Holidays 0.88 - en_US to th translation catalogue (127 entries)

note: %s (observed).
en_US: %s (observed)
th: ชดเชย%s

note: %s (estimated).
en_US: %s (estimated)
th: %s (โดยประมาณ)

note: %s (observed, estimated).
en_US: %s (observed, estimated)
th: ชดเชย%s (โดยประมาณ)

note: New Year's Day.
en_US: New Year's Day
th: วันขึ้นปีใหม่

note: Birthday of Martin Luther King, Jr..
en_US: Birthday of Martin Luther King, Jr.
th: วันเกิดมาร์ติน ลูเทอร์ คิง จูเนียร์

note: Washington's Birthday.
en_US: Washington's Birthday
th: วันเกิดวอชิงตัน

note: Veterans Day.
en_US: Veterans Day
th: วันทหารผ่านศึก

note: Armistice Day.
en_US: Armistice Day
th: วันสงบศึก

note: Memorial Day.
en_US: Memorial Day
th: วันรำลึก

note: Juneteenth National Independence Day.
en_US: Juneteenth National Independence Day
th: วันประกาศอิสรภาพแห่งชาติจูนทีนท์

note: Independence Day.
en_US: Independence Day
th: วันประกาศอิสรภาพ

note: Labor Day.
en_US: Labor Day
th: วันแรงงาน

note: Columbus Day.
en_US: Columbus Day
th: วันโคลัมบัส

note: Thanksgiving Day.
en_US: Thanksgiving Day
th: วันขอบคุณพระเจ้า

note: Christmas Day.
en_US: Christmas Day
th: วันคริสต์มาส

note: Christmas Eve.
en_US: Christmas Eve
th: วันคริสต์มาสอีฟ

note: Martin Luther King Jr. Day.
en_US: Martin Luther King Jr. Day
th: วันมาร์ติน ลูเทอร์ คิง จูเนียร์

note: Martin Luther King Jr.'s Birthday.
en_US: Martin Luther King Jr.'s Birthday
th: วันเกิดมาร์ติน ลูเทอร์ คิง จูเนียร์

note: Lincoln's Birthday.
en_US: Lincoln's Birthday
th: วันเกิดลิงคอล์น

note: Presidents' Day.
en_US: Presidents' Day
th: วันประธานาธิบดี

note: Seward's Day.
en_US: Seward's Day
th: วันซีเวิร์ด

note: Indigenous Peoples' Day.
en_US: Indigenous Peoples' Day
th: วันแห่งชนพื้นเมือง

note: Alaska Day.
en_US: Alaska Day
th: วันอะลาสกา

note: Martin Luther King, Jr & Robert E. Lee's Birthday.
en_US: Martin Luther King, Jr & Robert E. Lee's Birthday
th: วันเกิดมาร์ติน ลูเทอร์ คิง จูเนียร์และโรเบิร์ต อี. ลี

note: George Washington & Thomas Jefferson's Birthday.
en_US: George Washington & Thomas Jefferson's Birthday
th: วันเกิดจอร์จ วอชิงตัน และทอมัส เจฟเฟอร์สัน

note: Confederate Memorial Day.
en_US: Confederate Memorial Day
th: วันรำลึกถึงฝ่ายสมาพันธรัฐ

note: Jefferson Davis Birthday.
en_US: Jefferson Davis Birthday
th: วันเกิดเจฟเฟอร์สัน เดวิส

note: Columbus Day / American Indian Heritage Day / Fraternal Day.
en_US: Columbus Day / American Indian Heritage Day / Fraternal Day
th: วันโคลัมบัส / วันอนุรักษ์มรดกชนพื้นเมืองอเมริกัน / วันภราดรภาพ

note: Columbus Day / Fraternal Day.
en_US: Columbus Day / Fraternal Day
th: วันโคลัมบัส / วันภราดรภาพ

note: Dr. Martin Luther King Jr. and Robert E. Lee's Birthdays.
en_US: Dr. Martin Luther King Jr. and Robert E. Lee's Birthdays
th: วันเกิด ดร. มาร์ติน ลูเทอร์ คิง จูเนียร์และโรเบิร์ต อี. ลี

note: George Washington's Birthday and Daisy Gatson Bates Day.
en_US: George Washington's Birthday and Daisy Gatson Bates Day
th: วันเกิดจอร์จ วอชิงตันและวันเดซี่ แกตสัน เบตส์

