Python Holidays 0.22 - en to uk translation catalogue (12 entries)

note: New Year's Day.
en: Anul Nou
uk: Новий рік

note: Epiphany.
en: Bobotează
uk: Богоявлення

note: Saint John the Baptist.
en: Sfântul Ion
uk: День Івана Хрестителя

note: Unification of the Romanian Principalities Day.
en: Ziua Unirii Principatelor Române
uk: День обʼєднання Дунайських князівств

note: Easter.
en: Paștele
uk: Великдень

note: Labor Day.
en: Ziua Muncii
uk: День праці

note: Children's Day.
en: Ziua Copilului
uk: День захисту дітей

note: Pentecost.
en: Rusaliile
uk: Трійця

note: Dormition of the Mother of God.
en: Adormirea Maicii Domnului
uk: Успіння Пресвятої Богородиці

note: Saint Andrew's Day.
en: Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat
uk: День святого Андрія Первозваного

note: National Day.
en: Ziua Națională a României
uk: Національний день Румунії

note: Christmas Day.
en: Crăciunul
uk: Різдво Христове
