Python Holidays 0.23 - en to uk translation catalogue (16 entries)

note: New Year's Day.
en: Nýársdagur
uk: Новий рік

note: Maundy Thursday.
en: Skírdagur
uk: Великий четвер

note: Good Friday.
en: Föstudagurinn langi
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
en: Páskadagur
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Annar í páskum
uk: Великодній понеділок

note: First Day of Summer.
en: Sumardagurinn fyrsti
uk: Перший день літа

note: Labor Day.
en: Verkalýðsdagurinn
uk: День праці

note: Ascension Day.
en: Uppstigningardagur
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Sunday.
en: Hvítasunnudagur
uk: Трійця

note: Whit Monday.
en: Annar í hvítasunnu
uk: День Святого Духа

note: National Day.
en: Þjóðhátíðardagurinn
uk: Національне свято

note: Commerce Day.
en: Frídagur verslunarmanna
uk: День торгівлі

note: Christmas Eve.
en: Aðfangadagur
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Jóladagur
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Annar í jólum
uk: Другий день Різдва

note: New Year's Eve.
en: Gamlársdagur
uk: Переддень Нового року