note: American Samoa Flag Day.
en_US: American Samoa Flag Day
th: วันธงชาติอเมริกันซามัว

note: Manu'a Islands Cession Day.
en_US: Manu'a Islands Cession Day
th: วันส่งมอบหมู่เกาะมานูอา

note: White Sunday.
en_US: White Sunday
th: วันอาทิตย์ขาว

note: Dr. Martin Luther King Jr. / Civil Rights Day.
en_US: Dr. Martin Luther King Jr. / Civil Rights Day
th: วัน ดร. มาร์ติน ลูเทอร์ คิง จูเนียร์ / วันสิทธิพลเมือง

note: Lincoln/Washington Presidents' Day.
en_US: Lincoln/Washington Presidents' Day
th: วันประธานาธิบดีลิงคอล์น/วอชิงตัน

note: Susan B. Anthony Day.
en_US: Susan B. Anthony Day
th: วันซูซาน บี. แอนโทนี

note: Cesar Chavez Day.
en_US: Cesar Chavez Day
th: วันซีซาร์ ชาเวซ

note: Day After Thanksgiving.
en_US: Day After Thanksgiving
th: วันหลังวันขอบคุณพระเจ้า

note: Diwali.
en_US: Diwali
th: วันดีปาวลี

note: Washington-Lincoln Day.
en_US: Washington-Lincoln Day
th: วันวอชิงตัน-ลิงคอล์น

note: Frances Xavier Cabrini Day.
en_US: Frances Xavier Cabrini Day
th: วันฟรานเซส ซาเวียร์ คาบรินี

note: Good Friday.
en_US: Good Friday
th: วันศุกร์ประเสริฐ

note: Inauguration Day.
en_US: Inauguration Day
th: วันสาบานตนประธานาธิบดี

note: Emancipation Day.
en_US: Emancipation Day
th: วันเลิกทาส

note: Election Day.
en_US: Election Day
th: วันเลือกตั้ง

note: Friday After Thanksgiving.
en_US: Friday After Thanksgiving
th: ศุกร์หลังวันขอบคุณพระเจ้า

note: Robert E. Lee's Birthday.
en_US: Robert E. Lee's Birthday
th: วันเกิดโรเบิร์ต อี. ลี

note: State Holiday.
en_US: State Holiday
th: วันหยุดประจำรัฐ

note: Guam Discovery Day.
en_US: Guam Discovery Day
th: วันค้นพบกวม

note: Liberation Day (Guam).
en_US: Liberation Day (Guam)
th: วันปลดปล่อย (กวม)

note: All Souls' Day.
en_US: All Souls' Day
th: วันภาวนาอุทิศแด่ผู้ล่วงลับ

note: Lady of Camarin Day.
en_US: Lady of Camarin Day
th: วันแม่พระแห่งคามาริน

note: Prince Jonah Kuhio Kalanianaole Day.
en_US: Prince Jonah Kuhio Kalanianaole Day
th: วันเจ้าชายโจนาห์ คูฮิโอ คาลานิอาเนาโอะเล

note: Kamehameha Day.
en_US: Kamehameha Day
th: วันคาเมฮาเมฮา

note: Statehood Day.
en_US: Statehood Day
th: วันครบรอบการได้รัฐภาพ

note: Martin Luther King Jr. / Idaho Human Rights Day.
en_US: Martin Luther King Jr. / Idaho Human Rights Day
th: วันมาร์ติน ลูเทอร์ คิง จูเนียร์ / วันสิทธิมนุษยชนไอดาโฮ

note: Casimir Pulaski Day.
en_US: Casimir Pulaski Day
th: วันคาซิเมียร์ พูลาสกี้

note: Primary Election Day.
en_US: Primary Election Day
th: วันเลือกตั้งขั้นต้น

note: New Year's Eve.
en_US: New Year's Eve
th: วันสิ้นปี

note: Mardi Gras.
en_US: Mardi Gras
th: วันมาร์ดิกราส์

note: Evacuation Day.
en_US: Evacuation Day
th: วันอพยพ

note: Patriots' Day.
en_US: Patriots' Day
th: วันแพทริออต

note: American Indian Heritage Day.
en_US: American Indian Heritage Day
th: วันอนุรักษ์มรดกชนพื้นเมืองอเมริกัน

note: Washington's and Lincoln's Birthday.
en_US: Washington's and Lincoln's Birthday
th: วันเกิดวอชิงตันและลิงคอล์น

