Python Holidays 0.42 - en to uk translation catalogue (16 entries)

note: New Year's Day.
en: Nova godina
uk: Новий рік

note: Epiphany.
en: Bogojavljenje ili Sveta tri kralja
uk: Богоявлення

note: Easter Sunday.
en: Uskrs
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Uskrsni ponedjeljak
uk: Великодній понеділок

note: Corpus Christi.
en: Tijelovo
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Labor Day.
en: Praznik rada
uk: День праці

note: Statehood Day.
en: Dan državnosti
uk: День державності

note: Anti-Fascist Struggle Day.
en: Dan antifašističke borbe
uk: День антифашистської боротьби

note: Victory and Homeland Thanksgiving Day and Croatian Veterans Day.
en: Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja
uk: День перемоги і подяки вітчизні та День хорватських захисників

note: Victory and Homeland Thanksgiving Day.
en: Dan pobjede i domovinske zahvalnosti
uk: День перемоги і подяки вітчизні

note: Assumption Day.
en: Velika Gospa
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: Independence Day.
en: Dan neovisnosti
uk: День незалежності

note: All Saints' Day.
en: Svi sveti
uk: День усіх святих

note: Remembrance Day.
en: Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
uk: День памʼяті жертв Вітчизняної війни та жертв Вуковара і Шкабрні

note: Christmas Day.
en: Božić
uk: Різдво Христове

note: St. Stephen's Day.
en: Sveti Stjepan
uk: День Святого Стефана
