Holidays 0.97 - en_IN to pa translation catalogue (76 entries)

note: %s (estimated).
en_IN: %s (estimated)
pa: %s (ਅਨੁਮਾਨਿਤ)

note: Republic Day.
en_IN: Republic Day
pa: ਗਣਤੰਤਰ ਦਿਵਸ

note: Independence Day.
en_IN: Independence Day
pa: ਸੁਤੰਤਰਤਾ ਦਿਵਸ

note: Gandhi Jayanti.
en_IN: Gandhi Jayanti
pa: ਜਨਮ ਦਿਵਸ ਮਹਾਤਮਾ ਗਾਂਧੀ ਜੀ

note: Buddha Purnima.
en_IN: Buddha Purnima
pa: ਬੁੱਧ ਪੂਰਨਿਮਾ

note: Diwali.
en_IN: Diwali
pa: ਦੀਵਾਲੀ

note: Janmashtami.
en_IN: Janmashtami
pa: ਜਨਮ ਅਸ਼ਟਮੀ

note: Dussehra.
en_IN: Dussehra
pa: ਦੁਸਹਿਰਾ

note: Mahavir Jayanti.
en_IN: Mahavir Jayanti
pa: ਮਹਾਵੀਰ ਜੈਯੰਤੀ

note: Maha Shivaratri.
en_IN: Maha Shivaratri
pa: ਮਹਾ ਸ਼ਿਵਰਾਤਰੀ

note: Guru Nanak Jayanti.
en_IN: Guru Nanak Jayanti
pa: ਗੁਰਪੁਰਬ ਸਾਹਿਬ ਸ੍ਰੀ ਗੁਰੂ ਨਾਨਕ ਦੇਵ ਜੀ

note: Ashura.
en_IN: Muharram
pa: ਮੁਹੱਰਮ

note: Prophet's Birthday.
en_IN: Milad-un-Nabi
pa: ਮਿਲਾਦ-ਉੱਨ-ਨਬੀ

note: Eid al-Fitr.
en_IN: Id-ul-Fitr
pa: ਈਦ-ਉੱਲ-ਫਿਤਰ

note: Eid al-Adha.
en_IN: Bakrid
pa: ਈਦ-ਉੱਲ-ਜੂਹਾ (ਬਕਰੀਦ)

note: Good Friday.
en_IN: Good Friday
pa: ਗੁੱਡ ਫਰਾਈਡੇ

note: Christmas.
en_IN: Christmas
pa: ਕ੍ਰਿਸਮਿਸ ਦਿਵਸ

note: Children's Day.
en_IN: Children's Day
pa: ਬਾਲ ਦਿਵਸ

note: Holi.
en_IN: Holi
pa: ਹੋਲੀ

note: Ganesh Chaturthi.
en_IN: Ganesh Chaturthi
pa: ਗਣੇਸ਼ ਚਤੁਰਥੀ

note: Govardhan Puja.
en_IN: Govardhan Puja
pa: ਗੋਵਰਧਨ ਪੂਜਾ

note: Labor Day.
en_IN: Labour Day
pa: ਮਈ ਦਿਵਸ

note: Maha Navami.
en_IN: Maha Navami
pa: ਮਹਾ ਨਵਮੀ

note: Maharishi Valmiki Jayanti.
en_IN: Maharishi Valmiki Jayanti
pa: ਮਹਾਰਿਸ਼ੀ ਵਾਲਮੀਕੀ ਜਯੰਤੀ

note: Makar Sankranti.
en_IN: Makar Sankranti
pa: ਮਕਰ ਸੰਕ੍ਰਾਂਤੀ

note: Raksha Bandhan.
en_IN: Raksha Bandhan
pa: ਰੱਖੜੀ

note: Ram Navami.
en_IN: Ram Navami
pa: ਰਾਮ ਨੌਮੀ

note: Navratri / Sharad Navratri.
en_IN: Navratri / Sharad Navratri
pa: ਨਵਰਾਤਰੀ / ਸ਼ਰਦ ਨਵਰਾਤਰੀ

