Python Holidays 0.23 - en to sv translation catalogue (15 entries)

note: New Year's Day.
en: Uudenvuodenpäivä
sv: Nyårsdagen

note: Epiphany.
en: Loppiainen
sv: Trettondedagen

note: Good Friday.
en: Pitkäperjantai
sv: Långfredagen

note: Easter Sunday.
en: Pääsiäispäivä
sv: Påskdagen

note: Easter Monday.
en: 2. pääsiäispäivä
sv: Annandag påsk

note: May Day.
en: Vappu
sv: Vappen

note: Ascension Day.
en: Helatorstai
sv: Kristi himmelfärdsdag

note: Whit Sunday.
en: Helluntaipäivä
sv: Pingst

note: Midsummer Eve.
en: Juhannusaatto
sv: Midsommarafton

note: Midsummer Day.
en: Juhannuspäivä
sv: Midsommardagen

note: All Saints' Day.
en: Pyhäinpäivä
sv: Alla helgons dag

note: Independence Day.
en: Itsenäisyyspäivä
sv: Självständighetsdagen

note: Christmas Eve.
en: Jouluaatto
sv: Julafton

note: Christmas Day.
en: Joulupäivä
sv: Juldagen

note: Second Day of Christmas.
en: Tapaninpäivä
sv: Annandag jul
