Holidays 0.69 - source to th translation catalogue (43 entries)

note: %s (observed).
source: %s（慶祝）
th: ชดเชย%s

note: The Day following Mid-Autumn Festival.
source: 中秋節翌日
th: วันหลังวันไหว้พระจันทร์

note: The Second Day following Mid-Autumn Festival.
source: 中秋節後第二日
th: วันไหว้พระจันทร์วันที่สอง

note: Mid-Autumn Festival.
source: 中秋節
th: วันไหว้พระจันทร์

note: Chinese New Year.
source: 農曆年初一
th: วันตรุษจีน

note: Chinese New Year's Eve.
source: 農曆年初一的前一日
th: วันก่อนวันตรุษจีน

note: The second day of Chinese New Year.
source: 農曆年初二
th: วันตรุษจีนวันที่สอง

note: The third day of Chinese New Year.
source: 農曆年初三
th: วันตรุษจีนวันที่สาม

note: The fourth day of Chinese New Year.
source: 農曆年初四
th: วันตรุษจีนวันที่สี่

note: New Year's Day.
source: 一月一日
th: วันขึ้นปีใหม่

note: Good Friday.
source: 耶穌受難節
th: วันศุกร์ประเสริฐ

note: The day following Good Friday.
source: 耶穌受難節翌日
th: วันหลังวันศุกร์ประเสริฐ

note: Easter Monday.
source: 復活節星期一
th: วันจันทร์อีสเตอร์

note: Tomb-Sweeping Day.
source: 清明節
th: วันเช็งเม้ง

note: The Buddha's Birthday.
source: 佛誕
th: วันวิสาขบูชา

note: Labor Day.
source: 勞動節
th: วันแรงงาน

note: Dragon Boat Festival.
source: 端午節
th: วันไหว้บ๊ะจ่าง

note: Hong Kong S.A.R. Establishment Day.
source: 香港特別行政區成立紀念日
th: วันสถาปนาเขตบริหารพิเศษฮ่องกง

note: Double Ninth Festival.
source: 重陽節
th: วันไหว้บรรพบุรุษ

note: National Day.
source: 國慶日
th: วันชาติจีน

note: Winter Solstice.
source: 冬節
th: วันตงจื้อ(เหมายัน)

note: The first weekday after Christmas Day.
source: 聖誕節後第一個周日
th: วันคริสต์มาสวันที่สอง

note: Christmas Day.
source: 聖誕節
th: วันคริสต์มาส

note: The day following New Year's Day.
source: 一月一日翌日
th: วันหลังวันขึ้นปีใหม่

note: The day following Tomb-Sweeping Day.
source: 清明節翌日
th: วันหลังวันเช็งเม้ง

note: The day following Easter Monday.
source: 復活節星期一翌日
th: วันหลังวันจันทร์อีสเตอร์

note: The day following the Buddha's Birthday.
source: 佛誕翌日
th: วันหลังวันวิสาขบูชา

note: The day following Labor Day.
source: 勞動節翌日
th: วันหลังวันแรงงาน

note: The day following Dragon Boat Festival.
source: 端午節翌日
th: วันหลังวันไหว้บ๊ะจ่าง

note: The day following Hong Kong S.A.R. Establishment Day.
source: 香港特別行政區成立紀念日翌日
th: วันหลังวันสถาปนาเขตบริหารพิเศษฮ่องกง

note: The day following Double Ninth Festival.
source: 重陽節翌日
th: วันหลังวันไหว้บรรพบุรุษ

note: The day following National Day.
source: 國慶日翌日
th: วันหลังวันชาติจีน

note: The second weekday after Christmas Day.
source: 聖誕節後第二個周日
th: วันคริสต์มาสวันที่สาม

note: Queen's Birthday.
source: 英女皇壽辰
th: วันเฉลิมพระชนมพรรษาสมเด็จพระราชินีนาถ

note: Monday after Pentecost.
source: 靈降臨節後星期一
th: วันจันทร์หลังวันสมโภชพระจิตเจ้า

note: National Day of the Republic of China.
source: 中華民國國慶日
th: วันชาติสาธารณรัฐจีน(ไต้หวัน)

note: Monday after Remembrance Day.
source: 和平紀念日後星期一
th: วันจันทร์หลังวันรำลึก

note: Anniversary of the liberation of Hong Kong.
source: 重光紀念日
th: วันครบรอบการปลดปล่อยฮ่องกง

note: Wedding of Prince Charles and Diana.
source: 英國王儲查理斯王子與戴安娜婚禮
th: พระราชพิธีอภิเษกสมรสระหว่างไดอาน่า สเปนเซอร์และเจ้าฟ้าชายชาร์ลส์ เจ้าชายแห่งเวลส์

note: Second day of Queen Elizabeth II and her husband's visit to Hong Kong.
source: 英女王伊利沙伯二世伉儷訪港的第二天
th: วันที่สองของการเสด็จเยือนฮ่องกงของ่สมเด็จพระราชินีนาถเอลิซาเบธที่ 2 และพระราชสวามี

note: 70th Anniversary of the Victory of the Chinese People's War of Resistance against Japanese Aggression and the World Anti-Fascist War.
source: 中國人民抗日戰爭勝利70周年紀念日
th: ครบรอบ 70 ปีแห่งการได้รับชัยชนะจากสงครามต่อต้านญี่ปุ่น

note: Sino-Japanese War Victory Day.
source: 抗日戰爭勝利紀念日
th: วันรำลึกชัยชนะสงครามต่อต้านญี่ปุ่น

note: Additional public holiday.
source: 額外公眾假期
th: วันหยุดเพิ่มเติม
