Python Holidays 0.44 - en to uk translation catalogue (26 entries)

note: National Holiday.
en: Feriado nacional
uk: Національне свято

note: New Year's Day.
en: Año Nuevo
uk: Новий рік

note: Good Friday.
en: Viernes Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Holy Saturday.
en: Sábado Santo
uk: Велика субота

note: Ascension Day.
en: Ascensión del Señor
uk: Вознесіння Господнє

note: Corpus Christi.
en: Corpus Christi
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Labor Day.
en: Día Nacional del Trabajo
uk: День праці

note: Naval Glories Day.
en: Día de las Glorias Navales
uk: День військово-морської слави

note: National Day of Indigenous Peoples.
en: Día Nacional de los Pueblos Indígenas
uk: Національний день корінних народів

note: Saint Peter and Saint Paul.
en: San Pedro y San Pablo
uk: День Святих Петра і Павла

note: Day of Virgin of Carmen.
en: Virgen del Carmen
uk: Матір Божа Кармельська

note: Assumption Day.
en: Asunción de la Virgen
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: Day of National Liberation.
en: Día de la Liberación Nacional
uk: День національного визволення

note: Day of National Unity.
en: Día de la Unidad Nacional
uk: День національної єдності

note: National Holiday.
en: Fiestas Patrias
uk: Національне свято

note: Independence Day.
en: Día de la Independencia
uk: День Незалежності

note: Army Day.
en: Día de las Glorias del Ejército
uk: День військової слави

note: Meeting of Two Worlds' Day.
en: Día del Encuentro de dos Mundos
uk: День зустрічі двох світів

note: Columbus Day.
en: Día de la Raza
uk: День Колумба

note: National Day of the Evangelical and Protestant Churches.
en: Día Nacional de las Iglesias Evangélicas y Protestantes
uk: День Реформації

note: All Saints' Day.
en: Día de Todos los Santos
uk: День усіх святих

note: Immaculate Conception.
en: La Inmaculada Concepción
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Christmas Eve.
en: Víspera de Navidad
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Navidad
uk: Різдво Христове

note: Assault and Capture of Cape Arica.
en: Asalto y Toma del Morro de Arica
uk: Штурм і захоплення Морро-де-Аріка

note: Nativity of Bernardo O'Higgins (Chillán and Chillán Viejo communes)
en: Nacimiento del Prócer de la Independencia (Chillán y Chillán Viejo)
uk: Річниця Бернардо ОʼГіґґінса (свято комун Чіллан і Чіллан Вʼєхо)
