Holidays 0.64 - source to th translation catalogue (20 entries)

note: %s (observed).
source: %s (вихідний)
th: ชดเชย%s

note: New Year's Day.
source: Новий рік
th: วันขึ้นปีใหม่

note: International Women's Day.
source: Міжнародний жіночий день
th: วันสตรีสากล

note: Easter Sunday (Pascha).
source: Великдень (Пасха)
th: วันอาทิตย์อีสเตอร์

note: Holy Trinity Day.
source: Трійця
th: วันสมโภชพระตรีเอกภาพ

note: Labor Day.
source: День праці
th: วันแรงงาน

note: International Workers' Solidarity Day.
source: День міжнародної солідарності трудящих
th: วันสมานฉันท์แรงงานสากล

note: Day of Remembrance and Victory over Nazism in World War II 1939-1945.
source: День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
th: วันแห่งความทรงจำและชัยชนะเหนือระบอบชาติสังคมนิยมในสงครามโลกครั้งที่สอง 1939-1945

note: Day of Victory over Nazism in World War II (Victory Day).
source: День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги)
th: วันแห่งชัยชนะเหนือระบอบชาติสังคมนิยมในสงครามโลกครั้งที่สอง (วันแห่งชัยชนะ)

note: Victory Day.
source: День перемоги
th: วันแห่งชัยชนะ

note: Day of the Constitution of Ukraine.
source: День Конституції України
th: วันรัฐธรรมนูญยูเครน

note: Ukrainian Statehood Day.
source: День Української Державності
th: วันรัฐยูเครน

note: Independence Day.
source: День незалежності України
th: วันประกาศอิสรภาพยูเครน

note: Day of defenders of Ukraine.
source: День захисників і захисниць України
th: วันแห่งผู้พิทักษ์ยูเครน

note: Defender of Ukraine Day.
source: День захисника України
th: วันผู้พิทักษ์ยูเครน

note: Anniversary of the Great October Socialist Revolution.
source: Річниця Великої Жовтневої соціалістичної революції
th: วันครบรอบการปฏิวัติสังคมนิยมแห่งเดือนตุลาคมอันยิ่งใหญ่

note: Christmas Day.
source: Різдво Христове
th: วันคริสต์มาส

note: Date format (see strftime() Format Codes)
source: %d.%m.%Y
th: %d/%m/%Y

note: Day off (substituted from %s).
source: Вихідний день (перенесено з %s)
th: วันหยุด (แทน %s)

note: Presidential decree holiday.
source: Вихідний згідно указу Президента
th: วันหยุดตามประกาศคำสั่งประธานาธิบดี