note: Truman Day.
en_US: Truman Day
th: วันทรูแมน

note: Commonwealth Covenant Day.
en_US: Commonwealth Covenant Day
th: วันปฏิญญาเครือรัฐ

note: Commonwealth Cultural Day.
en_US: Commonwealth Cultural Day
th: วันวัฒนธรรมแห่งเครือรัฐ

note: Citizenship Day.
en_US: Citizenship Day
th: วันแห่งความเป็นพลเมือง

note: Constitution Day.
en_US: Constitution Day
th: วันรัฐธรรมนูญ

note: Lincoln's and Washington's Birthdays.
en_US: Lincoln's and Washington's Birthdays
th: วันลิงคอล์นและวอชิงตัน

note: Day After Christmas.
en_US: Day After Christmas
th: วันหลังวันคริสต์มาส

note: Arbor Day.
en_US: Arbor Day
th: วันปลูกต้นไม้

note: Presidents Day.
en_US: Presidents Day
th: วันประธานาธิบดี

note: Nevada Day.
en_US: Nevada Day
th: วันเนวาดา

note: Family Day.
en_US: Family Day
th: วันครอบครัว

note: Epiphany.
en_US: Epiphany
th: วันสมโภชพระคริสต์แสดงองค์

note: Birthday of Eugenio María de Hostos.
en_US: Birthday of Eugenio María de Hostos
th: วันเกิดเอวเฮนิโอ มารีอา เด โฮสโตส

note: George Washington Day, Presidents' Day, and the Day of the Women and Men Heroes of Puerto Rico.
en_US: George Washington Day, Presidents' Day, and the Day of the Women and Men Heroes of Puerto Rico
th: วันจอร์จ วอชิงตัน, วันประธานาธิบดี และวันวีรบุรุษและวีรสตรีแห่งเปอร์โตริโก

note: George Washington Day, Presidents' Day, and the Day of the Hero and the Illustrious Woman of Puerto Rico.
en_US: George Washington Day, Presidents' Day, and the Day of the Hero and the Illustrious Woman of Puerto Rico
th: วันจอร์จ วอชิงตัน, วันประธานาธิบดี และวันวีรบุรุษและสตรีผู้ทรงเกียรติแห่งเปอร์โตริโก

note: George Washington Day, Presidents' Day, and the Puerto Rican Heroes Day.
en_US: George Washington Day, Presidents' Day, and the Puerto Rican Heroes Day
th: วันจอร์จ วอชิงตัน, วันประธานาธิบดี และวันวีรบุรุษเปอร์โตริโก

note: George Washington Day.
en_US: George Washington Day
th: วันจอร์จ วอชิงตัน

note: José de Diego Day.
en_US: José de Diego Day
th: วันโฮเซ เด ดิเอโก

note: Luis Muñoz Rivera Day.
en_US: Luis Muñoz Rivera Day
th: วันหลุยส์ มุญโญซ ริเบรา

note: Puerto Rico Constitution Day.
en_US: Puerto Rico Constitution Day
th: วันรัฐธรรมนูญเปอร์โตริโก

note: Occupation Day.
en_US: Occupation Day
th: วันยึดครอง

note: José Celso Barbosa Day.
en_US: José Celso Barbosa Day
th: วันโฮเซ เซลโซ บาร์โบซา

note: Puerto Rican Identity Day.
en_US: Puerto Rican Identity Day
th: วันเอกลักษณ์เปอร์โตริโก

note: Puerto Rican Culture and Discovery of Puerto Rico Day.
en_US: Puerto Rican Culture and Discovery of Puerto Rico Day
th: วันวัฒนธรรมเปอร์โตริโกและการค้นพบเปอร์โตริโก

note: Discovery of Puerto Rico Day.
en_US: Discovery of Puerto Rico Day
th: วันค้นพบเปอร์โตริโก

note: %s (from 12pm).
en_US: %s (from 12pm)
th: %s (ตั้งแต่ 12:00 น.)

