Python Holidays 0.42 - en to uk translation catalogue (22 entries)

note: New Year's Day.
en: Neujahr
uk: Новий рік

note: Epiphany.
en: Heilige Drei Könige
uk: Богоявлення

note: Easter Monday.
en: Ostermontag
uk: Великодній понеділок

note: Labor Day.
en: Staatsfeiertag
uk: День праці

note: Ascension Day.
en: Christi Himmelfahrt
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Monday.
en: Pfingstmontag
uk: День Святого Духа

note: Corpus Christi.
en: Fronleichnam
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Assumption Day.
en: Mariä Himmelfahrt
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: National Day.
en: Nationalfeiertag
uk: Національне свято

note: All Saints' Day.
en: Allerheiligen
uk: День усіх святих

note: Immaculate Conception.
en: Mariä Empfängnis
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Christmas Day.
en: Christtag
uk: Різдво Христове

note: St. Stephen's Day.
en: Stefanitag
uk: День Святого Стефана

note: Good Friday.
en: Karfreitag
uk: Страсна пʼятниця

note: Christmas Eve.
en: Heiliger Abend
uk: Святий вечір

note: New Year's Eve.
en: Silvester
uk: Переддень Нового року

note: St. Martin's Day.
en: Hl. Martin
uk: День Святого Мартина

note: St. Joseph's Day.
en: Hl. Josef
uk: День Святого Йосипа

note: 1920 Carinthian plebiscite.
en: Tag der Volksabstimmung
uk: Річниця референдуму 1920 року в Карінтії

note: St. Leopold's Day.
en: Hl. Leopold
uk: День Святого Леопольда

note: St. Florian's Day.
en: Hl. Florian
uk: День Святого Флоріана

note: St. Rupert's Day.
en: Hl. Rupert
uk: День Святого Руперта
