Navratri
mr: नवरात्र / शारदीय नवरात्र

note: Easter Sunday.
en_IN: Easter Sunday
mr: ईस्टर रविवार

note: Palm Sunday.
en_IN: Palm Sunday
mr: पाम रविवार

note: Dr. B. R. Ambedkar Jayanti.
en_IN: Dr. B. R. Ambedkar's Jayanti
mr: डॉ. बाबासाहेब आंबेडकर जयंती

note: Onam.
en_IN: Onam
mr: ओणम

note: Andhra Pradesh Foundation Day.
en_IN: Andhra Pradesh Foundation Day
mr: आंध्र प्रदेश स्थापना दिन

note: Ugadi.
en_IN: Ugadi
mr: उगाडी

note: Magh Bihu.
en_IN: Magh Bihu
mr: माघ बिहू

note: Assam Day.
en_IN: Assam Day
mr: आसाम दिन

note: Chhath Puja.
en_IN: Chhath Puja
mr: छठ पूजा

note: Bihar Day.
en_IN: Bihar Day
mr: बिहार दिन

note: Chhattisgarh Foundation Day.
en_IN: Chhattisgarh Foundation Day
mr: छत्तीसगड स्थापना दिन

note: Goa Liberation Day.
en_IN: Goa Liberation Day
mr: गोवा मुक्ती दिन

note: Makar Sankranti.
en_IN: Uttarayan
mr: उत्तरायण

note: Gujarat Day.
en_IN: Gujarat Day
mr: गुजरात दिन

note: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti.
en_IN: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti
mr: सरदार वल्लभभाई पटेल जयंती

note: Parsi New Year (Shahenshahi).
en_IN: Parsi New Year (Shahenshahi)
mr: पारसी नवीन वर्ष (शहेनशाही)

note: Haryana Foundation Day.
en_IN: Haryana Foundation Day
mr: हरियाणा स्थापना दिन

note: Himachal Day.
en_IN: Himachal Day
mr: हिमाचल दिन

note: Jharkhand Formation Day.
en_IN: Jharkhand Formation Day
mr: झारखंड स्थापना दिन

note: Karnataka Rajyotsav.
en_IN: Karnataka Rajyotsava
mr: कर्नाटक राज्योत्सव

note: Kerala Foundation Day.
en_IN: Kerala Foundation Day
mr: केरळ स्थापना दिन

note: Gudi Padwa.
en_IN: Gudi Padwa
mr: गुढीपाडवा

note: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti.
en_IN: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti
mr: छत्रपती शिवाजी महाराज जयंती

note: Maharashtra Day.
en_IN: Maharashtra Day
mr: महाराष्ट्र दिन

note: Madhya Pradesh Foundation Day.
en_IN: Madhya Pradesh Foundation Day
mr: मध्य प्रदेश स्थापना दिन

note: Mizoram State Day.
en_IN: Mizoram State Day
mr: मिझोराम राज्य दिन

note: Nagaland State Inauguration Day.
en_IN: Nagaland State Inauguration Day
mr: नागालँड राज्य उद्घाटन दिन

note: Odisha Day.
en_IN: Odisha Day (Utkala Dibasa)
mr: ओडिशा दिन (उत्कल दिन)

note: Maha Vishuva Sankranti.
en_IN: Maha Vishuva Sankranti / Pana Sankranti
mr: महाविश्व संक्रांती / पण संक्रांती

note: Puducherry De Jure Transfer Day.
en_IN: Puducherry De Jure Transfer Day
mr: पुदुचेरी कायदेशीर हस्तांतरण दिन

note: Puducherry Liberation Day.
en_IN: Puducherry Liberation Day
mr: पुदुचेरी मुक्ती दिन

note: Guru Gobind Singh Jayanti.
en_IN: Guru Gobind Singh Jayanti
mr: गुरु गोविंद सिंग जयंती

note: Vaisakhi.
en_IN: Vaisakhi
mr: वैशाखी

note: Lohri.
en_IN: Lohri
mr: लोहरी

note: New Punjab Day.
en_IN: New Punjab Day
mr: नवीन पंजाब दिन

note: Rajasthan Day.
en_IN: Rajasthan Day
mr: राजस्थान दिन

note: Maharana Pratap Jayanti.
en_IN: Maharana Pratap Jayanti
mr: महाराणा प्रताप जयंती

note: Sikkim State Day.
en_IN: Sikkim State Day
mr: सिक्कीम राज्य दिन

note: Pongal.
en_IN: Pongal
mr: पोंगल

note: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal.
en_IN: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal
mr: तिरुवल्लुवर दिन / मट्टू पोंगल

note: Uzhavar Thirunal.
en_IN: Uzhavar Thirunal
mr: उझावर थिरुनल

note: Puthandu.
en_IN: Puthandu (Tamil New Year)
mr: पुथंडू (तमिळ नववर्ष)

note: Telangana Formation Day.
en_IN: Telangana Formation Day
mr: तेलंगणा स्थापना दिन

note: Bathukamma Festival.
en_IN: Bathukamma Festival
mr: बथुकम्मा उत्सव

note: Bonalu.
en_IN: Bonalu
mr: बोनालू

note: UP Formation Day.
en_IN: UP Formation Day
mr: यूपी स्थापना दिन

note: Pohela Boisakh.
en_IN: Pohela Boishakh
mr: पोहेला बैशाख

note: Rabindra Jayanti.
en_IN: Rabindra Jayanti
mr: रवींद्र जयंती