note: Victory Day.
en_US: Victory Day
th: วันแห่งชัยชนะ

note: Indigenous Peoples' Day / Columbus Day.
en_US: Indigenous Peoples' Day / Columbus Day
th: วันแห่งชนพื้นเมือง / วันโคลัมบัส

note: President's Day.
en_US: President's Day
th: วันประธานาธิบดี

note: Native Americans' Day.
en_US: Native Americans' Day
th: วันชนพื้นเมืองอเมริกัน

note: Texas Independence Day.
en_US: Texas Independence Day
th: วันประกาศอิสรภาพเท็กซัส

note: San Jacinto Day.
en_US: San Jacinto Day
th: วันรำลึกยุทธการซานฮาซินโต

note: Emancipation Day In Texas.
en_US: Emancipation Day In Texas
th: วันเลิกทาสในเท็กซัส

note: Lyndon Baines Johnson Day.
en_US: Lyndon Baines Johnson Day
th: วันลินดอน เบนส์ จอห์นสัน

note: Washington and Lincoln Day.
en_US: Washington and Lincoln Day
th: วันวอชิงตันและลิงคอล์น

note: Pioneer Day.
en_US: Pioneer Day
th: วันผู้บุกเบิก

note: Lee Jackson Day.
en_US: Lee Jackson Day
th: วันลี-แจ็กสัน

note: Three Kings Day.
en_US: Three Kings Day
th: วันสมโภชพระคริสต์แสดงองค์

note: Transfer Day.
en_US: Transfer Day
th: วันส่งมอบดินแดน

note: Holy Thursday.
en_US: Holy Thursday
th: วันพฤหัสศักดิ์สิทธิ์

note: Easter Monday.
en_US: Easter Monday
th: วันจันทร์อีสเตอร์

note: Columbus Day and Puerto Rico Friendship Day.
en_US: Columbus Day and Puerto Rico Friendship Day
th: วันโคลัมบัส และวันมิตรภาพกับเปอร์โตริโก

note: Liberty Day.
en_US: Liberty Day
th: วันเลิกทาส

note: Christmas Second Day.
en_US: Christmas Second Day
th: วันคริสต์มาสวันที่สอง

note: Town Meeting Day.
en_US: Town Meeting Day
th: วันประชาคมท้องถิ่น

note: Bennington Battle Day.
en_US: Bennington Battle Day
th: วันรำลึกยุทธการเบนนิงตัน

note: Native American Heritage Day.
en_US: Native American Heritage Day
th: วันอนุรักษ์มรดกชนพื้นเมืองอเมริกัน

note: West Virginia Day.
en_US: West Virginia Day
th: วันเวสต์เวอร์จิเนีย

note: Valentine's Day.
en_US: Valentine's Day
th: วันวาเลนไทน์

note: Saint Patrick's Day.
en_US: Saint Patrick's Day
th: วันนักบุญแพทริก

note: Mother's Day.
en_US: Mother's Day
th: วันแม่

note: Father's Day.
en_US: Father's Day
th: วันพ่อ

note: Halloween.
en_US: Halloween
th: วันฮาโลวีน

note: Groundhog Day.
en_US: Groundhog Day
th: วันกราวน์ฮ็อก

note: Fasting and Humiliation Day.
en_US: Fasting and Humiliation Day
th: วันถือศีลอดและถ่อมตนต่อพระเจ้า

note: Public Humiliation and Prayer Day.
en_US: Public Humiliation and Prayer Day
th: วันถ่อมตนร่วมกันและสวดภาวนา

note: Public Thanksgiving and Prayer Day.
en_US: Public Thanksgiving and Prayer Day
th: วันขอบคุณพระเจ้าร่วมกันและสวดภาวนา

note: %s (half-day closing).
en_US: %s (half-day closing)
th: %s (ปิดครึ่งวัน)

note: National Day of Mourning for former President Ronald Reagan.
en_US: National Day of Mourning for former President Ronald Reagan
th: วันไว้ทุกข์แห่งชาติแด่อดีตประธานาธิบดีโรนัลด์ เรแกน

note: National Day of Mourning for former President Gerald R. Ford.
en_US: National Day of Mourning for former President Gerald R. Ford
th: วันไว้ทุกข์แห่งชาติแด่อดีตประธานาธิบดีเจอรัลด์ อาร์. ฟอร์ด

note: National Day of Mourning for former President George H. W. Bush.
en_US: National Day of Mourning for former President George H. W. Bush
th: วันไว้ทุกข์แห่งชาติแด่อดีตประธานาธิบดีจอร์จ เอช. ดับเบิลยู. บุช

note: National Day of Mourning for former President Jimmy Carter.
en_US: National Day of Mourning for former President Jimmy Carter
th: วันไว้ทุกข์แห่งชาติแด่อดีตประธานาธิบดีจิมมี คาร์เตอร์