note: Easter Sunday.
en_IN: Easter Sunday
pa: ਈਸਟਰ ਐਤਵਾਰ

note: Palm Sunday.
en_IN: Palm Sunday
pa: ਪਾਮ ਐਤਵਾਰ

note: Dr. B. R. Ambedkar Jayanti.
en_IN: Dr. B. R. Ambedkar's Jayanti
pa: ਜਨਮ ਦਿਨ ਡਾ: ਬੀ.ਆਰ. ਅੰਬੇਡਕਰ

note: Onam.
en_IN: Onam
pa: ਓਨਮ

note: Andhra Pradesh Foundation Day.
en_IN: Andhra Pradesh Foundation Day
pa: ਆਂਧਰਾ ਪ੍ਰਦੇਸ਼ ਸਥਾਪਨਾ ਦਿਵਸ

note: Ugadi.
en_IN: Ugadi
pa: ਉਗਾਦੀ

note: Magh Bihu.
en_IN: Magh Bihu
pa: ਮਾਘ ਬਿਹੂ

note: Assam Day.
en_IN: Assam Day
pa: ਅਸਾਮ ਦਿਵਸ

note: Chhath Puja.
en_IN: Chhath Puja
pa: ਛੱਠ ਪੂਜਾ

note: Bihar Day.
en_IN: Bihar Day
pa: ਬਿਹਾਰ ਦਿਵਸ

note: Chhattisgarh Foundation Day.
en_IN: Chhattisgarh Foundation Day
pa: ਛੱਤੀਸਗੜ੍ਹ ਸਥਾਪਨਾ ਦਿਵਸ

note: Goa Liberation Day.
en_IN: Goa Liberation Day
pa: ਗੋਆ ਮੁਕਤੀ ਦਿਵਸ

note: Makar Sankranti.
en_IN: Uttarayan
pa: ਉੱਤਰਾਯਣ

note: Gujarat Day.
en_IN: Gujarat Day
pa: ਗੁਜਰਾਤ ਦਿਵਸ

note: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti.
en_IN: Sardar Vallabhbhai Patel Jayanti
pa: ਸਰਦਾਰ ਵੱਲਭ ਭਾਈ ਪਟੇਲ ਜਯੰਤੀ

note: Parsi New Year (Shahenshahi).
en_IN: Parsi New Year (Shahenshahi)
pa: ਪਾਰਸੀ ਨਵਾਂ ਸਾਲ (ਸ਼ਾਹਨਸ਼ਾਹੀ)

note: Haryana Foundation Day.
en_IN: Haryana Foundation Day
pa: ਹਰਿਆਣਾ ਸਥਾਪਨਾ ਦਿਵਸ

note: Himachal Day.
en_IN: Himachal Day
pa: ਹਿਮਾਚਲ ਦਿਵਸ

note: Jharkhand Formation Day.
en_IN: Jharkhand Formation Day
pa: ਝਾਰਖੰਡ ਗਠਨ ਦਿਵਸ

note: Karnataka Rajyotsav.
en_IN: Karnataka Rajyotsava
pa: ਕਰਨਾਟਕ ਰਾਜਯੋਤਸਵ

note: Kerala Foundation Day.
en_IN: Kerala Foundation Day
pa: ਕੇਰਲ ਸਥਾਪਨਾ ਦਿਵਸ

note: Gudi Padwa.
en_IN: Gudi Padwa
pa: ਗੁੜੀ ਪਦਵਾ

note: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti.
en_IN: Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti
pa: ਛਤਰਪਤੀ ਸ਼ਿਵਾਜੀ ਮਹਾਰਾਜ ਜਯੰਤੀ

note: Maharashtra Day.
en_IN: Maharashtra Day
pa: ਮਹਾਰਾਸ਼ਟਰ ਦਿਵਸ

note: Madhya Pradesh Foundation Day.
en_IN: Madhya Pradesh Foundation Day
pa: ਮੱਧ ਪ੍ਰਦੇਸ਼ ਸਥਾਪਨਾ ਦਿਵਸ

