Holidays 0.64 - source to ru translation catalogue (18 entries)

note: Day off (substituted from %s).
source: Выходны (перанесены з %s)
ru: Выходной (перенесено с %s)

note: Constitution Day.
source: Дзень Канстытуцыі
ru: День Конституции

note: Day of Unity of the Peoples of Belarus and Russia.
source: Дзень яднання народаў Беларусі і Расіі
ru: День единения народов Беларуси и России

note: Victory Day.
source: Дзень Перамогі
ru: День Победы

note: Day of the National Coat of Arms of the Republic of Belarus, the National Flag of the Republic of Belarus and the National Anthem of the Republic of Belarus.
source: Дзень Дзяржаўнага сцяга, Дзяржаўнага герба і Дзяржаўнага гімна Рэспублікі Беларусь
ru: День Государственного флага, Государственного герба и Государственного гимна Республики Беларусь

note: Independence Day of the Republic of Belarus (Day of the Republic).
source: Дзень Незалежнасці Рэспублікі Беларусь (Дзень Рэспублікі)
ru: День Независимости Республики Беларусь (День Республики)

note: Day of People's Unity.
source: Дзень народнага адзінства
ru: День народного единства

note: New Year's Day.
source: Новы год
ru: Новый год

note: Day of the Fatherland's Defenders and the Armed Forces of the Republic of Belarus.
source: Дзень абаронцаў Айчыны і Узброеных Сіл Рэспублікі Беларусь
ru: День защитников Отечества и Вооруженных Сил Республики Беларусь

note: Women's Day.
source: Дзень жанчын
ru: День женщин

note: Labor Day.
source: Свята працы
ru: Праздник труда

note: October Revolution Day.
source: Дзень Кастрычніцкай рэвалюцыі
ru: День Октябрьской революции

note: Orthodox Christmas Day.
source: Нараджэнне Хрыстова (праваслаўнае Раство)
ru: Рождество Христово (православное Рождество)

note: Catholic Easter.
source: Каталiцкi Вялiкдзень
ru: Католическая Пасха

note: Orthodox Easter.
source: Праваслаўны Вялiкдзень
ru: Православная Пасха

note: Radunitsa (Day of Rejoicing).
source: Радаўніца
ru: Радуница

note: Dzyady (All Souls' Day).
source: Дзень памяці
ru: День памяти

note: Catholic Christmas Day.
source: Нараджэнне Хрыстова (каталіцкае Раство)
ru: Рождество Христово (католическое Рождество)
