Python Holidays 0.42 - en to uk translation catalogue (22 entries)

note: New Year's Day.
en: Jour de l'an
uk: Новий рік

note: Labor Day.
en: Fête du Travail
uk: День праці

note: Labor and Social Concord Day.
en: Fête du Travail et de la Concorde sociale
uk: День праці та Суспільної згоди

note: Victory Day.
en: Fête de la Victoire
uk: День Перемоги

note: National Day.
en: Fête nationale
uk: Національне свято

note: Armistice Day.
en: Armistice
uk: День перемирʼя

note: Good Friday.
en: Vendredi saint
uk: Страсна пʼятниця

note: Mi-Careme.
en: Mi-Carême
uk: Свято Мі-Карем

note: Easter Monday.
en: Lundi de Pâques
uk: Великодній понеділок

note: Whit Monday.
en: Lundi de Pentecôte
uk: День Святого Духа

note: Ascension Day.
en: Ascension
uk: Вознесіння Господнє

note: Assumption Day.
en: Assomption
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: All Saints' Day.
en: Toussaint
uk: День усіх святих

note: Christmas Day.
en: Noël
uk: Різдво Христове

note: Feast of Victor Schoelcher.
en: Fête de Victor Schoelcher
uk: День Віктора Шольшера

note: Abolition of slavery.
en: Abolition de l'esclavage
uk: День скасування рабства

note: Saint Stephen's Day.
en: Saint Étienne
uk: День Святого Стефана

note: Citizenship Day.
en: Fête de la Citoyenneté
uk: День громадянства

note: Missionary Day.
en: Arrivée de l'Évangile
uk: День місіонерів

note: Internal Autonomy Day.
en: Fête de l'autonomie
uk: День автономії

note: Feast of Saint Peter Chanel.
en: Saint Pierre Chanel
uk: День Святого Пʼєра Шанеля

note: Festival of the territory.
en: Fête du Territoire
uk: День Території