note: Mizoram State Day.
en_IN: Mizoram State Day
pa: ਮਿਜ਼ੋਰਮ ਰਾਜ ਦਿਵਸ

note: Nagaland State Inauguration Day.
en_IN: Nagaland State Inauguration Day
pa: ਨਾਗਾਲੈਂਡ ਰਾਜ ਦਾ ਉਦਘਾਟਨ ਦਿਵਸ

note: Odisha Day.
en_IN: Odisha Day (Utkala Dibasa)
pa: ਓਡੀਸ਼ਾ ਦਿਵਸ (ਉਤਕਲ ਦਿਵਸ)

note: Maha Vishuva Sankranti.
en_IN: Maha Vishuva Sankranti / Pana Sankranti
pa: ਮਹਾਂ ਵਿਸ਼ੁਵ ਸੰਕ੍ਰਾਂਤੀ / ਪਾਨਾ ਸੰਕ੍ਰਾਂਤੀ

note: Puducherry De Jure Transfer Day.
en_IN: Puducherry De Jure Transfer Day
pa: ਪੁਡੂਚੇਰੀ ਡੀ ਜਿਊਰ ਟ੍ਰਾਂਸਫਰ ਦਿਵਸ

note: Puducherry Liberation Day.
en_IN: Puducherry Liberation Day
pa: ਪੁਡੂਚੇਰੀ ਮੁਕਤੀ ਦਿਵਸ

note: Guru Gobind Singh Jayanti.
en_IN: Guru Gobind Singh Jayanti
pa: ਗੁਰਪੁਰਬ ਸਾਹਿਬ ਸ੍ਰੀ ਗੁਰੂ ਗੋਬਿੰਦ ਸਿੰਘ ਜੀ

note: Vaisakhi.
en_IN: Vaisakhi
pa: ਵਿਸਾਖੀ

note: Lohri.
en_IN: Lohri
pa: ਲੋਹੜੀ

note: New Punjab Day.
en_IN: New Punjab Day
pa: ਨਵਾਂ ਪੰਜਾਬ ਦਿਵਸ

note: Rajasthan Day.
en_IN: Rajasthan Day
pa: ਰਾਜਸਥਾਨ ਦਿਵਸ

note: Maharana Pratap Jayanti.
en_IN: Maharana Pratap Jayanti
pa: ਮਹਾਰਾਣਾ ਪ੍ਰਤਾਪ ਜਯੰਤੀ

note: Sikkim State Day.
en_IN: Sikkim State Day
pa: ਸਿੱਕਮ ਰਾਜ ਦਿਵਸ

note: Pongal.
en_IN: Pongal
pa: ਪੋਂਗਲ

note: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal.
en_IN: Thiruvalluvar Day / Mattu Pongal
pa: ਤਿਰੂਵੱਲੂਵਰ ਦਿਵਸ / ਮੱਟੂ ਪੋਂਗਲ

note: Uzhavar Thirunal.
en_IN: Uzhavar Thirunal
pa: ਉਝਾਵਰ ਥਿਰੂਨਲ

note: Puthandu.
en_IN: Puthandu (Tamil New Year)
pa: ਪੁਥੰਡੂ (ਤਾਮਿਲ ਨਵਾਂ ਸਾਲ)

note: Telangana Formation Day.
en_IN: Telangana Formation Day
pa: ਤੇਲੰਗਾਨਾ ਗਠਨ ਦਿਵਸ

note: Bathukamma Festival.
en_IN: Bathukamma Festival
pa: ਬਾਥੁਕੰਮਾ ਤਿਉਹਾਰ

note: Bonalu.
en_IN: Bonalu
pa: ਬੋਨਾਲੂ

note: UP Formation Day.
en_IN: UP Formation Day
pa: ਯੂਪੀ ਗਠਨ ਦਿਵਸ

note: Pohela Boisakh.
en_IN: Pohela Boishakh
pa: ਪੋਹੇਲਾ ਬੋਸ਼ਾਖ

note: Rabindra Jayanti.
en_IN: Rabindra Jayanti
pa: ਰਬਿੰਦਰ ਜੈਅੰਤੀ
